Když se vám nelíbí naše SVJ, odtáhněte a kupte si rodinný domek

Vložil TN. (bez ověření), 27. Leden 2019 - 18:04 ::

Občas se na tomto portálu vyskytne demagogický názor jako např. dnes http://www.portalsvj.cz/…-radka222222#…, že pokud se někomu nelíbí praktiky statutárního orgánu, popř. správcovské firmy, ať prodá byt a koupí si rodinný domek. Musíme si uvědomit, že v bytech (SVJ, dům bez správy SVJ, družstva) bydlí asi 5 miliónů Čechů. Nemohou se všichni přestěhovat do satelitů, protože jednoduše ČR není tak velká a nemáme tu tolik stavebních parcel, nemluvě o rozšíření nevhodných jevů, pokud bychom všichni bydleli v satelitech (zácpy na silnicích apod.). Také není jasné, kdo by pak bydlel v opuštěných sídlištích (bourat domy, pronajímat gastarbaiterům a turistům?). Dlouhodobě efektivnější se mi jeví tlačit na změnu legislativy. Zatímco lobbistické bojůvky typu SČMBD lobbují za přibližovování SVJ k družstvům, aby velká SBD a developeři mohli snadno SVJ vysávat, chybí zde zájmová skupina, která by zastupovala vlastníky a rozumně řízená SVJ. Je to otevřená otázka a dávám ji k úvaze.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Leonka (bez ověření), 31. Leden 2019 - 21:53

    „chybí zde zájmová skupina, která by zastupovala vlastníky a rozumně řízená SVJ“

    To už se zde řešilo opakovaně pod heslem vlasnické hnutí a nějak to zatím vyšumělo.

    Stát jako jediný vlastník nedokázal spravovat své bytové domy a očekává, že vlastníci bez kvalifikace a bez jeho pomoci to dokáží.

    Vložil § (bez ověření), 1. Únor 2019 - 17:06

    Co na to Magda3?

    Vložil Jitka R, 28. Leden 2019 - 0:20

    U nás ve výboru SVJ sedí lidé se stejným názorem. Jeden z nich, ing. P.M., nám to přesně takto doslovně řekl: „Jestli se vám něco nelíbí a nechcete poslouchat naše zákazy, kupte si vlastní dům a odstěhujte se.“ Jsme výborem coby vlastníci bytu šikanováni, a jsme neustále dehonestováni.

    Vložil VN (bez ověření), 28. Leden 2019 - 12:11

    toto jsem jednou také řekl. Jednomu totálnímu kverulantovi, pro kterého není žádné řešení v domě správné. On by nejraději neplatil nic a chtěl všechno…ale to bohužel nejde. Toto vlákno beru trochu s úsměvem…protože vlastníci mají přece možnosti jak se bránit. Například zvolit nový výbor… A z doslechu vím, že jeden totální kverulant může mít za následek nefunkčnost celého domu. Ještě by tito kverulanti měli být chráněni ?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 13:45

    60 vlastníků, z nich cca 55 ve věku 85–96 let, stále žijí „v družstvu“. Tam nejde vyměnit výbor. Soudit se s lidmi, s nimiž se znáte od narození a žít s nimi pod jednou střechou se těm pěti nechce. To by byl boj a ne život. Takže nezbývá než prodat nebo pár let vydržet.

    Vložil VN (bez ověření), 28. Leden 2019 - 15:57

    ochranu minoritních vlastníků ? Že to celé obrátíte ? Že 5 vlastníků ze 60 bude mít rozhodující slovo ? To přece nejde. Na tyto případy by měl každý myslet v okamžiku koupě bytu. A soudit se s lidmi ? Bohužel to je jediná cesta a jestli chci něco změnit, tak holt pro to musím něco udělat. Ten kdo něco chce , hledá způsoby. Ten , kdo nechce hledá důvody proč to nejde… Apropos… ideální varianta je taková , když vlastníci tvoří věkový mix. Pokud tam budete mít jenom mlaďase , třeba se vůbec nevyspíte…

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 16:32

    Ve stanovách zákaz kouření na balkonech, zákaz věšení prádla do ulice, zákaz hlučných prací o víkendech a v pracovní dny po čtvrté hodině, zákaz rekonstrukce bytu bez souhlasu výboru, zákaz pronajmout byt bez souhlasu výboru, vypínání topení od devíti do šesti, protože to už má každý spát, a hodně se tím ušetří, pes jen se souhlasem výboru… Nechci aby vládla minorita, ale zdravý rozum. Hledám způsoby, ale dokud se nezmění věková struktura, tak to jde velmi pomalu. Teď budeme mít krásnou fasádu za šest mega. Bez zateplení. Protože to by bylo o čtyřista tisíc dražší a ty nemáme. Zvýšit platby bylo zamítnuto. Počkat zamítnuto. úvěr nepřichází v úvahu…Takže šest mega v hajzlu (fasádu máme funkční, ale výbor + 55 bytů chce novou barevnou, aby si užili nastřádané peníze – opravdu to takhle na shromáždění řekli)Byt jsem nekoupila, narodila jsem se v něm. Tak poraďte způsob. Mě se zatím jen povedlo jim vysvětlit, že soused s garsonkou má menší váhu hlasu než ten s třípokojákem. A stálo mě to spoustu času a vysvětlování.

    Vložil VN (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:21

    Zákaz kouření na balkonech, beru.. Ty další body neberu. Jinak , co by se dělo , kdyby toto někdo porušoval ? Vždyť stejně nemají žádné páky, jak si dodržování takových nesmyslů prosadit a vymoci. Jinak oni ti penzisti rádi utrácejí ? Přece když přijdete na shromáždění s lepší nabídkou , než máte od družstva…tak by měli být rádi ne ? Obávám se , že jinou možnost než jít po nich třeba i žalobami nemáte. Ani nikdy mít nebudete. A upřímně řečeno se děsím okamžiku , kdy pár jednotlivců (chráněná skupina) bude mít větší moc, než zbývající většina.. V některých skupinách obyvatel toto už bohužel vidíme…jako například homosexuálové, kteří jako menšina už mají tendence heterosexuální většině určovat pravidla a směr… Apropos–to máte stejné jako ve firmě. Firma má x akcionářů a směřování firmy určí valná hromada…nikoliv nejmenší akcionáři. Pokud se nějakému minoritnímu akcionáři nelíbí směřování firmy , má dvě možnosti. Buď podat žalobu anebo svoje akcie prodat a firmu opustit.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:33

    To jsem taky napsala, prodat nebo soud. A už tu je příspěvek jaký je to demagogický názor

    Vložil jam2 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:20

    Ne na shromáždění/schůzi, ale neformálně, třeba každému zvlášť. Vždyť jste se tam narodila, určitě mnoho z těch, co Vám podle Vás brání, osobně znáte. Co jsem podstoupil sám při prosazování rozsahu revitalizace, měnil umístění lodžie z prvního na druhé okno (naštěstí umím s Illustratorem), aby projektant stihnul termín předání dokumentace ke stavebnímu řízení, přepočítával tuny, metry, počty atd. ve stavební dokumentaci kvůli chybám projektanta, měnil v jeho průběhu osobu stavebního dozoru a sám sháněl razítka, pořizoval dvakrát denně fotodokumentaci postupu prací a vracel nedodělky i mimo kontrolní dny, přepočítával co je a co není hotovo podle projektu, atd, atd. Je to na knihu… Být předsedou výboru je poslání a oběť, pro dobro všech (nejsem vlastníkem…). Vím, že to tak jako já už v našem domě nikdo dělat nebude. Ale vím, že to má smysl. Zkuste změnit postoje. předseda P.S. Pokud se vám nelíbí obsah Stanov, máte možnost je nechat upravit. A věřte, že vyjmenované omezení vycházejí z praxe, u nás to máme také tak a je všeobecná spokojenost i těch mladých – náš dům se omlazuje (72 jednotek)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:26

    Polovina má alzheimera, a zbytek se bojí. Ti mi pak „tajně“ vyjadřují podporu, protože jejich děti jim vysvětlují, že je to špatně. Ale na shromáždění jdou za výborem, „aby nám pak družstvo nedělalo problémy“.

    Vložil 9876 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 16:51

    Nevěřím tomu, že při ceně fasády 6 mil. Kč by zateplení činilo 0,4 mil. Kč. Nyní prosím tu o Červené Karkulce! (A tohle si platím ze svých daní!!!)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 17:39

    Od firmy kterou vybral správce (družstvo) je bez zateplení šest mega. Naše „minorita“ má kalkulaci tří jiných firem se zateplením na 6400000. Vám hodně leží v žaludku kde dělám, co? Co to má společného s mojí diskuzi ohledně svj? Jste normální? Vůbec nevíte co vůbec dělám a hlavně jak. Tak se držte tématu.

    Vložil Jarda_, 28. Leden 2019 - 17:11

    A ani já nevěřím tomu “60 vlastníků, z nich cca 55 ve věku 85–96 let” :-)

    To by byla dobrá rarita a už vidím na schůzi 85 – 96 leté v tomto počtu jak aktivně chtějí utratit 6 mega :-)

    Ti už se nedožijí ani dodělání fasády…

    Bez zadávací dokumentace těžko soudit, co je to za fasádu… co je to za panelák (pozor, ty poslední už přece měly zateplené panely) a cena 6 mega zhruba odpovídá 60 bytům, protože co mám zkuš. tak 20 bytů 2 mega atp.

    Fasáda se zateplením 140mm stojí tak 1000 za m2 komplet tak si tu plochu propočítejte, příklad:

    ——-

    Fasádní polystyren EPS70F tl. 140mm 160Kč/m2
    Lepící a stěrková hmota (střední kvalita) 85Kč/m2
    Armovací tkanina Vertex R131 (perlinka) 20Kč/m2
    Talířová hmoždinka plast. trn 10/210mm (6ks/m2) 35Kč/m2
    Polystyrenová zátka EPS70mm 15Kč/m2
    Penetrace pod omítku 20Kč/m2
    Silikonová omítka 1,5mm 130Kč/m2
    Systémové prvky+lišky (orientačně na m2 plochy) 60Kč/m2
    Montážní práce (lepení, stěrkování, omítka) 440Kč/m2 (150 + 150 + 140Kč/m2)
    Lešení (montáž, demont., pronájem, doprava) 145Kč/m2
    Úklid + odvoz suti + zalepení oken fol. 30Kč/m2

    ————————

    Celkový součet základních položek zateplení: 1140Kč/m2 s DPH 15%

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 17:45

    To není. Čihák bez zateplení, 1962.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 17:46

    Zas ta oprava cihlák.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 17:44

    Samozřejmě je vždy těsně usnášeníschopné, když ne, obejdou „ležáky“ aby bylo. A ano, chtějí, když zjistili, kolik je ve FO, tak si to chtějí ještě užít (jejich slova). Po mě potopa… Ještě nedávno byl předseda ročník 1926. Vloni odstoupil a nahradil ho osmdesátník.

    Vložil zdeseny clen SVJ, 28. Leden 2019 - 18:42

    Dojděte si na stavební úřad, zeptat se, jak k tomu konkrétní stavební úřad přistupuje.

    Dále zkuste tento link https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis

    A pak se seznamte se stavebními normami na prostupnost tepla a zjistěte co konkrétně se má na fasádě měnit. Dle mého názoru více než pár lokálních lokálních oprav fasády, tedy pokud místo opravy jen pár poškozených míst hodláte otlouci celou fasádu cihlového domu a nahodit jej znovu, tak tento záměr vyvolává nutnost dodržet současné normy pro prostup tepla stavební konstrukcí a to nejde bez zateplení.

    Tady to máte popsáno s paragrafy ohledně výměny střešní krytiny i s odkazy na konkrétní paragrafy a zákony.

    https://www.mpo-efekt.cz/…i-ekis/67813

    „Na základě tohoto lze dále zodpovědět třetí část dotazu. Pokud se bude jednat o větší změnu dokončené budovy, bude nutné splnit u veškerých měněných stavebních prvků obálky budovy požadavek dle §6, odst. 2, písm. c), vyhlášky č. 78/2013 Sb., což znamená, že konstrukce na hranici s renovovanou střešní konstrukcí musí splňovat doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla dle ČSN 73 0540–2:2011. Prokázání splnění požadavku je v tomto případě prováděno zpracováním PENB dle §7 odst. 2 zákona č. 406/2000 Sb.“

    „V případě, že se bude jednat o jinou než větší změnu dokončené stavby, bude nutné dle §7, odst. 3, zákona č. 406/2000 Sb. splnit stejný požadavek (§6, odst. 2, písm. c), vyhlášky č. 78/2013 Sb.), avšak prokázání jeho plnění je možno doložit kopiemi dokladů vztahujícím se k upravovaným konstrukcím, které byste měl po dobu 5 let archivovat.“

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:10

    Ale to už máme všechno za sebou. Bez úspěchu. Např. vypínání topení podle zákona nelze, protože mi teplota v bytě klesne o 3,5 stupně což vyhláška o tepelné stabilitě budov nepřipouští. A stejně se vypíná. Posudek znalce, že je třeba zateplit a že se investice za deset let vrátí. Nepomohlo – my už tu za deset let nebudeme, pak si zateplujte a byly by menší balkony…Co s tím? Soudit se? Než bude soud tak se nebude s kým soudit.

    Vložil Jarda_, 29. Leden 2019 - 23:10

    Dobry nesmysl, treba Danfoss radiatorove hlavice na dobu utlumu snizuji teplotu o 3°C, samozrejme je lepsi, kdyz si vlastnik sam rozhodne o teplote v byte sam, ale…

    Pokud jde o to, ze nechcou zateplovat, tak proc nemluvite s jejich dedici? No fakt je, ze stare baraky, 60 cm zdi, se moc casto nezatepluji, kolik mate tloustku cihlove zdi v prizemi?

    Vložil Jarda_, 29. Leden 2019 - 23:09

    Dobry nesmysl, treba Danfoss radiatorove hlavice na dobu utlumu snizuji teplotu o 3°C, samozrejme je lepsi, kdyz si vlastnik sam rozhodne o teplote v byte sam, ale…

    Pokud jde o to, ze nechcou zateplovat, tak proc nemluvite s jejich dedici? No fakt je, ze stare baraky, 60 cm zdi, se moc casto nezatepluji, kolik mate tloustku cihlove zdi v prizemi?

    Vložil § (bez ověření), 28. Leden 2019 - 22:32

    „vyhláška o tepelné stabilitě budov“

    Prosím číslo vyhlášky a číslo §.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 30. Leden 2019 - 8:36

    194/2007, § 2 odst. 9

    Vložil jam2 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:56

    Časový průběh pásem s omezením teploty vytápění domu (přes poledne, v noci – 10 resp. 15oC) je normální způsob hospodaření s teplem a náklady, ale vychází z nastavení ekvitermní křivky vytápění domu (máte-li výměníkovou stanici pro regulaci tepla dodaného z CZT – anebo z jiného centrálního zdroje tepla pro všechny jednotky – nepátral jsem ve vašich příspěvcích…). A v nastavení ekvitermní křivky vytápění domu je také skryto umění šetřit – resp. vytápět dům na „tepelnou pohodu“ i nezatepleně – než zateplíte. Vašemu dodavateli je to jedno – ten chce, abyste brali co nejvíce tepla. Mně trvalo laborování s nastavením ekvitermní křivky (v podstatě snížení teploty vytápěcí vody v okruhu a regulace ) a donucení dodavatele topit podle nás víc než tři roky. A také naučit vlastníky pracovat s termostatickou hlavicí na radiátoru a s větráním bytu.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 20:12

    Možná, ale ne v nezatepleném domě na tak dlouhou dobu, kdy teplota klesne o tři stupně když je venku pouze mínus pět. Na to jsou právní předpisy. A co se ušetří při takovém poklesu, když se musí denně „znovu vytopit“?

    Vložil jam2 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 20:44

    Existuje vyhláška… možná ji znáte – průměrná teplota, se kterou se počítá pro vytápění bytu a přepočet všech koeficientů – je 20oC. Moje zkušenost (předsedu dělám devátý rok) je průměrná teplota 23oC téměž v každém bytě – resp. v místnosti, kterou v bytě vlastníci využívají po celý den a v mnoha ještě vyšší – čím starší obyvatelé, tím chtějí mít lepší tepelnou pohodu. Tak to na této potřebě postavte – chcete-li se pustit do boje o teplo – že jim tu pohodu zajistíte! Máte-li podle venkovní teploty nastaveno vytápění domu třeba jako my (a my opravdu šetříme), tak na patě při –5oC budete mít teplotu topné vody přes 50oC. Odstavením/snížením teploty o 10oC přes poledne dvě hodiny a v noci o 15oC šest hodin (tak to u nás bylo i před zateplením) se teplota vytápěcí vody sníží v noci při -C na 36 a víc – U NÁS. Jsem si téměř jistý, že u vás máte teplotu vytápěcí vody vyšší, takže po snížení v noci o 15 oC máte min. 40oC. Takže pořád se i v noci topí… a žádné vymrznutí vám nehrozí. Máte-li to jinak, je třeba to upravit a s tím není nikde problém… Je třeba se do toho pustit a nehledat výmluvy s nějakým právním předpisem. A mohu vás ujistit, že panelák má bez zateplení mnohem nižší koeficient prostupu tepla než cihlový dům, tak to s tím vymrznutím a novým zatápěním tak nepřehánějte.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 21:00

    Mám byt nad průchodem a pokles teploty je velmi razantní když mrzne. Oficiální měření při minus pět venku byl pokles skoro o čtyři stupně. Nemluvím o vodě ale o teplotě v bytu. Zatím tam nebydlím, ale nechce se mi vstávat do práce, když je v bytě 17 a méně stupňů. A o ušetřeni se ani nedá mluvit, když se takový pokles musí denně opět vytopit.

    Vložil Jarda_, 29. Leden 2019 - 23:13

    Tak si nechte pruchod zateplit, pripadne na svuj naklad, ja to tak udelal ;-)

    Vložil jam2 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 21:57

    Znovu: já také mluvím – píši – o teplotě v bytě. Četla jste moje všechny příspěvky pořádně? Já v našem domě reaguji na každou reakci, připomínku, stížnost vlastníka a OKAMŽITĚ – tzn. podle závažnosti následků – řeším. Dokonce někteří vlastníci byli svého času naučeni volat k úpravě teploty vytápěcí vody (která vyhřívá radiátory v bytě a tím působí na teplotu v bytě – aby bylo jasno) dodavateli tepla… Teď nemají potřebu. Máte právo požadovat po výboru řešení a trvat na úpravě teploty v závislosti na venkovní teplotě resp. úpravě teploty vytápěcí vody při snížení v noci. Jo – a než zateplíte obálku – je ideálním řešením podlahu v místě nad průchodem překrýt izolační vrstvou…zatím tam nebydlíte. Asi by stálo za to namísto negativistických stížností a výmluv jak to nepůjde zkusit to skutečně řešit alespoň – na začátek – ve vašem bytě… a dál už máte moje doporučení… řídím se tímto: co si neudělám sám – i když to není jen pro mě, nikdo (a to mám vyzkoušeno, už žiji nějaký pátek), neudělá! Většina lidí je totiž líná a pohodlná.

    Vložil jam2 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 20:48

    viz oprava koeficientu prostupu tepla 20:44

    Vložil jam2 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:43

    Nejse ve výboru… obejděte min.25% vlastníků a svolejte mimořádné shromáždění s návrhem na volbu nového výboru. Nejlépe všechny, aby byli v obraze. Prožil jsem u nás tuto situaci, jinak to nešlo, starý výbor vše blokoval. Jsem si jistý, že to dokážete. A že přesvědčíte vlastníky o smyslu zateplení a jejich tepelné pohodě a především o snížení nákladů na provoz – nás stála revitalizace v roce 2010 14.8 mil., vzali jsme si 9mil. úvěr, 2 mil. získali z hotovostních vkladů vlastníků a dnes máme zůstatek na úvěrovém účtu 1,060mil. (a na běžném účtu 1,5 mil.), kompletně nové všechny rozvody, atd. Průměrný rozpis nákladů za teplo, SV a TV vodu, TV, včetně vkladu do dlouhodobé zálohy na opravy, elektřinu a plyn na jednotku vlastníka 3+1 za měsíc máme 4–4,5t. Šetříme 42 – 45% původních nákladů na teplo (před zateplením) podle počasí (Odborný posudek peo Zelenou úsporám je na 43,5%). Pusťte se do toho! předseda

    Vložil abb (bez ověření), 28. Leden 2019 - 19:56

    To jste před revitalizací museli bydlet ve vybydleném domě. V udržovaním domě zateplením neušetříte 40% původních nákladů ani kdybyste se na hlavu stavěl a ušima odrážel.

    Vložil jam2 (bez ověření), 28. Leden 2019 - 20:12

    Na štítku průkazu ENB máme výpočet 74,9 – tj.B. Těch 43,5% šetříme téměř každý rok – děláme si statistiku spotřeby tepla a šest let od zateplení jsme sledovali naměřené hodnoty indikátorů na každém radiátoru – tj. ve všech bytech. Odborný posudek pro zelenou úsporám… kontrolu jsme měli velmi tvrdou, vrtaly se sondy do pláště budovy, kontrolovaly koeficienty prostupu na nových oknech – bylo to v době, kdy se na SFŽP „ztrácely“ – nám se ztratil dvakrát, vždy jsme ho našli a peníze za ZÚ jsme získali v plné výši. Náš barák byl vcelku normální devítivchodový čtyřetážový panelák z roku 1970, dřevěná okna, zateplovali jsme vše, obálku, okna, vstupy,suterén i střechu. No jo, vlastníci to poznali na snížení nákladů za teplo okamžitě z roku na rok.

    Vložil abb (bez ověření), 28. Leden 2019 - 21:41

    To si děláte legraci. Náklady na teplo jste snížili, to bezpochyby ano, ale náklady, které jste vynaložili se vám nikdy nevrátí. Je potřeba vzít si papir a tužku, použít jednoduché počty a je to jasné.

    Vložil jam2 (bez ověření), 29. Leden 2019 - 16:26

    Vypsal jsem, co všechno jsme za fakturu revitalizace domu udělali. Stálo to 14.8 a vybírali jsme velmi sofistikovaně ze čtyř nabídek. A věřte, že jsem používal především excelové tabulky, kalkulace stavebních prací z dostupných zdrojů nákladů na jedn. položky. Vaše tužka a papír by mně stejně jako Vám nestačily… Kolik jste těch baráků postavil anebo revitalizoval? Vy byste nešel do Zelené úsporám a Panelu (k vrácení úroků z úvěru)? Nepočítali jsme návratnost, protože to nemá smysl, pro každého vlastníka má efekt okamžitá výše jeho měsíčních nákladů – to jsem uvedl. Vzhledem k fixaci úrokové sazby na časová období jsme mohli také přepočítat a snížit vklad vlastníků do fondu dlouhodobé zálohy na opravy – a splácení úvěru. Dnes je to 1070Kč měsíčně na 3+1 byt a to jsme v průběhu těch devíti let vyměnili komplet ležaté rozvody SV a TV v suterénu, nově vyřešili svody ze střechy a splašky v suterénu (18×), vloni nové rozvody ve všech 18 stoupačkách včetně plynu v nerezi, revitalizovali zvonkové rozvody včetně antivandal panelů a hlavně máme také nově v mědi všechny schodišťové rozvody NN. A další věci běžného charakteru. Věřte, že si troufnu tvrdit, že máme zaplaceno – hlavně díky dotaci ze ZÚ. (teď stav úvěru 1,06mil, na účtu SVJ 1,5mil.). Chystáme se na další šetření nákladů na provoz domu, bude-li odpovídající nabídka/pobíd­ka státu…

    Vložil jam2 (bez ověření), 29. Leden 2019 - 16:41

    Před zateplením jsme měli průměrnou spotřebu tepla na vytápění domu a ohřev TV 2500GJ. Po zateplení 2010 máme např. letos 1374GJ, v roce 2014, kdy byl zatím nejteplejší rok 1294GJ. Spotřeba tepla na ohřev TV je víceméně neměnná (a zatím se mně nepodařilo oddělit sledování spotřeby samostatně – kalorimetr a práce nic moc, ale blokuje nám to dodavatel tepla a s ním spřažené zájmy našeho rozúčtovatele tepla – letos už to bude!) Takže letos to je přesně 45% úspor oproti roku 2009 před zateplením…

    Vložil zdeseny clen SVJ, 29. Leden 2019 - 7:32

    14mio – 72 jednotek

    necelých 200K na jednu jednotku

    není vůbec problém na nákladech na topení a TUV ušetřit kompletním zateplením 20K ročně na jednotku, takže návratnost je a bude určitě do 10ti let

    už jsem také viděl domy, kde náklady na teplo a TUV bytu 4+1 byly 80K ročně na byt (cihlový dům, 6 jednotek, každá v podstatě všechny stěny venkovní, CZT z plynové kotelny, TUV dálkově a jen TUV tomu bytu dělalo 20–30K ročně) a poměrně dost x-násobně větších panelových domů, kde náklady na teplo a TUV bytu 3+1 byly kolem 40K ročně

    BTW – já osobně bych zateploval a revitalizoval i bez úspor, jen kvůli teplejším vnitřním stěnám a větší pohodě jak v zimě, tak v létě, ale nikdy bych cihlový dům neoblepil polystyrenem, což považuji za fyzikální nesmysl. Naštěstí jsou i lepší technologie, než polystyren v jakákoliv podobě.

    Vložil Jarda_, 29. Leden 2019 - 23:32

    Me tedy vysla navratnost 20 let z udaju, co uvedl… pokud beru za 1 GJ cenu 500 Kc.

    A to nevime, kolik z jeho uspory delaji IRTN, tzn. ze lide mene plytvaji, protoze vedi, ze se to meri…

    Vložil abb (bez ověření), 29. Leden 2019 - 7:44

    To si snad děláte legraci s návratností zateplení domu do 10 let. To by musel být dům před zateplením s dírama skrz naskrz. U nás je návratnost na zateplení domu víc než 80 let. To tak dlouho nevydrží ani to zateplení ani současní vlastníci. O zateplení domu se vykládají pohádky. Je potřeba si sednout, vzít tužku a papír a počítat. A neposloucha­Nenechat se opít nereálnými kecy „zateplovacích expertů“, kterým jde pouze o kšeft. Zateplení ochrání konstrukci domu, spoje a tím pádem prodlouží životnost domu. To je tak asi vše. Ostatní jsou pohádky na dobrou noc pro naivní posluchače.

    Vložil jam2 (bez ověření), 29. Leden 2019 - 16:50

    Který blbec by se pustil do revitalizace domu, kde je údajná návratnost do 80 let? Buď nevíte, co plácáte, nebo žádnou revitalizaci nemáte – to nejspíš, a děláte tady hloupého chytrého. Jak čtete, je nás tady víc, co mají za sebou velmi konrétní zkušenosti z osobní účasti na revitalizaci domu resp. její přípravě a také vycházejí z následných skutečných čísel odečtených z kalorimetrů na patě domu ve srovnání jednoduché statistiky před/po. Jen blbec věří sám sobě, že je chytrý a jen hlupák neví, že je hloupý. Hovgh.

    Vložil jam2 (bez ověření), 29. Leden 2019 - 16:58

    …aby bylo jasno, komu moje kategorické soudy patří.

    A ještě pro ty další přidávám, co argumentují správně s dalšími vstupy do rentability a efektivity revitalizace domu, že např. po boji s radnicí o neprůhledném stanovení ceny tepla za 1GJ se nám podařilo v roce 2013 dosáhnout snížení ceny, které se od té doby v podstatě nezvyšuje (jedná se o společnost ve 100% držení města), letos se dokonce cena snižuje – sice jen o 1,50Kč, ale je to konečně potvrzení pokornějšího přístupu radnice k odběratelúm tepla – občanům.

    Vložil lamot, 29. Leden 2019 - 10:58

    skutečný stav zateplení domu 3×24 b.j. úvěr 7 mil včetně úroků v roce 2012 , splaceno bude 2020.ˇUrok 1,39 %.Projektováno zateplení včetně střechy atd. s cílem úspory topení o 40 %- výsledek je 45 % absolutně to dělá 370 000 Kč roční úspora. tato částka lidem zůstává v peněžence, respektive ji vracíme při ročním vyrovnání. Takže s předpokladem ,že se bude navyšovat cena tepla s tím poroste i výše úspory , takže cca 13 let je návratnost. Nezpochybňuji zde uváděných 10 let – je to možné. Takovéto investici s takovou úsporou nákladů s velmi relativně krátkou návratností se říká finanční gramotnost. Opravdu stačí tužka a papír.

    Vložil Krupp, 29. Leden 2019 - 12:24

    My jsme v roce 2007 platili za teplo 3,2 mil, v roce 2018 1,0 mil. V roce 2008 jsme zateplili, instalovali regulátory a indikátory tepla. Takže nemůžeme říci, kolik z úspory by udělalo jen zateplení. Investice cca 15 mil. Úrok necelé 2% ročně, zaplacen dotací. Panelák, 86 bytů. Vezmeme-li v úvahu ještě nárůst ceny tepla, tak návratnost cca 6 let. Jirka

    Vložil Misme, 29. Leden 2019 - 13:26

    Jirko, není to tak přímočaré. Záleží na tom, nakolik rozumně se k zateplení přistoupilo. Ceny tepla sice rostou, ale rostou i příjmy. Není proto vhodné srovnávat absolutní hodnoty cen v čase.

    Já bydlím např. v domě, kde se zateplení předimenzovalo, většina rozhodla, že čít tlustší, tím lepší. Nám se tato investice nevrátí nikdy. Ti, kteří milují pastelovou barvu fasády, ale mohou být nadšeni. Jsme vidět. A je pravda, že v bytě máme příjemně. Já dost dlouho žila v bytech, kde vlály záclony při zavřených oknech, tak si současný stav nemohu vynachválit, ale na ty 2 mrazivé týdny v roce bych si radši přitopila a připlatila za teplo a přišlo by mě to levněji.

    Ročně ušetřím na vytápění cca 2 tisíce oproti stavu před zateplením a úvěr splácím cca 2 tisíce měsíčně a to tomu úvěru předcházelo ještě spoření, tzn. úvěr nepokrývá celou cenu.

    Vložil Jarda_, 29. Leden 2019 - 23:25

    Nejvic stoji prace, 8 cm polystyrenu navic nestoji skoro nic.

    Vložil abb (bez ověření), 29. Leden 2019 - 13:36

    Je to přesně tak. Ročně ušetříte 2000 Kč a zaplatíte 2×12=24 tisíc. Tak jakápak návratnost. Ano, zlepší se tepelná pohoda (nevím jak v létě u bytů orientovaných na sever) a prodlouží se životnost domu. Vše ostatní je pouze oblbování lidí. Je potřeba vzít si tužku, papír a použít kupecké počty.

    Vložil zdeseny clen SVJ, 29. Leden 2019 - 14:27

    tak nevím, co nám tu vlastně sdělujete…

    Ano, je možné, že vám to ve vašem případě nevychází ekonomicky, je možné, že váš dům patří k více méně extrémům, které mají

    1. velmi levný zdroj CZT
    2. jsou postavené dobře s malými ztrátami tepla

    existují i opačné extrémy, příkladem jsou CZT s plynovými kotelnami, dokonce už jsem viděl i nemovitosti, kde šlo provést komplexní změnu způsobu vytápění s návratností menší, než jeden rok a úsporou více než 100 procent původních nákladů na vytápění každý rok už přes 10 let (specifická situace, vysoká spotřeba elektřiny atd.)

    Takže netvrdím, že všude zateplení znamená rozumnou ekonomickou návratnost, ale obecně platí, že zateplením domu je dosaženo úspory nákladů na vytápění 1/3 – 1/2 u většiny cihlových a panelových domů stavěných 40 a více let dozadu.

    Vložil JaVa, 29. Leden 2019 - 14:22

    Pod tyto „kupecké počty“ o ne/návratnosti investic do zateplení, se podepisuji i já.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil zdeseny clen SVJ, 29. Leden 2019 - 8:10

    že ta čísla nehodláte číst je váš problém :)

    Vložil zdeseny clen SVJ, 28. Leden 2019 - 19:41

    pokud se vám nepodařilo vysvětlit ostatním vlastníkům jednotek, že není možné utrácet vaše peníze a při tom nedodržovat zákony, tak skutečně nevím, je otázkou do jakého momentu je ještě možné uvažovat o tom, že eventuelně například někdo jiný s lepšími social skills by to vysvětlit dovedl a kdy už to skutečně nejde, protože oni prostě hodlají prosazovat hlasováním porušování zákonů při kterém vaše peníze vyhazují z okna (což mám za stejné jako kdyby vám je kradli) a pak pomůže jedině soud. Jiné řešení neznám.

    PS: Zeptejte se těch, co tu tak razantně píší o „kverulantech“ a „udavačích“ jak oni by řešili stejnou situaci, třebas nám nějaké zázračné řešení vyjeví :).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".