Jak určit výši záloh na služby

Vložil cep (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 14:01 ::

Ve stanovách máme:

„Výši měsíčních záloh na jednotlivé služby určí statutární orgán jako měsíční podíl dle skutečných nákladů na jednotlivé služby za uplynulé zúčtovací období s přihlédnutím k předpokládaným cenám běžného roku, na který se zálohy platí. Statutární orgán má právo změnit v průběhu zúčtovacího období výši zálohy na jednotlivé služby, a to zejména v míře odpovídající změně ceny služby, změně počtu osob rozhodných pro rozúčtování a výsledku z rozúčtování služeb, který výrazně neodpovídá stanoveným zálohám. Vlastník má právo požadovat úpravu výše záloh ze stejných důvodů, jako statutární orgán.“

Koupil jsem byt, při oznamování koupě bytu jsem současně požádal o konkrétní výši záloh na vodu a teplo – domnívám se, že jsem výši odhadl dostatečně přesně, protože jsem vyšel ze spotřeby naší rodiny v předchozích letech v obdobném bytě, kde jsme bydleli a současně jsem přihlédl k vyúčtování předchozího majitele, které mi okopíroval.

Výbor ale žádost o konkrétní výši záloh proignoroval a podle jejich výkladu v souladu se stanovami překlopil výše záloh od předchozího majitele (porovnal jsem svůj a jeho evidenční list a máme totožné zálohy).

Dokážu pochopit, že v případě tepla by výši zálohy měl určit výbor na základě nákladů celého domu, ale paradoxně zrovna u tepla mi stanovili nižší zálohu, než jakou jsem požadoval. U studené a teplé vody mi zase stanovili nepřiměřeně vysoké zálohy.

Chápu, že zálohy nám budou vráceny po vyúčtování, ale musí si člověk nechat líbit jakoukoliv výši záloh?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 14:51

    na základě spotřeby v minulém období. Takže SVJ postupoval správně. Pokud budete mít spotřebu vody nižší měl by tuto skutečnost promítnout do záloh dalšího období. M.j. stejně tak postupují elektrárny, plynárny i jiné -árny.

    Vložil bytcinebyt (bez ověření), 26. Říjen 2016 - 11:59

    plus minus by se mohlo zdát, že jedna rodina o stejném počtu členů bude mít ve dvou různých bytech přibližně stejný náklad na služby. ale tak to není. jediné, co by snad mohlo souhlasit, je náklad na studenou vodu, a to počítáno ze SV i TV (předpokládám, že byty jsou v témže městě, cena vody je tdíž stejná a platíte vodné i stočné). zbytek je závislý na mnoha faktorech, které ovlivnit víceméně nelze.

    mají oba srovnávané domy společnou přípravu TV a topné vody? jde o teplárenský výměník, nebo o vlastní kotelnu? jedná se o kotelnu plynovou, nebo je primárním zdrojem tepla něco jiného? jedná se o kotelnu, kde je nutné angažovat provozovatele? je dům zateplený? má vyměněná okna? existují porovnatelné údaje o nákladech na vytápění (náklad na vytápění 1m2, cena ohřevu m3 TV?) je výměra porovnávaných bytů stejná? rozpočítávají obě SVJ stejným klíčem (m2 nebo osoby?) je v domě výtah? jaké je stáří výtahu? jak nákladný je úklid společných prostor? s kolika dalšími osobami/m2 se dělíte o náklady na služby? existují v domě i jiné služby, které byly s poskytovatelem ujednány (příjem TV, čištění komínů)? existují i další položky, které byly ve shodě se zákone 67/2013 Sb. ujednány jako služby?

    Vložil VN (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 20:10

    Proto argumentovat spotřebou v jiném bytě je mimo…

    Vložil HajdyHou (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 19:13

    „…Výbor ale žádost o konkrétní výši záloh proignoroval a podle jejich výkladu …“

    Ano, to je jejich právo.
    §4/1 zák. 67/2013
    … Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství
    takže výbor sVámi nic neujednal (to mu nikdo neukládá) a o vaší záloze rozhodne podle §4/4. Podle mne Vám v7bor nestanovil výši záloh „jakoukoliv“, ale výši s ohledem na výši spotřeby na předmětném odběrném místě (to že Vy máte jiný vzorec chování ohledně spotřeb, (1) zákon nezohledňuje, (2) není jistě důvodné předpokládat pravdivost Vašich výpočtů z minulého bytu).

    Pravda ale je, že bych se podíval jaké přeplatky vznikaly Vašemu zciziteli a podle toho bych je platil výši záloh dle §5/2 bez ohledu na výmysly trotlů ve výboru. Bylo by na nich aby prokázali řádně oprávněnost jimi stanovené výše, protože podle §4/4 cit. „…Změna výše měsíční zálohy musí být v oznámení řádně odůvodněna, jinak ke zvýšení zálohy nedojde“. Zvrátit by to mohlo SVJ, pouze žalobou. Jaká pravděpodobnost je že jeho důvody jsou řádné a jeho odhodlání je zavilé, to musíte posoudit sám.

    Je ale výhodné abyste měl výši stanovenu tak, aby Vám vznikl nedoplatek. Jistě přijdete na to proč…
    Vložil TN (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 20:20

    Prosím, kdo máte v lepším stavu bookmarky, někde tu byl odkaz na rozhodnutí NS, podle kterého jsou zálohy na služby splatné každý měsíc (pokud je splatnost stanovena ve stanovách), které lze samostatně žalovat, ale momentem vyúčtování již nelze žalovat samotné jednotlivé zálohy, ale nutno žalovat vyúčtovaný nedoplatek.

    Vložil TN (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 20:14

    Tak to bych si rád přečetl, proč by mělo být výhodné, aby někomu vznikl nedoplatek.

    Jinak citujete situaci se zvýšením záloh, ale v daném případě k žádnému zvyšování nedošlo, zálohy byly nastaveny poprvé po koupi bytu.

    Vložil Blanka Stará (bez ověření), 10. Leden 2020 - 14:03

    Také bych se ráda dozvěděla více-jsem ten vlastník,který má přeplatky a stejně se zálohy zvedají všem…

    Vložil . (bez ověření), 10. Leden 2020 - 14:14

    Zvedat zálohy za služby všem včetně těch, co nají přeplatek je nesmysl. To u nás neděláme. Zálohy se zvedají pouze tomu, kdo má nedoplatek. A kdo to zvedá všem, výbor, nebo snad nějaký „chytrý správce“? Vždyť to nemá žádnou logiku.

    Vložil tep (bez ověření), 24. Říjen 2016 - 18:34

    Zastavte se a přemýšlejte, zda nehrozí žabomyší válka. Podle Vás budete mít menší spotřebu vody, ale větší spotřebu tepla, takže to může být v konečném vyúčtování roku vylej – nalej. Žádný malér Vám nehrozí. Uvedete se jako konfliktní vlastník – stojí Vám to za to? Rozhodující pro Vás by měl být celkový přeplatek či nedoplatek, detaily jsou nyní nevýznamné. Příští rok se můžete v klidu pokusit si zálohy nastavit jinak, když jste tak cimprlich na jednotlivé položky a nehledíte na celek. SVJ Vám rádo vyhoví na základě skutečné Vaší spotřeby vody a tepla.

    Vložil petrsv, 24. Říjen 2016 - 14:32

    Stanovení výše záloh na vodu a teplo by mělo být dohodou výboru s vlastníkem. Nemyslím si, že je dobré argumentovat náklady v jiném bytě v jiné lokalitě, protože to se může při stejné spotřebě lišit. V potaz by se měla brát spotřeba podobného bytu v podobném obsazení v tomto domě. Nicméně je to tak, jak píšete, jsou to jen zálohy, které budou vyúčtovány.

    Takže bych to teď nijak neřešil a počkal na další vyúčtování…které bych ale také bral s rezervou (asi tam nebudete celé zúčtovací období). Postupně se to časem srovná tak, abyste neměl zbytečně velký přeplatek nebo nedoplatek.

    Pamatujte ale, že tyto údaje se odhadují těžko – bude větší horko v létě → stoupne vám spotřeba vody, bude tuhá zima → víc protopíte. Takže ono je lepší mít zálohy větší než menší.

    Vložil Blanka Stará (bez ověření), 10. Leden 2020 - 13:57

    Nemyslím si,že je v pořádku všem plošně stejně zvedat zálohy na vodu a topení, když každý měl nastaveno jinak… příklad bydlím sama v bytě 2+1 a platím zálohu na SV-400 a TV-700 ve stejném bytě bydlí dva a mají zálohy 190 a 190 mě vrací a oni doplácí......... Nevidím důvod proč bych celý rok dotovat zálohy jiným vlastníkům ,ano ve vyúčtování mě vše vrátí, ale co jsem snad nějaký peněžní ústav nebo banka??

    Vložil Poznamka (bez ověření), 26. Říjen 2016 - 9:33

    Stanovení záloh je úkolem sestavení rozpočtu. U jednotek kde se nemění dispozice odběru záloha se nastaví u každého druhu dodávky služby na hodnotu výdaje dle skutečnosti z posledního zúčtovacího období plus procentní navýšení např. 5% jako rezerva. Zároveň se počítají jednicové průměrné výdaje za měsíc a za jednici (výdaj průměrné spotřeby za měsíc na jednu osobu za SV a TUV nebo 1m2 za T) na které závisí spotřeba. U jednotek kde nastane změna dispozice odběru záloha se stanoví pomocí průměrných jednicových údajů a z údajů skutečné velikosti (počtu osob, velikosti plochy jednotky) dané jednotky.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".