Je pronajímatel poskytovatelem služeb také u elektřiny a plynu? (zákon č. 67/2013 Sb.)
Podle § 2 zákona č. 67/2013 Sb. je pronajímatel poskytovatelem služeb vůči jeho nájemci, v § 3 jsou pak příkladmo vyjmenovány nejběžnější služby.
Zákon č. 111/2006 Sb. o hmotné nouzi v § 34 (doplatek na bydlení) však speciálně rozlišuje úhrady za služby spojené s užíváním bytu (opět je v zákoně demonstrativní výčet: vytápění, voda, společná elektřina atd.) a úhradu prokazatelné nezbytné spotřeby energií (dodávky a spotřeby elektrické energie a plynu).
Úřad práce ve svém oznámení adresovaném příjemci doplatku na bydlení rozhodl, že částky na zálohách za elektřinu a plyn nemůže zohlednit, jelikož nemá k dispozici veškeré doklady potřebné k zohlednění nákladů za dodávku elektřiny a plynu a požaduje dodání smlouvy s dodavateli. Nad rámec písemného rozhodnutí úřednice sdělila, že úřad de facto vyžaduje přepsání elektřiny a plynu na nájemce, aby byl smluvní stranou s obchodníkem s elektřinou a plynem (protože v daný moment je smluvní stranou s obchodníkem pronajímatel, který úhrady za energie přeúčtovává nájemci).
Já se domníval a potvrdil mi to právník, že služba dodávky elektřiny a plynu spadá pod § 2 a § 3 zákona č. 67/2013 Sb. a že tedy pronajímatel je rovněž poskytovatelem dodávky elektřiny a plynu (byť samozřejmě pronajímatel není obchodníkem ve smyslu zákona č. 458/2000 Sb).
Nejsou tedy ty dva zákony – č. 67/2013 Sb. a 111/2006 Sb. trochu v rozporu? Kdo je tedy vůči nájemci poskytovatelem dodávky elektřiny a plynu? Úřad práce tvrdí, že to musí být přímo obchodník, že nelze aby pronajímatel přeúčtovával úhrady elektřiny a plynu nájemci.
Musíte vyjít ze znění Vaší nájemní smlouvy. Ve smlouvě musí být povinně obsažen taxativní výčet všech služeb, které poskytuje pronajímatel nájemci.
Úřad zřejmě postrádá takové výslovné ujednání v nájemní smlouvě. V tom případě ovšem je chyba ve smlouvě: nejedná se o poskytované služby spojené s užíváním bytu a Vy nejste schopen úřadu prokázat opak.
Zákon č.67/2013 Sb. obsahuje pouze příkladmý výčet některých nejběžnějších služeb. Pronajímatel a nájemce si mohou v nájemní smlouvě rozsah poskytovaných služeb buď zúžit, nebo rozšířit.
Není pochyb o tom, že pronajímatel odebírá svým jménem (například) tepelnou energii, avšak nájemci účtuje náklady na službu „vytápění“. Odebírá vodu od dodavatele a hradí za odvod splaškových vod, ale nájemcům rozúčtuje náklady na službu s názvem „dodávka vody“, případně „centralizované poskytování teplé vody“.
Nic tedy nebrání, aby si pronajímatel s nájemcem sjednali v nájemní smlouvě také služby „centralizované poskytování elektrické energie do bytu“ a „centralizované poskytování plynu do bytu“. Pronajímatel se tím nestane dodavatelem plynu či elektrické energie, stejně tak jako dnes není dodavatelem vody či tepelné energie.
lake
Předmětem mého dotazu je výslovně elektřina a plyn ve vztahu k zákonům č. 67/2013 Sb. a 111/2006 Sb.
Samozřejmě, že v nájemní smlouvě jsou sjednány služby, cituji ze smlouvy:
NÁJEMNÍ SMLOUVA
Článek 9.
Úhrada za plnění spojená s užíváním bytu
V nájemném není zahrnuta úhrada za dodávky vody, odvoz a odvádění
odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního
odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, provoz a čištění
komínů, provoz výtahu, elektřina, plyn. Nájemce bude spolu s nájemným
hradit pronajímateli měsíční zálohy za výše uvedená plnění a služby
spojené či související s užíváním předmětu nájmu v celkové výši
2507,– Kč.
Vyúčtování těchto záloh oproti skutečným platbám pronajímatele za
předmět nájmu bude prováděno na základě přijatých faktur od
poskytovatelů příslušných plnění a služeb a dle skutečné spotřeby
nájemce.
V evidenčním listu, který je součástí nájemní smlouvy, jsou pak jednotlivé služby znovu vyjmenovány a u každé služby konkrétní výše zálohy. Cituji z evidenčního listu:
EVIDENČNÍ LIST
Služby dle § 3 zákona č. 67/2013 Sb. a nájemní smlouvy ze dne
27.5.2015:
Studená voda ............................... 406 Kč
měsíčně
Teplá voda .................................... 277 Kč
měsíčně
Ohřev teplé užitkové vody ........... 608 Kč měsíčně
Teplo (centrální vytápění) ............ 727 Kč měsíčně
Energie společných prostor ........... 29 Kč měsíčně
Úklid společných prostor .............. 60 Kč měsíčně
Elektřina ....................................... 250 Kč
měsíčně
Plyn ............................................... 150 Kč
měsíčně
Služby celkem .............................. 2507 Kč
měsíčně
Má někdo zde na portálu zkušenosti z reálné praxe, jak postupují úřady práce při zohledňování elektřiny a plynu?
Poslední komentáře