jaká je "normální" spotřeba tepla v GJ/m2?
Koukal jsem tady do diskusí na různé hodnoty spotřeby tepla v GJ/m2. Pokud to chápu dobře tak všichni počítají sumu GJ za rok děleno suma ploch bytů.
Většinou jsem tu viděl hodnoty v řádech 0,2–0,4, někdy 0,7GJ/m2. V jednom příspěvku např. bylo psáno 0,37 před zateplením a 0,22 po zateplení.
U nás máme klasický panelák a ty hodnoty se mi nějak nezdají. Po zateplení (zateplené zdi, nová okna, zasklené balkony) nám vychází za rok 2009 spotřeba cca 0,81GJ/m2 plochy bytu za rok.
Proč tak moc? Kde je chyba/rozdíl proti jiným domům? Je někde nějaká tabulka kolik by asi měl mít zateplený panelák?
Díky za názory.
Předseda
Dobrý den, panelový dům VVÚ eta po zatepelení v roce 2002, vyměněná okna, pěkně zateplená střecha, komplexní kontrola možných úniků, cca 15% balkonů zasklených. Celková plocha bytů ( ne jen vytápěná ) 10776 m2, spotřeba tepla pro otop 2444 GJ, tj. 0,22 Gj/ 1 m2 plochy bytu.
Pro info, spotřeba tepla pro ohřev TUV je 0,25 GJ/ 1 m3.
Nejdůležitější je vyregulování otopné soustavy v panelovém domě. To znamená, že je nutno umístit do sklepa ekvitermní regulaci topení – řídící jednotku, škrtící ventil bypass s příslušnými sondami měření teploty pro regulaci, oběhové čerpadlo. Dále na každou stupačku vyvažovací ventily pro stabilizaci průtoku. Celé to na vchod o sedmi patrech vyjde cca na 200 000 Kč. Nejpozději za dva roky by to mělo být zaplacené. Otázka co znamená pojem nezateplený panelový dům. Zhruba od. roku 1980 se již používaly na stavbu paneláků panely, které měly v sobě až 10 cm polystyrenu. U tohoto paneláku by se spotřeba tepla měla pohybovat do 0.35 Gj/m2 podle sezony. Tyto paneláky mají tepelněizolační vlastnosti v podstatě stejné, jako paneláky starší, kde jsou panely jenom betonové a jsou zateplené 10 cm polystyrenu. Pouze betonové paneláky dosahují měrné spotřeby okolo 0.8 Gj/m2. Jinak i zateplené domy bez vyregulování otopné soustavy vykazují téměř stejnou spotřebu jako nezateplené, takže vyregulovat otopnou soustavu.
V listopadu jsme prováděli vyregulování topné soustavy v domě o 6 patrech, 18 bytů a celé to stálo cca 110 tis. Kč.
Zaměstnanec firmy Vipa napsal: To je hodně individuální údaj a je velmi závislý na konkrétní situaci. Ale hodně obecně lze říci, že 0.25 – 0.5 je dobrá až slušná hodnota. 0.5 – 0.8 už je horší a stojí za zvážení jestli není někde nějaký problém (střecha, úniky v technickém podlaží,…) 0.8 – 1.5 je špatné. Máme v rozúčtování objekty jak na té dolní hranici tak i na té horní hranici.
Zaměstnanec firmy Vipa neznalý vyhlášek.Místo toho,aby oznámil zadavateli vyúčtování a dodavateli tepla,že výsledné hodnoty nesplňují vyhlášku 194/2007,tak zde napíše,,To je hodně individuální údaj atd.
Maximální hodnota při vytápění je 0,47 GJ/m2 za otop. období!
Dome hrůzy,
moje babička říkávala o lidech jako jste Vy "ten sežral Šalamounovo hovno". Přiléhavěji to neumím vyjádřit. Neznáte vyhlášku č. 194/2007, nečetl jste ji a přesto se zde snažíte povýšeně poučovat. Raďte a poučujte, ale až budete o věci něco vědět.
Hodnota 0,47 GJ/m2 platí výhradně pro nové budovy, nebo pro budovy, u nichž byla dokončena změna mající vliv na všechny tepelně-technické vlastnosti budovy po 1. lednu 2002.
lake
To je hodně individuální údaj a je velmi závislý na konkrétní situaci. Ale hodně obecně lze říci, že 0.25 – 0.5 je dobrá až slušná hodnota. 0.5 – 0.8 už je horší a stojí za zvážení jestli není někde nějaký problém (střecha, úniky v technickém podlaží,…) 0.8 – 1.5 je špatné. Máme v rozúčtování objekty jak na té dolní hranici tak i na té horní hranici. Dolní se dá postupnými kroky dosáhnout (téměř) ve většině případů. Ta horní je třeba jeden případ z Plzně, kde ještě neprovedli žádné další kroky ke snížení energetické náročnosti a je to objekt postavený na návětrné straně kopce a ještě z nějakého aušus materiálu. Takže tam ta spotřeba je takto vysoká asi u 4 objektů.
Ale třeba ty zasklené balkony mohou být pěkný průšvih. Pokud to uživatelé začnou používat jako zimní zahradu a začnou tento prostor vytápět otevřením balkonových dvěří, tak spotřeba tepla může poměrně výrazně stoupnout.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Sáhnul jsem do naší databáze a vytáhl opravdu hrubá data z části objektů (počítáno leden až prosinec 2009) bez jakékoli další kontroly. Tedy zejména jestli se jedná jen o bytové domy, jestli je částka za teplo přímo měřena nebo je to podíl na celkových nákladech včetně vody atd. Ale pro jistou představu je to snad dobré a myslím, že je zde více údajů než kolik se podaří získat pomocí jakékoli ankety. Ty vysoké spotřeby, bez dalšího zkoumání, jsou možná trochu zavádějící, ale nechal jsem je tam.
Bohužel se nedají vkládat obrázky, takže tady je graf.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
Spotřebu máme 0,32. Naopak myslím, že zasklené balkony vemi spotřebu snižují, hlavně pokud jsou na jih. I v mrazech, jakmile zasvítí sluníčko, stoupá teplota na lodžii nad 30 stupňů a není třeba topit.
Jirka
Předsedo,
kdysi jsem tu navrhl anketu o příspěvcích a odměnách v SVJ. Tu admin velmi rychle vyvěsil, údajů je tam dost.
Když jsem před časem navrhl anketu o cenách tepla, TUV a SV, tak admin slíbil, že ji vyvěsí, ale dosud se tak nestalo.
Až dokončíme revitalizaci domu tak mám v úmyslu provést takový průzkum v naší lokalitě. Zatím jen sháním kontakty na předsedy SVJ. Na víc nemám čas. Pak se pochlubím.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře