Jak se pohlíží na byt který je ve vlastnictí SJM při výstavbě balkónu
Dobrý den, máme v úmyslu vybudovat k našemu podrovnímu bytu balkón na který jsme zpracovali projek se kterým jsme obešli vešechny bytové jednotky (pro získání podpisu – slouhlasu, který po nás vyžaduje stavebí odbor, bez kterého prý nemůže zahájit ani stavební řízení). Narazili jsme ovšem na problém u jedné bytové jednotky která je ve vlastnictí SJM na to, že jeden z manželů s výstavbou nesouhlasí. Teď nevíme jak v tomto případě postupovat, jestli je vůbec nutný souhlas obou manželů. Všichni ostatní až na tohoto člověka s výstavbou totiž souhlasí. Nejsmutnější na tom je to, že člověk co s tím nesouhlasí v domě ani nebydlí a ani nemá trvalé bydliště. Musíme tedy mít i jeho souhlas? Děkuji předem Blanka
Dle OZ obvyklou správu majetku může vykonávat každý z manželů. V ostatních případech je potřeba souhlas obou manželů, jinak je úkon neplatný. Osobně bych nejdřív zaurgoval SÚ, jestli jim bude stačit souhlas jednoho manžela, že druhý je dlouhodobě mimo republiku, etc., etc… když řeknou že ano, obraťte se na toho jednoho souhlasícího. V případě, že na SÚ řeknou, že chtějí mít oba podpisy, nic s tím nenaděláte. Není to 100%ně čisté, toto není obvyklá správa a dle mého by se druhý z manželů mohl případně domáhat neplatnosti právního úkonu. Ale vzhledem k tomu, že se v místě nezdržuje, je to nepravděpodobné. I když najdou se i tací, kteří sou schopni se s Vámi soudit jen proto, aby Vám ten již postavený balkón zbourali čistě pro radost svého ega…
Dle zákona o bytech (nebo stanov) má SJM 1 hlas, což není dobrá formulace, ale znamená to hlas dohromady. Řešil někdo problém, že druhý z manželů nesouhlasil s (běžným) hlasováním svého partnera? Asi by to nebyl ale problém zneplatnění příslušné schůze SVJ. A někdy by jiné hlasování SJM ani na věci nic nezměnilo. Problém je když je nutný souhlas všech, myšleno bytů (prodej půdy apod). To už si přehlasovaný/á manžel/ka může myslet, že byl/a krácena na svých právech. Já si myslím, že opět stačí když je 100 souhlas na příslušné schůzi, kde je byt zastoupen jedním z manželů (v tomto příp. souhlasícím). Ale ptal bych se hlav pomazaných (ministerstvo) a za to placených i když konečný verdikt musí vynést někdy i Nejvyšší či Ústavní soud či ombudsman. Až tam by to mohlo i končit, vždyť tam končí i banální sousedské spory.
Poslední komentáře