měříče tepla

Vložil Anonymous, 25. Listopad 2007 - 18:06 ::

Dobrý den, Koupila jsem si byt do OV ve zprivatizovaném domě. Na podzim nám měly zavést měřiče tepla. Když jsem se informovala na měřiče po delší době, člen výboru mi řekl, že na žádost některých lidí je zavedou až po zateplení domu, že se jim zdá nespravvedlivé mít měřiče, protože mají okrajové byty a utratili by víceza teplo. Mě se ale zase nechce sponzorovat jiné byty, už tak mám vysoké zálohy na teplo a to pořádně netopím, protože máme rádi chladnější byt a můj byt je ten vnitřní. Chci se tedy zeptat, jestli si mohu sama pořídit měřiče aniž bych čekala na ostatní a popřípadě kde o ně mohu požádat. Děkuji za odpověď. Venja

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Radek zez Plzně, 27. Únor 2008 - 13:14

    Pokud Vaše otázka směřovala k tomu, zda si pořizovat měřiče tepla sama, když je ostatní nemají, pak odpověď nemůže znít jinak, než ne! Nejde totiž o měřiče absolutní spotřeby, ale o měřiče poměrové. Umí tedy s jistou přesností určit pouze to, v jakém poměru bylo teplo v celém domě spotřebováno. Nezbytnou podmínkou pro možnost rozúčtování je tedy umístění měřidel na všech radiátorech všech vlastníků. Navíc se domnívám, že by mělo jít o měřidla shodného typu, takže byste s vysokou pravděpodobností pouze vyhodila peníze oknem.
    Tímto se připojuji k odpovědi P.L., kterou jsem původně přehlédl.

    Vložil Anonymous, 22. Leden 2008 - 16:16

    P.S. spočítal někdo zda se vůbec měřiče vyplatí, tedy obecně finančně celému domu (BD,SVJ)? Náklady: instalace, je – li měřič jednorázový pak každoroční výměna, odečet a zpracování odečtů odbornou firmou. Je – li měřič moderní např. s dálkovým odečtem be nutnosti vstupu do bytu, odpadá sice každoroční výměna ale zase přistoupí nutnost kalibrace podstatně dražšího měřiče po určené době. Problémy s krajními (chladnějšími) byty jsou většinou již kompenzovány (nebo by měly být) větším počtem žeber radiátorů ÚT v těchto bytech. Ideální stav je asi vlastní kotelna ve vlastním bytovém domě s vlastním topičem bydlícím v domě (tudíž zainteresovaném).
    Jinak lidé si velmi často neuvědomují, že pro neustálé žabomyší války často o malicherné částky kolikrát přehlédnou podstatnou možnost jak skutečně progresivně snížit provozní náklady domu a tedy i všech vlastníků či členů BD.

    Vložil Anonymous, 4. Únor 2008 - 14:56

    Výhodnost měřičů tepla mohu potvrdit jako předseda samosprávy, na základě výsledku našeho šetření, při jejich zavádění. Dva naprosto stejné bytové domu – každý 96 bytů – zaváděly (náš ne příliš ochotně) měřiče. Celková spotřeba před zavedením byla u obou domů prakticky stejná a pohybovala se kolem 4,8 tisíc GJ. Po zavedení měřičů klesla během dvou let poměrná spotřeba měřeného domu na 72% spotřeby neměřenému domu. Po dalších dvou letech byly zavedeny měřiče do druhého domu a spotřeba obou domů se srovnala opět na téměř stejnou relativní hodnotu. Je to praktická zkušenost, nezkreslená vlivem povětrnostních podmínek, nebo výpočtů vycházejících z nespolehlivých podkladů. I kdyby těch 28% snížení nebylo zcela objektivních, jistě se vnucená investice vyplatila. Roční náklady každého domu na teplo před zavedením měřičů přesahovaly 850 tisíc Kč. Franta F.

    Vložil Petr Patočka, 22. Leden 2008 - 19:05

    Úspora nákladů na vytápění po instalaci poměrových indikátorů je obecně 15-30%. Jelikož nás poměrové měření tepla živí, snažíme se od našich zákazníků zpětnou vazbou zjišťovat, jestli zavedení poměrového měření opravdu má požadovaný účinek. A sice mi to nemusíte věřit (přeci jen jsem na té špatné straně barikády), ale opravdu to tento přínos má. Máme i případy, kdy zákazník po 10 letech měření prohlásil, že uživatelé již umějí hospodařit s teplem a tedy měření nepotřebují. Během prvních dvou měsíců šla opět spotřeba objektu asi o 20% nahoru a měření bylo opět zavedeno.

    Při dnešní ceně tepla je tedy investice do poměrového měření vrácena během 2-3 měsíců po první instalaci (cena pořízení indikátorů) a každoroční služba je zaplacena během ještě kratší doby. Můžete to porovnat s návratností zateplení (rámcově 10-15 let viz i-ekis) nebo instalací termoregulačních ventilů (zde dokonce při jejich špatném používání může spotřeba stoupnout až o 3% - stačí nechat trvale otevřenou ventilačku nad ventilem).

    Poměrové měření tepla, je totiž JEDINÝ možný způsob motivace konkrétního uživatele na úsporách.

    S pozdravem Patočka, VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Anonymous, 25. Listopad 2007 - 23:26

    další zhnilá baba , toto téma už tu bylo zodpovězeno – nebuďte líná a hledejte v diskuzi-jinak jako samotné vám budou měřiče k ho…

    Vložil Anonymous, 26. Listopad 2007 - 0:07

    Každý nemusí být tak zběhlý na „okinfu“ jako Vy anonyme, zachovejte tomuto prostoru určitou míru slušnosti, lze to říct i jinak. k.ko­lar@centrum.cz

    Vložil Anonymous, 25. Listopad 2007 - 19:19

    Pořídit měřidlo si nakonec klidně můžete ze svého, ale bude vám naprosto k ničemu. Pro změnu účtování je potřeba:

    1. Schválit a na základně schválení instalovat měřiče

    a především

    1. Schválit změnu účtování dle měřičů

    Tedy instalace jednoho měřiče jsou úplně vyhozené peníze, hodnoty na něm naměřené nebudou znamenat naprosto nic.

    P.L.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".