hlasování mimo zasedání (per rollam) - výklad § 1210
Dikce § 1210 obč. zákoníku 89/2012 Sb. nedává jednoznačný výklad v následující části:
Odst. (1) praví (zkráceně): Není-li svolané shromáždění způsobilé usnášet se, může osoba, která je oprávněna shromáždění svolat, navrhnout v písemné formě ....., aby vlastníci jednotek rozhodli o týchž záležitostech mimo zasedání.
Ustanovení „o týchž záležitostech“ se má vyložit obdobně jako je tomu u náhradních schůzí družstev, tedy učinit předmětem hlasování per rollam celý a shodný program původně svolaného shromáždění, nebo lze pro toto hlasování vytrhnout a určit jen některé z původní pozvánky?
Každé hlasování je zcela samostatné. Každé probíhá zvlášť. Není žádný důvod spojovat to nějak násilím dohromady!
Pojem „hlasovat o týchž věcech“ znamená jenom to, že k rozhodování per rollam může být navržena pouze taková záležitost, která byla již uvedena v programu zasedání, které nebylo způsobilé usnášet se.
lake
Slovní spojení „o týchž záležitostech“ si z hlediska jazykového výkladu vysvětluji jako „o těch samých záležitostech“. Takže hlasovat by se mělo o všech bodech, které byly v programu. Kdyby tomu bylo jinak, muselo by tam být napsáno „o některých záležitostech“.
Domnívám se, že použití slov „týchž záležitostech“ znamená pouze o záležitostech uvedených v programu shromáždění, ale neznamená to povinnost o všech záležitostech. V ustanovení je uvedeno, že „osoba, která je oprávněna shromáždění svolat, může navrhnout, aby vlastníci jednotek rozhodli o týchž záležitostech mimo zasedání“ a sama si tedy může rozhodnout, o kterých záležitostech z programu navrhne hlasovat mimo shromáždění.
Poslední komentáře