Náhradní shromáždění
Dobrý den,
v našem SVJ máme problém s usnášeníschopností shromáždění. Máme 142 jednotek a na posledním shromáždění bylo cca 25% členů. Dá se to nějak řešit?
Od známých jsem se dozvěděl, že v jiných SVJ svolávají např. tzv. náhradní shromáždění, přičemž pro jeho usnášeníschopnost mají podmínku např 20% účasti.
Je tohle vůbec právně možné? Sice se říká, že co není zakázáno je dovoleno, ale když zákon náhradní shromáždění nezná, tak mu ani nedává žádné pravomoci.
Jsou jeho rozhodnutí potom platná ? (je mi jasné, že by to muselo být minimálně ve stanovách).
Autoři ZoVB zapomněli při tvorbě zákona na možnost svolat náhradní shromáždění.
Autoři návrhu nového ZoVB (v roce 2006 sněmovní tisk 1118) věnovali náhradnímu shromáždění odst. 2 v § 41.
Při změně stanov se můžete inspirovat jejich návrhem.
Jenomže tento návrh zákona z roku 2006 nebyl ani projednán. Tzn. že zákon tento pojem stále nezná – a proto byl můj dotaz, zda je to právně vůbec možné.
Jenomže tento návrh zákona z roku 2006 nebyl ani projednán. Tzn. že zákon tento pojem stále nezná – a proto byl můj dotaz, zda je to právně vůbec možné.
Určitě není možné zmenšit potřebnou účast na schromáždění, přičemž shromáždění je nejvyšším orgánem společenství. To je dané zákonem.
Ale zřídit nový orgán, kterému by se přisoudily některé pravomoci, to by mohlo jít. K tomu by bylo nutné změnit stanovy (opět zákon říká, že další orgány se musí uvést do stanov) a tedy sejít se jednou alespoň v 75% účasti.
Nový orgán by neměl pravomoci, které zákon přisuzuje shromáždění. Např. by nemohl volit členy výboru, protože zde zákon říká, že to dělá shromáždění. Takových věcí by se našlo více. Ale úkony, které zákon nepřisuzuje přímo shromáždění by vykonávat mohl. Byl by to tedy (hodně nepřesně řečeno) takový „větší výbor“.
Tedy alespoň se v to domnívám. Bylo by třeba to ověřit.
Ke změně stanov není potřeba se sejít v 75% účasti. Je nutné se sejít v usnášeníschopném počtu (nad 50%) a z těchto podílů musí být pro 75%.
Poslední komentáře