Montáž měřičů tepla v domě s krytalovým topením

Vložil Jiří Bošek (bez ověření), 3. Leden 2015 - 14:08 ::

Dobrý den,

v našem domě v Praze 4, Krčská 63 (panelový dům, 4 patra, 20 bytů) máme krytalové topení a vzhledem k zákonu o povinné instalaci měřičů tepla do jednotlivých bytů prosím o informaci, zda můžete zaslat kontakt /adresu na firmy, které mohou nabídnout instalaci měřičů tepla, určených pro krytalové topení, v našem domě a upřesnit, případně zajistit i způsob vyhodnocování, tj. rozúčtování nákladů na vytápění.

Děkuji za vaši odpověď.

Jiří Bošek, Krčská 63, Praha 4 mobil: 77350 3108

Družstvo Krčská 63

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 4. Leden 2015 - 6:07

    Souhlasím s panem Pavlem ohledně montáže registrujících přístrojů v domech s panelovým vytápěním. Podotýkám k tomu, že obávané ustanovení § 7a vyhlášky č. 194/2007 Sb. se uplatní pouze v případech, kdy vnitřní rozvod tepla vstupuje a vystupuje z bytu. Je to ve vyhlášce výslovně uvedeno.

    Crittallové topení ve stropech/podlahách se ovšem vyznačuje tím, že nikde nevstupuje „do bytu“. Celé topné těleso je ukryto ve stěnách bytů. Takže je vhodné napřed ověřit v prohlášení vlastníka, zda tyto stěny/stropy/po­dlahy jsou či nejsou součástí každého bytu. Z toho lze určit, zda vůbec vznikne nějaká povinnost podle § 7a vyhlášky.

    lake

    Mimochodem, topný systém v panelech je tak nazván podle vynálezce a prvního výrobce – Richard Crittall and Co., London.

    Vložil Pavel, 3. Leden 2015 - 17:26

    Jiří,

    montovat „cosi“ (měřiče to nejsou v žádném případě) v případě krytalového topení je nesmysl, to Vám řekne každý topenář nebo projektant. Neví to pouze autoři předpisů a půlmozci.

    Přečtěte si Směrnici 2012/27/EU:

    http://www.portalsvj.cz/…ni-impotence

    Zejména preambuli bod 28 a článek 9.

    Máte kohouty v každé místnosti nebo jen na patře?

    Můžete kohouty ovládat topení

    • ve stropě nebo
    • v podlaze nebo
    • v podlaze i stropě?

    Vím o několika lidech, kteří píší na příslušné úřady a snaží se jim vysvětlit, že je špatně implementovaná Směrnice 2012/27/EU. U krytalu to musí pochopit i lidé se sníženou inteligencí.

    Pokud by přesto byla udělena nesmyslná pokuta, je velká šance, že soud proti nemyslícím byrokratům porušujícím právo EU zasáhne.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil šarik (bez ověření), 3. Leden 2015 - 17:55

    Právě od toho se to odvíjí, jakou má přípojku. Jestli z patra jeden přívod a zpátečka do bytu, tak to by měl mít kalorimetr :-/.

    Vložil Pavel, 3. Leden 2015 - 18:30

    Šariku,

    prosím dávejte svým příspěvkům nějaké smysluplné názvy, děkuji.

    Vůbec se necítím jako odborník na krytal (crittal etc.).

    Zatím jsem narazil pouze na systém, kdy bylo topení zalité v betonu v podlaze/stropu. V jednom bytě by se tedy dalo pouze pohybovat kohoutem u stropu. Teoreticky by se tak ovlivnilo pouze topení ve stropu. Prakticky je však kohout nefunkční, náhradní se nevyrábí. Nějaký termoventil nejde osadit. Žádný přívod a zpátečka neexistují a nejdou osadit.

    Navíc se vůbec nedalo ovlivnit, jak topil soused ve spodním bytě.

    Evidentní porušení Směrnice 2012/27/EU, kterou ČR nedokázalo řádně implementovat. Koneční zákazníci nemají možnost regulovat vlastní spotřebu. Měření se podle EU má zavést pouze tam, kde je to technicky možné, finančně únosné a úměrné potencionálním úsporám energie.

    Slyšel jsem i o systému, že jeden kohout je pro jedno patro.

    BD či SVJ dům zateplilo (okna, fasáda, střecha). I kdyby se dalo topení regulovat, jako že se nedá regulovat, tak nějaké „měření“, jako že to není měření, nic pro členy BD a SVJ nepřinese.

    Jediný komu instalace „čehosi“ něco přinese, jsou dodavatelé a odečítači „čehosi“.

    Existuje pouze cesta soudní nebo preventivně psát na různé úřady, jaké jsou chyby v implementaci Směrnice 2012/27/EU. Bohužel zpracovatelé českých předpisů asi o evropském právu nic netuší, nebo tuší, ale nerozumí mu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil šarik (bez ověření), 3. Leden 2015 - 21:05

    Nikomu nevytýkám neodbornost či právní neznalost. Já jsem vždy v postavení, že zatímco jiní něco řeší v teoretické rovině s neznámým výsledkem v dalekém časovém horizontu, já to mám za krkem a musím to hmatalelně vyřešit „odrbat“ aby se vlk nažral a koza zůstala celá a to nejpozději včera. Takže v tomto dotazu pracuji s nesmyslnou právní normou a technickým nesmyslem měřit spotřebu tepla u krytalového topení (které jsem kdysi byl nucen obsluhovat). Ona tam totiž přímá a zpátečka je. Jen jde o to kde a jak je přístupná. Ke krytalu lze namontovat TRV, ale vzhledem k časové odezvě musí být ovládán prostorovým termostatem. To jenom k tomu, že nelze vyloučit, že i u crytalu může technicky uživatel regulovat svoji potřebu a tím je pak povinnost měřit. Tedy je pravdivé tvrzení, že pokud je krytal řešený jako jeden vstup a výstup do bytu, musel by být namontován kalorimetr. Ale kde to je, že…Krytal není z technického principu určen do objektů, který nemá jediného majitele a toto všechno budou případy, že to pochází z dřívějších dob, kdy to mělo jediného majitele. Tudíž po právní stránce bych na takový objekt hleděl jako na rodinný dům z hlediska vytápění a nechal vlastníky podle jejich podílů si rozhodnout jak budou řešit všechno okolo tepla. Totiž i směrnice EU je vágní: „Měření se podle EU má zavést pouze tam, kde je to technicky možné, finančně únosné a úměrné potencionálním úsporám energie.“ Kdo rozhodne objektivně, co je technicky možné nebo nemožné, co je finančně únosné a jak zjistit jaká bude případná úspora energie jinak, než že se to technicky udělá, aby bylo co objektivně srovnat. Už tato směrnice je blábol a to někteří ještě EU za to chválí. V mých podmínkách to „čehosi“ co opravdu není měřidlem dle zákona na radiátoru, mi přineslo finanční úsporu 30%, aniž by utrpělo mých 24ºC nutných pro mé fungování. To je v penězích 8 000,–Kč a rád ze šábnu s dodavateli a odečítači za RTN a odečet, což je provozní náklad a investice do zařízení ročně vyjádřené 350,–Kč, když nemusím platit teplo za druhé, stejně tak jako vodu. Nevylíval bych s vaničkou i dítě. Pro mě jak vodoměry, tak „čehosi“ na radiátoru mělo za posledních 20 let ekonomický přínos co se tak můžu určitě dopočítat 160 000,–, aniž bych musel omezit své zvyklosti. Třeba vůbec pro mě neměl přínos povinné namontování TRV z hlediska úspor, ale zase to odbouralo pracnou údržbu klasických kohoutů, zateplení (to se ale stejně muselo udělat na ochranu konstrukce před povětrnostními vlivy), plastová okna taky se nepromítla do úspor. Takže tato směrnice EU zaspala o takových 20 let, co už všichni stejně mají zavedené a toto půjde do ztracena také.

    Vložil P_V (bez ověření), 3. Leden 2015 - 23:40

    Jak se dá na netu dohledat, u crittalu jakás takás možnost individuálního ovlivnění je. Topné trubky jsou zabetonované těsně nad povrchem stropu, takže by se většina tepla (85%) měla vyzářit dolů. Samotného mě překvapilo, že to rozdělení toku tepla je až takové. Zdroj: http://www.topin.cz/download.php…

    Ale: Což na crittal nahlížet tak, že rozvod tepla do bytu vůbec nevstupuje? Jelikož se celý nachází ve svislé a vodorovné konstrukci, která je společnou částí domu. Pro ten případ vyhláška nic nenařizuje. B-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".