Nadrazenost clenstri SVJ nad clenstvim BD?
Dobry den,rad bych se zeptal. Po prevodu do vlastnictvi nam vzniklo SVJ, na ustanovujici schuzi jsme zvolili pověřeného vlastníka. Problem je ten, ze puvodni BD, ktere nyni zahrnuje 4 SVJ nezaniklo, naopak clenove SVJ jsou nadale clenove druzstva.Paradoxní na tom je, že nyní co se byty prodávají, tak není prodej se členstvím v družstvu, takže z původních 96 členů SVJ je pouze 80 družstevníků. Chci se zeptat, jaka je nadřazenost obou členství, protože pověřený vlastník který je zároveň člen přednictva družstva nerespektuje stanovy SVJ, nepředkládá žádné zprávy o hospodaření, účet, který máme ve stanovách, že ho pro SVJ zřídíme, zřízen není, všechno jde na účet družstva. Místopředseda družstva v současné době nechal provést zásahy do topného systému, aniž by vlastníci o tom věděli a souhlasili, zásah byl špatný, takže se to bude opět vracet do původního stavu. Protože má na své straně většinu (jedná se o staré lidi a tudíž generační problém), nelze se s ním normálně domluvit. Prosím poraďte mi, jak je to s tou nadřazeností a také, jak by se dala tato bezmocná situace řešit. Podotýkám, že na to, abychom svolali schůzi SVJ a zvolili nového pověřeného vlastníka je nás málo. Děkuju za radu a velmi si možností vašeho portálu vážím. K.H.
Pane Hořejší,
chtělo by to upřesnit Váš dotaz.
Kolik z 96 členů SVJ jsou členové družstva nemá pro rozhodování ve Vašem SVJ žádný význam. Členové SVJ ať jsou členy družstva nebo nejsou mají stejná práva a povinnosti. Pro Vás je zásadní, kolik činí spoluvlastnický podíl SBD na společných částech domu a kolik podíl ostatních vlastníků bytových nebo nebytových jednotek bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou členy družstva. Pokud uvádíte, že máte v SVJ 96 členů, pak předpokládám, že máte 95 vlastníků + vlastník SBD, vlastnící nepřevedené byty. Vlastník SBD je výrazně menšinový spoluvlastník podílů na společných částech domu. Je tomu tak?
Pak jste také uvedl, že pověřený vlastník je zároveň člen předsednictva družstva. Je to skutečně tak, nebo je pověřeným vlastníkem SBD a člen předsednictva družstva družstvo jen zastupuje při jednání v SVJ?
Ne, BD nic nevlastní, všechny byty byly převedeny do vlastnictví obyvatel, a vznikla 4 SVJ. BD zahrnuje původní majitele a má mandátní smlouvu se všemi SVJ. Opravdu je pověřený vlastník členem představenstva družstva. Každé SVJ má pověřeného vlastníka a ten je členem předsednictva BD. Je to opravdu tak, jak jsem napsal, ale nikdo nechce slyšet, že to není v pořádku. Jsem černá ovce, která ničemu podle nich nerozumí.
A scházíte se a rozhodujete na shromáždění vlastníků Vašeho SVJ? Tam by se mělo vše, co se týká správy bytového domu, rozhodovat a schvalovat. Pokud se členové družstva vedle toho scházíte i na členských schůzích družstva, usnesení z těchto schůzí není pro Vaše společenství závazné, mělo by se vztahovat jen na činnost BD jako celku, ale aspoň máte přehled o činnosti družstva a můžete si kontrolovat, zda Váš pověřený vlastník neupřednostňuje zájmy družstva před zájmy Vašeho společenství.
Skutečnost, že máte pověřeného vlastníka, který je členem předsednictva BD, není v rozporu se zákonem, pokud by si plnil své povinnosti pověřeného vlastníka vyplývající ze stanov a ZoVB (což ale neplní jak jste uvedl). V tom případě Vám nezbývá, než se domáhat svých práv a vyžadovat dodržování stanov a zákona o ZoVB a přesvědčovat ostatní členy SVJ, že si můžete a máte o všem rozhodovat sami ve Vašem SVJ a že rozhodování družstva se týka jen družstva jako celku a nemůže ovlivnit ani změnit rozhodnutí Vašeho SVJ proti Vaší vůli. Vysvětlujte, že byste při správě Vašeho domu měli upřednostňovat Vaše zájmy před zájmy družstva a že toho nedosáhnete, pokud společně nepřinutíte pověřeného vlastníka plnit si své povinnosti vyplývající ze stanov a ZoVB. Pokud se Vám podaří přesvědčit většinu vlastníků (což může být běh na dlouhou trať) a pověřený vlastník nebude pracovat podle Vašich představ, zvažte výměnu pověřeného vlastníka případně správce. V takovém případě můžete uvažovat i o ukončení členství v družstvu, pokud by jste nepřišli o nějaké výhody a členství v družstvu nebylo pro Vás (Vaše SVJ) už přinosné.
Ještě mně není jasné to, že „družstvo zahrnuje 4 SVJ“. Každé SVJ vykonává správu v nějáké oddělené části bytového domu, nebo každé SVJ spravuje svůj bytový dům, a tedy družstvo vykonává správce ve 4 domech?
Původní družstvo zahrnovalo 12 vchodů, vznikly 4 SVJ po třech vchodech. Družstvo pak vykonává spráce těmto čtyřem SVJ. Já moc děkuju za radu, ale snažil jsem se lidi přesvědčit, otočilo se to jen proti nám, že jim závidíme peníze a že tomu nerozumíme. Platíme nejvyšší poplatek za správu ve městě (což už jsem si zjišťoval), libovolně si s výší příspěvku na správu družstvo manipuluje (samozřejmě rok od roku zvyšuje) a já nemám kromě soudu zřejmě zastání nikde. Bezvýchodná situace, co dodat.
Nezlobte se na mě, ale výši záloh si stanovujete sami vlastníci na shromážděních hlasováním. Družstvo (vyjma by bylo majoritní vlastník) nemá možnost diktovat vám výši záloh. Začněte o vašich sousedů (ovcí bez vlastního mozku) s osvětovou činností, protože jinak, než hlasováním na shromáždění, si zálohy nesnížíte.
Případně zkuste proaktivně najít jinou správcovskou firmu. Ale opět, jinak než hlasováním, ji nezměníte.
X.
v SVJ neexistuje generační problém. Člen svj buď s něčím souhlasí nebo nesouhlasí. Je lhostené, zda mu je 25 nebo 90 let. To je jenom váš osobní výmysl.
Pan horejsi napsal: „Chci se zeptat, jaka je nadřazenost obou členství“
Nadřazenost je asi taková, jako „nadřazenost“ členství v SVJ vůči členství v Tělovýchovné jednotě Kotěhůlky. Tedy žádná. Není zde jakákoliv vzájemná spojitost. Není důvod zabývat se počítáním kolik z členů SVJ je členem Tělovýchovné jednoty Kotěhůlky.
SVJ je právnická osoba, která ze zákona zajišťuje správu domu. Nikdo jiný do toho nemá právo zasahovat. Doporučuji abyste si zkontroloval stanovy SVJ. Je-li v nich uvedeno, že zálohy na správu se hradí na účet SVJ, pak nevím, proč platíte nadále jakékoliv částky na účet družstva. Pokud si SVJ neschválilo platby na cizí účet, pak cokoliv platíte jiné osobě je platbou bez právního důvodu.
Pokud necháváte jednotlivé osoby-vlastníky jednotek, aby se volně bez souhlasu hrabali v technických zařízeních domu, pak vskutku nevím, co vám poradit. Majetek si musíte chránit sami.
lake
u koexistence družstevníků s vlastníky zaleží na hlasovacím poměru. Pokud převáží družstevníci a rozhodnou se vzít si za správce BD není co řešit. Pokud ovšem převládají vlastníci, nebo družstevníky přesvědčí a rozhodnou se správu domu svěřit někomu jinému popř. vykonávat sami musí se vedení družstva podřídit (po nabytí účinnosti výpovědi správy domu). Tam kde není aktivní zájem vlastníků vedení BD uplatí zástupce vlastníků nějakou odměnou a ten pak zastupuje zájmy vedení BD a ne vlastníků. Pokud mám správce a pověřím ho i výkonem oprav musím si v mandátní smlouvě na provádění správy domu vymínit podmínky za jakých může investovat cizí (tedy Vaše) peníze. Nechat mu volnou ruku je základem anarchie.
Poslední komentáře