Koupě bytů s právem na využívání sklepů

Vložil Vlasáková, 19. Leden 2009 - 9:58 ::

Dobrý den, jelikož mi nikdo nikde neumí kvalifikovaně poradit, obracím se na Vás s prosbou o radu. Koupili jsme bytové jednotky v domě se dvěma vchody. Před koupí měla každá jednotka v pronájmu od města i sklepy (s laťkovými dveřmi). Jelikož se sklepy nachází i pod druhou polovinou domu (jiným vchodem), do vlastnictví byly přidány tomu druhému vchodu s tím, že na nich mají věcné břemeno. Tzn. že je dále můžeme využívat. Teď ovšem nastal problém, jelikož druhý vchod za ně chce platit totéž, co si platí do fondu oprav. Tzn. stejnou částku jako za byt. Což se nám pochopitelně nelíbí. V Občanském zákoníku je u věcného břemene pouze zmínka o tom,že se musíme podílet na nákladech, ale jaké jsou ve sklepě náklady kromě světla a podílu na pojištění? Na úřadě mi řekli, že po nás nesmí chtít pronájem, když tam mají věcné břemeno, ale kolik po nás mohou chtít mi nebyli schopni říct. Nevíte, prosím, ve kterém zákoně bych našla oporu? Vyhláškou města Ostravy údajně byl schválen pronájem sklepu s neplnohodnotnými dveřmi na polovinu nájmu. S tím bychom souhlasili. Děkuji moc

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr D. (bez ověření), 20. Leden 2009 - 10:34

    jak to chápu, tak jsou ty sklepy součástí společných částí domu, když píšete, že máte právo na využívání sklepů. Podle §15 odst.1 byt.z. jsou vlastníci jednotek povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu. Vy nejste v tomto domě ani vlastníkem jednotky, a ani proto nemáte spoluvlastnický podíl, takže by se na vás tato povinnost nejspíše neměla vztahovat.S poz­dravem Petr D.

    Vložil svj560prachatice, 10. Leden 2010 - 18:29

    Fondy podle podílu. Jiný výklad zákona není. Je nesmysl když budu vlastnit podíl 5 % abych platil stejně jako ten kdo vlastní podíl např. 20%.

    Vložil G.X, 20. Leden 2009 - 9:27

    Odhlédnu-li od netypického řešení užívacího práva na základě věcného břemene, tak u sklepů (obvykle jako příslušenství bytu, nebo nebytová jednotka) se platí do „FO“ za m2 podlahové plochy, dle stejných pravidel, jako byt.

    G.X.

    Vložil Vlasáková, 20. Leden 2009 - 9:49

    Ale my ty sklepy nemáme v pronájmu, ani nejsou naše. Tzn. budeme platit druhému subjektu – co platí lidé za využívání cesty, na kterou je vázáno věcné břemeno? Dle Občanského zákoníku se má za využívání cizí věci, na kterou je vázáno věcné břemeno hradit pouze náklady související s jejím udržováním. Ale jak tyto náklady spočítat už definováno asi nikde není.

    Vložil G.X, 20. Leden 2009 - 9:58

    Však právě příspěvek do tzv. „Fondu Oprav“ je tou zálohou na údržbu, opravy apod.

    Pronájem nikde nezmiňuji. G.X.

    Vložil svj560prachatice, 10. Leden 2010 - 18:33

    Není to záloha

    Správa domu musí být rozdělena na dvě položky, tj. příspěvky na správu mají mít dvojí charakter.

    1. Vyúčtovatelné – energie, zálohy, správa domu ve smyslu administrativy (Vyučtování tepla (60%) a teplé vody (30%) se řídí vyhláškou, ostatní lze zvolit)
    2. Nevyúčtovatelné – tzv. fond oprav, který nelze vyúčtovat a řídí se spoluvlastnickým podílem na společných částech domu

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".