Jaký software pro počítání penále?

Vložil Dvořák (bez ověření), 11. Prosinec 2016 - 18:36 ::

Jaký SW používáte pro počítání penále?

Pro 5 vlastníků si to umím vypočítávat v Excelu. Ale pro 30 vlastníků, kteří navíc platí jiné částky než jsou v předpisech, platí v jedné částce za více jednotek a více období apod. už to začíná být dost problém … Dělat to individuálně po jednom vlastníkovi je dost časově náročné (tak to dělám doposud).

Potřeboval bych něco, kam nasypu předpisy s VS a datem splatnosti(hromadně pro všechny jednotky, třeba csv, xml), nasypu tam platby s VS, částkou a datem úhrady (hromadně pro všechny jednotky, třeba csv, xml), nastavím výši penále za den a dostanu dva typy sestav. Jednu hromadnou, ve které budou vidět všechny jednotky a jejich penále (určeno pro výbor) a druhou, kde každá jednotka bude individuálně na samostatném listu (určeno pro vlastníka).

Máte někdo tip na něco takového? Budu rád, pokud se podělíte o své zkušenosti.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil TN (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 10:34

    Ideální je propojit software přímo s bankou přes API. Toto ale umí bezplatně jen Fio a omezeně Česká spořitelna. Ostatní banky to buď neumí, nebo si to nechávají draze zaplatit. A samozřejmě software také bezplatný není. Já si naprogramoval svou vlastní serverovou aplikaci, je jednoduchá, ale má i webový náhled, kam umožňuji přihlásit se i vlastníkům, aby si zkontrolovali, zda platba přišla. Musím konstatotvat, že za nějaké tři měsíce testování se zatím nikdo nepřihlásil, lidi tyhle vychytávky nezajímají :-) Zatím testuji jeden dům (250 bytů). Pro výbor je to ale vynikající věc, máme každodenní aktuální přehled o dlužnících a počítá to úrok z prodlení.

    Mimochodem jsem přesvědčený, že nelze aplikovat jiný, než zákonný úrok. Stanovy jsou sice považovány za smlouvu, dle mého názoru ale se to netýká pokut, smluvních úroků apod. S nimi by musel vlastník souhlasit buď v Prohlášení vlastníka při 100% souhlasu, nebo individuálními smlouvami.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 17:13

    To zní zajímavě. Mohl bych si aplikaci od Vás koupit?

    Vložil TN (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 19:47

    Bohužel ne. Já to vyvinul jen pro svoje potřeby a upřímně to dále vyvíjet nehodlám, pouze opravuji chyby, ale jde o jednoduchou aplikaci pro párování plateb, protože hlídám 1000 vlastníků a zbláznil bych se z toho. Správcovské firmy toto nejsou schopny hlídat, mají nějaké softwary pomalu z 90. let, obvykle desktopové aplikace, které umí jen generovat salda, ale neumí započítávat příchozí platby podle toho, jak já potřebuji (a sice na nejstarší pohledávku). Tuším, že ale něco takového existuje i komerčně, pamatuji si www.chytryspravce.cz a www.webdomu.cz a www.domsys.cz, ale asi jich existuje víc. Určitě, když jim napíšete, jsou schopni takový modul doprogramovat, párování plateb přes API u Fio banky patří k tomu jednoduššímu a implementace není časově náročná.

    Vložil Silva (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 10:53

    No vida, to je hlava, a my tady s nějakým excelem :).

    Vložil Silva (bez ověření), 11. Prosinec 2016 - 19:25

    Osobně si myslím, že to v excelu musí jít i pro více lidí. Samostatné listy, navázané na nějaký konečný, využití podmíněného formátování ohledně dat. Třeba. Asi práce to vymyslet, ale excel toho umí spoustu.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 7:15

    Sdílím Vaše přesvědčení, že to v Excelu musí jít, ale zároveň se domnívám, že bez maker se to neobejde. Nepůjde totiž pracovat s listem pro každého vlastníka (225 listů může být pro Excel příliš – je to omezeno pamětí), ani nejdou využít kontingenční tabulky (opět omezeno pamětí).

    Pokud byste to nějak uměla, byl bych Vám velice vděčný, já se s tím trápím už docela dlouho…

    Vložil Silva (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 10:42

    A nepomohlo by si udělat 5 souborů po 45 bytech? To by snad paměť pobrat mohla. A pak už jen vymyslet ten vzorec :), s podmínkou data, aby se načítaly dny. A účetnictví jako takové Vám někdo dělá (žiju v tom, že účetní program by měl penále umět spočítat) nebo i to děláte v tom excelu? Ptám se proto, že házet do excelu data od 225 lidí musí být dost pracné, jestli nějak nevyužít ten účetní program. Máme jen 9 bytů, tak je to jednoduché a mám kontrolu podle výpisu dřív, než mi přijde nějaká sestava od účetní. Těžko se to takhle na dálku představuje. Ty kontingeční tabulky, mám pocit, že by mohly pomoci v tom, že by na první dobrou ukázaly, kdo nemá vůbec zaplaceno a na koho se soustředit, ale fakt se mi to těžko představuje, tak se omlouvám, jestli píšu blbiny.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 17:11

    Pro účetnictví používám MoneyS3, kde výpočet penalizace je. Sice nijak moc šikovně (neumí z penále udělat další pohledávky, neumí navazovat jednotlivá období, vždy to počítá celé, neumí individualizovaný výstup jedné jednotky, jen souhrnnou tabulku), ale dělat by se to v tom dalo. Ovšem jen průběžně. Já to však potřebuji zpětně za celý rok a to už je pro Money složitější úloha. Musí se naimportovat pohledávky (potřebujete generátor pohledávek), naimportovat výpisy, pak to všechno napárovat … Prostě opravdu spousta práce.

    Hledám jednodušší řešení, možná nějaký software pro správu pohledávek?

    Excel je taková nouzovka …

    Vložil anon. (bez ověření), 11. Prosinec 2016 - 18:44

    My žádný, máme bezproblémové a platíci vlastníky s jasným přiřazením platby. Vy nepoužíváte VS, když vám vlastníci platí v jedné částce za více jednotek?

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 7:18

    Platby mám přiřazené k předpisům ať už na základě VS nebo částek apod. Problém mám s tím počítáním penále.

    Vložil AsiTak, 12. Prosinec 2016 - 13:33

    Výpočet sankce za prodlení placení se počítá:
    integrál dluhové funkce (plocha pod křivkou dluhové funkce) je přepočtený objem dluhu za jeden den prodlení krát sankce za jeden den prodlení.
    To je asi nesrozumitelný, co? Dluhová funkce je ale „schodovitá“ funkce, tj. v jednotlivých dnech došlou platbou dluh se snižuje o částku platby, nebo uplyne splatnost dalšího neuhrazeného předpisu a proto dluh se zvyšuje o částku předpisu.
    Pokud „sankce za jeden den prodlení“ je stejné pro různé pohledávky můžeme vytvořít jednu kumulativní dluhovou funkci. za tuto jednotku.
    Nemůžu přiložit přílohu ale popíšu výpočet v excelu: 

    1. řádek nadpisy sloupců: „Za co“, „Datum změny“, „Částka změny“, „Stav dluhu“, „Čas trvání dluhu“, „Přepočtený dluh“, „Sankce „
    datové řádky:
    "Datum změny“ – kalendářní datum došlé patby nebo datum přírůstku předpisu neuhrazené pohledávky.
    „Částka změny“ – částka došlé platby záporně, částka přírůstku předpisu neuhrazené pohledávky kladně
    „Stav dluhu“ – budou vzorce: 1. datový řádek D2: =+C2 a další řádky D3: =+C3+D2 atd…
    „Čas trvání dluhu“ – budou vzorce: 1. datový řádek E2: =+B3-B2 atd..
    „Přepočtený dluh“ – budou vzorce: 1. datový řádek F2:=+E2*D2 atd..
    „Sankce "- budou vzorce: 1. datový řádek G2:=+F2*(“sankce za jeden den prodlení“) atd…
    Součet sloupce G je celková sankce za případ.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 17:04

    Děkuji. Jestli tomu dobře rozumím, tak je to návrh na jednu jednotku? Takhle nějak to dnes dělám, na jednom listu mám info k jedné jednotce.

    Ale já teď mám 225 jednotek a rozkopírovávat to do 255 listů se mi nechce (je to pracné a hrozí, že to narazí na limit excelu). Každý měsíc by se to muselo znovu rozkopírovat (na to by šlo udělat makro), přikopírovat nové předpisy a platby …

    Takže obecněji by to bylo (pokud jedna jednotka = jeden list), že na prvním listu jsou info ke všem jednotkám za celé období (teď např. leden-listopad 2016). Makro to rozhází na listy jednotlivých jednotek, kde se k tomu přiřadí Vaše vzorce. A další makro by pak z toho muselo dělat tiskový výstup (opět přes všechny listy).

    Jo, takovou aplikaci si dovedu představit. Teď ještě, kdo to udělá :-)

    Vložil Novák (bez ověření), 12. Prosinec 2016 - 14:44

    Přílohu vložit můžete, ale musíte založit nové téma. Při vložení nového téma můžete vložit přílohu.

    Vložil MartinII, 12. Prosinec 2016 - 13:30

    Ptám se, zda jsou na to v účetnictví určeny analytické účty, stejně tak na výplatu pokut a penále za to, že SVJ „nesplní povinnosti spojené s právem příjemce služeb nahlížet do podkladů k vyúčtování a povinnosti spojené s vypořádáním námitek“

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".