Kalkulace ceny tepla z domocní kotelny - přesný postup

Vložil Policerova, 28. Březen 2017 - 23:04 ::

Dobrý den,

na začátek píšu, že ač název tématu byl již mnohokrát diskutován, tak jsem odpovědi na moje dotazy nenašla.

V našem SVJ je celkem 40 bytů a od října 2016 máme v provozu naší domovní kotelnu. V současné době budeme vyúčtovávat cenu tepla a teplé vody mezi jednotlivé členy.

Dočetla jsem se a na mnoha diskusích přečetla, že cenu stanovíme na základě cenového rozhodnutí ERU dle věcně usměrněné ceny tepla.

Ano víme, že náklady jsou vlastní plyn, odpisy, revize, obsluha, spotřebovaná voda, elektrika apod.

A zde je merit mé otázky. Nikde jsem nenašla přesný návod jak stanovíme tu cenu tepla. Vezmou se faktury za dané položky, sečtou se, získají se tak náklady a ty se podle poměrových odečtů měřidel v bytech rozúčtují na jednotlivé členy? Takto by to bylo velmi jednoduché…

Dočetla jsem se ale v diskusích, že bychom měli stanovit cenu tepla v GJ/Kč nebo MW/Kč a tu pak rozúčtovat. A to právě nevím jak se dělá. Vstupují mě tam faktory jako spalné teplo apod. Máme energetický štítek domu.

Můžete mě někdo na adresu policerova@sez­nam.cz poslat směrnici, nějakou metodiku, případně exel univerzální tabulku do které zadám naše údaje a vyjdou mě náklady na teplo a TV v GJ nebo MW..

Všude se píše co se má účtovat, ale nikde jsem nenašla přesný postup.

Moc děkuji všem za radu, která mě pomůže nebo alespoň nasměruje kam se mám obrátit.

Děkuji Policerová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan77 (bez ověření), 1. Duben 2017 - 7:13

    Nejsem odborník na tuto oblast, ale … jste si jistá, že se na vás jako SVJ vztahuje povinnost kalkulace tepla dle nařízení ERÚ? (myslím, že ne)

    SVJ nedodává tepelnou energii jiným osobám, ale dodává službu vytápění svým členům. Mimochodem, výsledkem kalkulací dle ERÚ by byla předpokládaná spotřeba za rok v GJ (či KWh) a především cena jednoho GJ (či kWh). Co by s takovou cenou SVJ udělalo ?

    Doporučuji se optat na ERÚ, zda se i na SVJ a jeho výrobu tepla pro svůj dům vztahují nařízení ERU.

    Vložil Hubert (bez ověření), 29. Březen 2017 - 11:17

    Zajimalo by me jak jste to udelali s DPH.

    Od tepláren faktury chodi v 15% sazbe jako služba a plynarny Vam predpokladam uctuji v sazbe 21% jako dodavku plynu.

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 11:26

    Huberte, tak to není. Když na plynárně vyplníte prohlášení, že dodávka plynu pro svj slouží domácnostem, tak DPH je 15%. Když na to kašlete a na plynárně si to nazařídíte, tak máte plyn z DPH 21%.

    Vložil majdalena (bez ověření), 1. Duben 2017 - 13:46

    Dobrý den,

    DPH 15 % je pouze , když SVJ je plátcem DPH. Jinak je DPH 21%.Vzneste dotaz na FÚ. Hezký den. Majda

    Vložil slavekr, 1. Duben 2017 - 12:33

    Ovšem ani pan „tazatell“ nemá pravdu. Po vyplnění a zaslání „čestného prohlášení“ vás váš dodavatel v případě použítí plynu pro domovní kotelnu osvobodí od daně z plynu, která naprosto nesouvisí s DPH, ale se zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů (část čtyřicátá pátá) Základ a sazba daně (§ 6) Základem daně je množství plynu v MWh spalného tepla. Sazby daně jsou stanoveny takto:

    v období od 1. ledna 2015 do 31. prosince 2017 činí sazba daně 68,40 Kč/MWh spalného tepla pro plyn uvedený pod kódy nomenklatury 2711 11 a 2711 21, který je předmětem daně podle § 4 písm. a),

    v období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2019 činí sazba daně 136,80 Kč/MWh spalného tepla pro plyn uvedený pod kódy nomenklatury 2711 11 a 2711 21, který je předmětem daně podle § 4 písm. a),

    atd. DPH zůstane stále 21%!

    slavekr

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 8:30

    Komu patří kotelna, že tam chcete počítat odpisy?

    Vložil Policerova, 29. Březen 2017 - 9:05

    Dobrý den,

    vlastníkem a provozovatelem kotelny je naše SVJ.

    Děkuji Policerová

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 9:09

    Skutečně je vlastníkem kotelny SVJ? Je to neobvyklé. Nejsou to náhodou vlastníci jednotek, není kotelna společnou části domu? Pokud je to svj, kde vzalo svj peníze na stavbu kotelny.

    Vložil Krupp, 29. Březen 2017 - 7:08

    Paní Policerová, je to, jak píšete. Sečtete náklady a máte náklad na teplo. Náklad, nebo chcete-li cena za jednotku vám pak vyjde dělením. Jenom máte obráceně tu jednotku. Je to Kč/GJ nebo Kč/MW. To vám vznikne podělením nákladu počtem GJ nebo MW. Jirka

    Vložil Dvořák (bez ověření), 29. Březen 2017 - 5:57

    Odhaduji, že ony Gj či MWh znáte z faktury za plyn. Tedy plynárny Vám dodávají množství plynu, ze kterého jste schopni vyrobit určité množství tepla. Když pomineme různé ztráty a účinnost kotle, tak z dodaného plynu jste schopni vyrobit pouze určité množství tepla. A to jsou právě ony Gj, které budete mít na faktuře od plynáren (zjednodušeně řečeno). Případný přepočet mezi Gj a MWh je jednoduchý.

    Myslím, že hezky vysvětleno je to zde: https://www.cez.cz/…y-tepla.html

    Vložil Policerova, 29. Březen 2017 - 9:13

    Děkuji za odpověď,

    když jsme byli napojeni na CZT tak nám samozřejmě chodily faktury, kde byla uvedena spotřeba v GJ.

    Měla jsem za to, že vybudováním vlastní kotelny (nové technologie, částečná změna rozvodu atd.) budou mít vliv na výslednou energetickou náročnost na vytápění a TV.

    Pročítala jsem i různé odborné články (pravděpodobně se týkaly ale společností, které podnikají v dodávkách tepla), které docela složitě vyčíslovaly náklady (faktura za plyn x 1,2 = spalné teplo apod.) pro jednotlivé SVJ v GJ.

    Právě, že jsem se v tom přestala orientovat, tak otázka zní, zda i našim členům SVJ musíme předložit vyúčtování kde budou náklady vyčísleny v Kč/GJ (nevím jak se kalkuluje) nebo stačí jen sečíst faktury a výsledný součet pak na základě odečtů rozúčtovat..

    Děkuji Policerová

    Vložil Hubert (bez ověření), 29. Březen 2017 - 11:33

    Vybudováním vlastní kotelny (nové technologie, částečná změna rozvodu atd.) nemaji mít vliv na výslednou energetickou náročnost na vytápění a TV a jeji spotřebu.

    Nedochazi ke zmene stavby ( obalky ), ale jejího technického vybaveni.

    Muzete usetrit třeba za tepelne ztraty v rozvodech, muze se zlepsit účinnost zdroje tepla ( pomer ceny / GJ ), můžete regulovat topnou sezonu, můžete lepe regulovat otopnou teplotu, ale je otázkou zda opravdu pro vypocet a srovnani celkových nakladu dodržujete zakonne normativy napr v pripade poruchy zdroje tepla obnova dodavky ( cca v radu hodin ), otopna teplota a samozrejme srovnatelne parametry napr odpisy, naklady na udrzbu, provoz, opravy a další.

    V loni na Praze 4 radila Legionela v rozvodech teple vody.

    Vložil Policerova, 29. Březen 2017 - 12:43

    Dobrý den,

    asi jsem se špatně vyjádřila. Hodnoty v energetickém štítku se nezmění.

    Jde mě o to, že v závislosti na vstupech (dodaný plyn, energie, revize apod) se bude každým rokem měnit množství GJ, které spotřebuju na vytápění s TV.

    Četla jsem otázku, zda máme nějaký měřák na GJ. Ten nemáme.

    Dle mého musíme nějakým způsobem stanovit kolik GJ se spotřebovalo na vytápění a kolik GJ se spotřebovalo na TV.

    Pořád a stále nevím, jak konktrétně tu cenu Kč/GJ stanovím. Musí přece existovat řada SVJ, které mají svojí kotelnu a náklady členům vyúčtovávají dle nějakých schválených směrnic či postupů – metodiky..

    Existuje některý předseda SVJ, který by mě poslal mail ve smyslu: Jsme SVJ s x bytovými jednotkami, máme vlastní kotelnu a podle přílohy, kterou Vám posílám v příloze si naklíčujte vyúčtovávání Vaše SVJ…

    Jsem si vědoma, že vytvořením dané směrnice a pravidel někdo strávil x hodin času a energie a proč by to dával dále, ať se také „potrápí“..

    Právě jsem chtěla využít sdílenou diskusi, zda by se nějaký dobrák našel a pomohl nám tak..

    Děkuju za případné poslání

    Policerová

    Vložil Hubert (bez ověření), 30. Březen 2017 - 15:49

    a pokud ano … většinou mají na vyuctovani firmy, které plati.

    • zkuste poptat tu firmu, která Vam nainstalovala kotelnu
    • podivejte se jak to delali v minulosti
    • vyrazte na prochazku a podivejte se jak kdo topi
    • kam nechodit .. https://www.ptas.cz/…y-a-poruchy/?…

    je Vas 40 bytu peníze na zaplaceni nekoho by jste snad mohli mit … nevim o jake castky se jedna (jsme o malinko vetsi, davame teplarnam každý rok okolo 1 mio ) mereni a vyuctovani tepla stoji odhadem 15.000,– rocne, ucetni služby a vyuctovani služeb okolo 72.000 rocne …

    Tady můžete dostat namet jak problematiku resit, ale nikdy reseni

    I ten odbornik by mel prokazovat odbornou zpusobilost a pak s fakturou můžete obdržet přílohu, podle ktere naklicujte vyuctovani a hlavne to budete moc o neco oprit pri pripadne reklamaci.

    Vložil tep (bez ověření), 29. Březen 2017 - 19:13

    V měsících červen, červenec a srpen se netopí v bytech, takže veškeré náklady za plyn a provoz kotelny sloužily v těchto měsících pouze na ohřev teplé vody. Z evidence byste měli vědět, kolik kubíků teplé vody se spotřebovalo v domě za tyto letní měsíce a vypočítáte tak, kolik vás stál ohřev určitého počtu kubíku vody v letních měsících. Podělením nákladů množstvím spotřebované vody v letních měsících získáte průměrný náklad na ohřev jednoho kubíku vody pro celý rok. Touto hodnotou pak vynásobíte veškeré kubíky teplé vody za rok a získáte tak náklady na ohřev vody v daném roce. Když od celkových nákladů na kotelnu odečtete náklady na ohřev vody, zbytek jsou náklady na vytápění domu.

    Vložil Krupp, 30. Březen 2017 - 7:13

    Proč tak složitě? Vyhláška 194/2007 §7 stanoví poměr mezi náklady na teplo a náklady na TUV v poměru 60:40. Jirka

    Vložil tep (bez ověření), 30. Březen 2017 - 12:47

    Ve vyhlášce je poměr nákladů na ohřev vody a vytápění 40 ku 60 uveden jako pomůcka pro neschopné. V tak drahé vodě podle vyhlášky bych se nekoupal ani z donucení. V domě nahříváme pitnou vodu na teplou a spotřeba tepla na ohřev vody je 23,35% za rok 2016 a to byl teplý rok! Dát 40% nákladů na ohřev vody ve studeném roce to je nejlepší způsob jak odnaučit lidi mýt se v teplé vodě!

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 13:13

    Paní Policerová, musíte žít v reálném světě. Takovu přílohu jak si představujete vám nikdo nepošle. Možná vám to někdo spočítá za peníze, ale domnívám se, že vám nic takového nepošle zdarma. Proto ode mne byl dotaz, odkud jste.

    Vložil Hubert (bez ověření), 29. Březen 2017 - 9:50

    To je vypocet pro ekonoma.

    Prevazne v tom skvi ta krasna reklama na vlastní kotelny, kdy pocitaji uspory při odpojeni od dálkového topeni.

    Krome faktur za plyn, vodu, by v tom mela byt amortizace, opravy a provoz samotne kotelny vcetne nakladu na revize a obsluhu ci zajisteni havarijního servisu, naklady na pripadny uver a to cele pak prepocitat na vyslednou cenu produktu – teplo v GJ.

    Porizenim samotne kotelny jde z „FO“ .. tj třeba neamortizujete. Zivotnost, stredni dobu oprav odhadovane naklady na servis moc nikdo dopodrobna neuvadi odhad je cca 7 – 10 let.

    Zalezi jake mate vnitrni ucetni předpisy, ale myslim si ze nejsem moc daleko od pravdy ze by se mela pocitat i amortizace cele kotelny a pomalu odpisovat a setrit na novou

    Vložil Hubert (bez ověření), 29. Březen 2017 - 10:47

    Jenom technicky dotaz:

    Mate v kotelne na vystupu nekde mereak pro stanoveni hodnoty v GJ … pokud ne .. asi nevim jak bych tuto hodnotu daval dohromady .. snad jen orientacne z prepoctu GJ a spotrebovane kW plynu bez zapocteni ucinosti kotle

    •1 m³ = 10,55 kWh •1 MWh = 1000 kWh •1 MWh = 3,6 GJ •1 MWh = 94,79 m³ •1 m³ = 1 GJ x 26,137 •1 GJ = m³ x 0,038

    s tim, ze energická hodnota zemního plynu (spalné teplo) kolísá v závislosti na obsahu metanu vůči ostatním plynům v něm obsažených – ethanu, propanu a butanu.

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 10:18

    To není výpočet pro ekonoma, to je výpočet pro odborníka na teplo, odborníka na termomechaniku.

    Vložil Hubert (bez ověření), 29. Březen 2017 - 10:37

    Ohromujete me ..

    od kdy termomechanika urcuje celkove skutecne naklady na vyrobu tepla ?

    Termomechanika se zabývá získáváním, přeměnami a transportem energie a zejména pak účinností využití energie.

    Rozlišujeme termodynamiku teoretickou, technickou a chemickou … kterou mate na mysli ..

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 10:44

    Huberte, mám na mysli tu vaši. Jakou jinou, vy jste tady odborník, nejvyšší. Termomechanika se zabývá získáváním, přeměnami a transportem energie a zejména pak účinností využití energie. A kotelna je něco jiného, to není získávání, proměna a transport energie?

    Vložil Hubert (bez ověření), 29. Březen 2017 - 10:55

    Je to jen ucetni problém

    Pokud nedodate nejake namety na vypocty .. pro stanoveni ceny nevim co bych k tomu dodal

    ale vyraz je dobry …

    co si osobne představujete pod pojmem termomechanika a v jakem rozsahu nam pomaha stanovit výsledne skutecne naklady na cenu tepla ?

    Vložil Policerova, 29. Březen 2017 - 9:55

    Děkuji za odpověď,

    je to přesně jak píšete. Počítáme s tím, že všechny náklady by se měly do ceny tepla promítnout.

    Nikdo mě ale neporadil, jak se to dělá konkrétně. Směrnice v našem SVJ jsou klasické na vyúčtování…

    To, že by v nich mělo být i něco o kotelně je jasné a že to již mělo být.

    Řeším teď stav, že to chci dát do pořádku. Potřeboval abych tak nějaký mustr jiných směrnic, návod jak to vypočítat.

    Asi to je opravdu na nějakého ekonoma. Není problém, když mě dáte odkaz na koho se mám obrátit a rozumí tomu, dohodnu se s ním…

    Moc děkuju

    Policerová

    Vložil Hubert (bez ověření), 29. Březen 2017 - 10:31

    Asi bych osobne udelal smernici pro stanoveni ceny tepla.

    Pak zalezi na vztazích u Vas v SVJ, od koho to prijmou vypocet a od koho ne. ( Kvalifikovany ucetni ci auditor by si s tim mel poradit taky )

    V pripade nouze je možno pouzit i znalecky ustav. Něco jsem v minulosti uz delal ale nemuzu najit odkaz.

    Něco v rychlosti .. http://www.ace.cz, ale jako namet snad staci

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 9:23

    Paní Policarová, výpočet mustíte udělat tak, aby odpovídal vyhlášce, tj. v podstatě steným způsobem jak to dělá teplárna. Vaše náklady budou samozřejmě jiné, ale princip výpočtu je stejný.Nemůžete pouze sečíst faktury, musíte spočítat GJ a pokud ohříváte vodu, musíte počítat i ohřev vody. Pokud s tím nemáte zkušenost, tak to neuděláte. Odkud jste? A neodpověděla jste mi na otázku, komu skutečně patří kotelna. Pokud patří skutečně svj, tak musíte počítat tržní cenu. Ale pochybuji, že patří svj.

    Vložil Policerova, 29. Březen 2017 - 9:43

    Dobrý den,

    vlastníkem a provozovatelem kotelny je naše SVJ. Kotelna se platila z fondu oprav (vím, že se to tady hodně diskutuje, ale teď již to nezměníme).

    Přesně jak píšete, tuším, že sečíst faktury za teplo a ty pak poměrově sečíst nebude to správné.

    Všude v diskusích se píše, že dle cenového rozhodnutí. Nikde jsem ale nenašla, jakým postupem se konkrétně vypočítá náklad na GJ. Dostala jsem se do úvah, že na základě dat z energentického štítku budovy + spalného tepla a dalších výpočtů.

    Píšete přesně, že když nemám zkušenosti, tak nemám šanci to vypočítat.

    Chtěla jsem zde dát dotaz, zda by nám s tím někdo nepomohl třeba tím, že by nám poslal nějaký vzorový výpočet z jejich SVJ nebo mě odkázal na nějakou firmu, která by mě poradila, případně zpracovala.

    Na druhou stranu vnímám názory některých členů společenství, kteří říkají, že to moc řešíme, že to vedle dělají stejně…

    Ale tento přístup se mě nelíbí a ráda bych, aby to bylo v pořádku, tak jak má.

    Naše SVJ je v Praze.

    Děkuji Policerová

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 9:58

    Paní Policerová, musíte spočítat dodané teplo v Gj, pak dodané teplo k ohřevu vody, taky v GJ, pak musíte vědět dodané množství vody pro ohřev, předpokládám, že máte v kotelně vodoměr. Musíte znát cenu vody, která jde k ohřevu,musíte znát výhřevnost plynu, měli byste mít záznamy, kdy se dům vytápěl a kdy se pouze ohřívla voda (samozřejmě v létě. Pak musíte mít faktury, tedy znát náklady a vše to rozpočítat na teplo a na ohřev TUV. Pokud to vedle dělají tak, že tedy pouze sečtou nějaké faktury, tak jsou v průšvihu. Jednou se někdo najde, komu to bude připadat divné a pak se budou divit. Energetický štítek k výpočtu nepotřebujete.

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 10:14

    Pokud je skutečně kotelna ve vlastnictví svj, musí svj vlastníkům teplo prodávat v podstatě za tržní cenu. Z uvedeného důvodu je kotelna ve vlastnictví svj naprosto nevýhodný podnik pro obě strany.

    Vložil Tomáš M. (bez ověření), 7. Březen 2018 - 23:20

    Dobrý den,

    pročítám tady uvedené téma. Rovněž v SVJ uvažujeme od odpojení se s tím, že by se z fondu služeb zaplatila „kotelna“. Ta by byla společnou součástí domu.

    Teď, když čtu Váš příspěvek, si říkám, že to co uvádíte, mne vůbec nenapadlo. Můžete mě prosím trochu „nakopnout“ z čeho vychází, že když kotelnu vlastní SVJ, tak musí prodávat za tržní cenu? Jaká je jiná, výhodnější, možnost?

    Děkuji za případnou Vaší radu.

    Vložil Vlastiks, 29. Březen 2017 - 5:43

    Myslím, že Vám jde o rozúčtování nákladů které jste investovali do „tepelné pohody“ na jednotlivé byty. Máte-li poměrová měřidla, pak del platné metodiky. Ty GJ Vás budou zajímat vzhledem k posouzení limitu spotřeby domu (GJ/m2).

    Vložil Policerova, 29. Březen 2017 - 9:31

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. Rozumím tomu správně, že daná metodika je cenové rozhodnutí ERU? Stačí tedy sečíst faktury jednotlivých vstupů a ty pak poměrově rozdělit podle odečtových měřidel?

    Děkuji Policerová

    Vložil Rejnok (bez ověření), 20. Listopad 2017 - 23:54
    Vložil jiro (bez ověření), 4. Leden 2019 - 12:15

    Dobrý den , máme v domě předávací stanici,ale měla bych dotaz ,proč se vypočítává kalkulace ceny tepla za dům včetně DPH.

    DĚKUJI.

    Vložil tazatell (bez ověření), 29. Březen 2017 - 9:36

    Vy se mnou nechcete komunikovat, já mám snahu vám pomoci s výpočtem nákladů. Ještě jednou se dotazuji, odkud jste. Znovu opakuji, faktury nestačí sečíst, ten výpočet je daleko složitější. My si ten výpočet v našem společentví děláme sami.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".