Moje největší chyba v životě ...
Moje největší chyba v životě …
byl dobrovolný vstup
do SVJ !
Hezký den, pracoval jsem ve výboru jak za družstva tak i teď poslední dva roky v SVJ jako předseda, podotýká, že jsem stále družstevník (nikdo z vlastníků tuto funkci nechtěl přijmout). Když vyšel zákon o vlastnictví bytů, hned mi bylo jasné, že je to podraz na budoucí vlastníky (blbost odkvetla a přicházejí plody). Nikdo z nových vlastníků si neuvědomil co společné vlastnictví obnáší. Stačí se podívat do prohlášení vlastníka a nebo do občanského zákona, co jsou společné části objektu a hned vám bude jasné, že ve „vašem bytě“ skoro nic nevlastníte! To, ale žádný z nových vlastníků bytů neudělal. S družstev se dnes staly placené správcovské nebo účetní firmy SVJ, ale za vše právně odpovídá SVJ a to každý vlastník dle výše svého podílu uvedeném v katastru nemovitostí. U nás v původním družstvu, které čítalo kolem 120 objektů se postupně stalo 120 SVJ, protože lidé zestárli tak by se většina ráda dnes vrátila pod družstvo, ale cesta zpět je nemožná (v Česku je asi 60 000 tisíc SVJ). Družstva se jenom zbavila odpovědnosti za správu někdy zdevastovaných objektů, opravy po privatizaci zajišťují a platí nový vlastníci bytů. Vlastníky většinou nezajímá co se v objektu děje, na schůze SVJ nechodí a schválit opravy objektu je někdy nemožné. Mohl bych uvést i další příklady problematiky vlastnictví bytů, ale to nic nezmění. Je na každém z nás jaké rozhodnutí v životě udělá. Upozorňuji, že jiná situace je u bývalých státních bytů.
PROČ já nevlastním byt a jsem u družstva nájemník, protože za všechny věci v bytě a objektu právně odpovídá vlastník a to je družstvo. A dokud mě nějaký přiblblý zákon nedonutí byt koupit tak budu nájemník (úhrady za užívání bytu platím stejné jako vlastník). Přeji málo starostí při vlastnictví bytů.
Ten váš text, elektronxx, vyzerá ako naozajstná demagógia alebo agitka SČMBD (aj na češtinu som v tom rozrušeniu zabúdla).
Píšete: „PROČ já nevlastním byt a jsem u družstva nájemník, protože za všechny věci v bytě a objektu právně odpovídá vlastník a to je družstvo.“ Toto vaše konstatování vyvolává dojem, že vaše družstvo je jakýsi cizorodý objekt, který s členy družstva nesouvisí. Můžete vysvětlit, podle jaké právní normy vaše družstvo funguje? V čem tedy vaši seniorové spatřují úlevu oproti SVJ? Skutečně členy vašeho družstva na rozdíl od členů SVJ zajímá, co se v objektu děje, chodí na členské schůze a dohodnout a schválit opravy objektu je proto pro ně brnkačka?
Pokud by družstvo špatně hospodařilo, můžete jako nájemník družstva narozdíl o vlastníka přijít o byt.
Perfektně shrnuto. Jen u bývalých státních bytů je často stejná situace- nikdo z vlastníků se nehrne do funkce ve výboru SVJ. A ti, co to na počátku vzali toho po čase sami nechají a položí funkci. A když ne tak jsou zřejmě masochisti. Tak se postupně vlastníci vzdávají možnosti spravovat svůj majetek a správu nad vlastním majetkem předávají externím firmám.
Poslední komentáře