K vyúčtování spotřeby vody
Tápu. Ve vyúčtování se spotřeba vody rozpočítává na jednotlivé byty podle náměrů bytových vodoměrů a ceny upravené o ztráty.Přitom se ze společného natáčí voda v prádelně, nejen na úklid ale i zalévání, mytí aut atd. Nejde tyhle odběry ze společného nějak vyúčtovat, i když tam nejsou vodoměry? Takhle na to doplácí ti, co ze společného neberou nebo ani nemůžou, protože si klíč uzurpují jen někteří sousedi. Dík za vysvětlení, Jana
Mohu mít ještě dotaz? Může si SVJ odhlasovat „pokutu“ za nezaplacení zálohy na vodu v předepsané výši? A může zastavit do bytu přívod vody (ne teplé, i studené, technicky to u nás možné je)? Problém je v to, že „myči aut“ mají většinu a auto si myli už od dob komančů, pro ně se vznikem SVJ a převodem bytů do os. vlastnictví nic nezměnilo.
Od 1. ledna 2014 platí zákon č. 67/2013 Sb. Tam najdete jaké jsou zákonné sankce při nesplnění povinnosti při dodávce a hrazení služeb spojených s užíváním bytu. To přece musí členové výboru znát nazpaměť.
Toto ovšem nijak nesouvisí se zvykem umývat auta bez měření a bez placení. Už jsem Vám napsal: výbor je neschopný a členové SVJ také, když tuto situaci ponechávají celé roky tak, jak je.
lake
Paní Jano, napsala jste: „… spotřeba vody [se] rozpočítává na jednotlivé byty podle náměrů bytových vodoměrů a ceny upravené o ztráty“.
Používáte nesprávný termín. V domě nenastává žádná „ztráta“ vody. Voda v domě se neztrácí jako králíci z klobouku kouzelníka Boska! Vodu někdo odebírá: je zde spotřeba vody pro byty, k účelu zalévání pozemku a k mytí aut. To nejsou žádné „ztráty“, ale normální odběry konkrétních osob.
- Zalévání je činnost, která spadá pod správu domu a pozemku. Odběratelem vody je samo SVJ. Náklad na odběr této vody se rozúčtuje na SVJ, které je jedním z odběratelů vody v domě.
- Umývání aut nepatří vůbec mezi činnosti, spojené s užíváním bytů. Jde o odběr vody k jinému účelu. Takže náklad na odběr této vody se rozúčtuje každému, kdo vodu k tomuto účelu odebíral, buď podle náměru vodoměru, nebo alespoň paušálem podle nějaké evidence, kterou vede rozúčtovatel.
Pokud jste snad mínila „ztrátami“ rozdíl mezi náměrem hlavního vodoměru a bytovými vodoměry, to také nelze označovat za ztrátu vody. Pokud jsou vodoměry na všech výtocích (a tak tomu má být), pak rozdíl mezi hlavním vodoměrem a podružnými vodoměry je nejspíše způsoben chybami měření nebo poruchou některého vodoměru. Není to způsobeno tím, že by se voda někde ztrácela!
O tajemných a neexistujících „ztrátách“ mluví nejspíše jen členové Vašeho výboru, kteří se nečinně dívají na odběry vody bez měření a bez účtování. Předseda asi často myje auto, že?
lake
Upozorněte členy statutárního orgánu, že jestliže vědomě tolerují využívání vody k účelům (např. mytí aut), které nesouvísí se správou domu, a přesto jsou náklady rozúčtovány mezi všechny vlastníky, pak nejednají s pěčí řádného hospodáře a nesou za to plnou odpovědnost podle § 159 NOZ.
- pokud je tam zahrnuta ztráta (a nemáte to zahrnuto nějak v pravidlech rozúčtování) – vyúčtování reklamujte
- ztráta se bez přijatých pravidel rozúčtovává podle podílu – ve Vašem případě se ale vadně zdražuje kubík a dopadne tedy POUZE na ty, kteří vodu odebírají (odebírat ⇒ být připojen; spotřeba =0 ⇒ neznamená neodebírat)
Paní Jano, neptáte se na vyúčtování, nýbrž na rozúčtování nákladů.
Podle zákona č. 67/2013 Sb. budou pro rozúčtování platit ta pravidla, která si vlastníci jednotek schválí. Takže nic nebrání navrhnout si a schválit nová pravidla.
Je samozřejmé, že vodoměry by měly být osazeny na každém výtoku. Není vůbec žádný problém osadit vodoměr i pro prádelnu. Co vám v tom brání?
Náhradním způsobem lze postupovat takto: z celkových nákladů se napřed oddělí část nákladu na vodu z neměřených výtoků (stanoví se odhadem). Rozúčtuje se podle vašich pravidel. Zbytek nákladů se rozúčtuje jak je obvyklé: poměrově podle náměrů vodoměrů.
lake
Poslední komentáře