Může si vlastník SVJ sám demontovat radiátory a přejít na el.vytápění?
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jestli si může vlastník SVJ sám od sebe demontovat všechny radiátory v bytě a přejít na elektrické vytápění a případně se i odpojit od přívodu TUV ve stoupačkách, a vodu si pak ohřívat přes elektrický průtokový ohřívač?
Chtěl bych poznamenat, že podle Prohlášení vlastníky patří radiátory k vlastnictví bytové jednotky.
V současnosti odebíráme teplo (vč. TUV) centrálně z blízké kotelny, odkud je do domu rozváděno z výměníkové stanice. Ve smlouvě s touto firmou o dodávce tepla se takovýto případ neřeší.
PS: A nevíte někdo, jak by se pak v takovémto případě řešilo vyúčtování tepla a TUV?
Předem všem děkuji za odpovědi.
Pane Ardjuno,
změnit vytápění Vašeho bytu z centrálního na lokální (elektrické) můžete pouze se souhlasem spoluvlastníků domu a na základě kladného stanoviska Stavebního úřadu.
Podrobnější vysvětlení:
Vlastník je povinen stavbu udržovat, a to po celou dobu její existence (Stavební zákon, §154 odst. 1). Totéž samozřejmě platí pro vlastníka části stavby: ačkoliv byt je jeho majetek, nemůže s touto částí domu nakládat zcela libovolně, ani odchýlit se od kolaudačního stavu - je omezen veřejnoprávním zájmem, jehož prosazení zajišťuje stavební úřad.
Váš dům byl zkolaudován včetně odběrného tepelného zařízení, jehož součástí jsou i teplosměnné plochy (radiátory) v bytech. Vlastnictví radiátorů pro Vás neznamená právo je kdykoliv odmontovat. Naopak. Vlastnictví radiátorů Vás zavazuje, abyste je udržoval a případně na vlastní náklad opravoval či vyměňoval podle potřeby.
Ostatně od centrálního vytápění se nelze odpojit pouhým odmontováním radiátorů. Stále zde jsou neměřené tepelné zisky jednotky ze stoupacích potrubí, případně z okolních vytápěných místností. Budete tedy nadále plně hradit základní složku nákladů na topení (40 až 50%) a na ohřev teplé vody (30%). Viz vyhláška 372/2001 Sb..
lake
Jen pro upřesnění uvádím, že se nejedná o můj případ/nápad. Já sám jsem předseda našeho společenství a ptal jsem se na to proto, protože jsem nedávno zjistil, že si jeden vlastník sám do sebe jeden radiátor v předsíni demontoval (což jsem zjistil až z odečtových lístků, kde to poznamenal odečitatel) a údajně se prý chystá i na demontování ostatních radiátorů a přechod na elektrické vytápění a ohřev vody. Osobně jsem nic podobného nikdy neřešil, a tak jsem rád za každý podnět, který mi pomůže lépe se v této problematice zorientovat a případně si k tomu i něco nastudovat.
Jinak moc děkuji uživateli „lake“ za jeho odpověď, která je pro mě rozhodně pomocí.
Každopádně se vyúčtování řeší podle vyhlášky 372/2001, to znamená účtuje se základní spotřeba. Co se týče oprávněnosti odmontování radiátoru ve ve vlastnictí vlastníka jednotky, myslel bych, že na to právo má. Problém je, že může rozházet vyregulování topné soustavy. To je ale chyba vašeho Prohlášení vlstníka.
Jirka
Poslední komentáře