Hlasování
Zdravím, přítomných na schůzi 28, Vznesl se dotaz na zvýšení poplatku za teplou vodu. PRO : 11, PROTI : 10, ZDRŽEL SE : 7.
Hlasování odhlasovalo nebo neodhlasovalo? Domníváme se,že „zdržel se“ se také počítá a tímpádem to není nadpoloviční většina.
Děkuji za odezvu, Shongololo
U nás upravujeme zálohy na služby podle výše nedoplatku
v jednotlivých položkách. Upozorníme na ně a vlastník souhlasí, že mu
upravíme výši.
Nehlasujeme o nich. Co se ale nedaří u některých, hlavně starších
vlastníků v důchodovém věku, je pokus o snížení záloh, když je
vysoký přeplatek. Ale nehrotíme to. U nás se hlasuje podle podílů, ne
podle počtu hlasů.
§ 4 Výše záloh za služby a způsob změny jejich výše
(1) Poskytovatel služeb má právo požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby poskytované s užíváním bytu. Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství.
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo není-li přijato rozhodnutí družstva, nebo společenství, určí poskytovatel služeb příjemci služeb měsíční zálohy za jednotlivé služby jako měsíční podíl z předpokládaných ročních nákladů na služby z uplynulého roku, nebo podle posledního zúčtovacího období, anebo z nákladů odvozených z předpokládaných cen běžného roku.
(3) Nedojde-li k ujednání o zálohách na dodávku vody a odvádění odpadních vod, nebo není-li přijato rozhodnutí družstva, nebo společenství, měsíční zálohy se pro každé zúčtovací období vypočítají z výše maximálně jedné dvanáctiny dodávek, a to podle skutečné spotřeby vody za předchozí roční období nebo podle směrných čísel roční potřeby vody1) vynásobené cenami sjednanými s dodavatelem.
(4) Poskytovatel služeb má právo změnit v průběhu roku měsíční zálohu v míře odpovídající změně ceny služby nebo z dalších oprávněných důvodů, zejména změny rozsahu nebo kvality služby. Změněná měsíční záloha může být požadována nejdříve od prvního dne měsíce následujícího po doručení písemného oznámení nové výše zálohy. Změna výše měsíční zálohy musí být v oznámení řádně odůvodněna, jinak ke zvýšení zálohy nedojde.
V.Procházka
Zvýšení poplatku pro jednotlivé vlastníky se odvíjí od spotřeby každého konktrétního vlastníka. O čem jste tedy hlasovali? Nebo u vás ten, co má spotřebu 15 m3 platí stejnou zálohu jako ten, co má spotřebu 55 m3 jenom proto, že vy jste to odhlasovali? Hlasuje se o pravidlu, ne o konkrétním poplatku.
Máte to špatně nastavené. Když má někdo stály nedoplatek, tak zálohy v advekvátní výši zvýši výbor a basta. A s nikým se nebaví. Taková demokracie, že si vlastník navýší zálohy, když má nedoplatky sám, jak se mu zachce, tak taková demokracie to není. Vždyť jsou to služby. Když je spotřebovává, tak musí platit adkvátní zálohy. O tom, kolik to má být se nehlasuje, to určuje stat. orgán, ten za to zodpovídá. Podle spotřeby.
Přesně tak, také myslím, že máte špatně nastavený systém. SVJ potřebuje mít lehce pozitviní cash flow právě kvůli výkyvům cen a u nás i kvůli rostoucím domáctnostem. Na ukázku naše usnesení:
Shromáždění SVJ schvaluje s okamžitou účinností způsob stanovení výše veškerých záloh s výjimkou dlouhodobých záloh takto:
Každý člen společenství je povinen hradit zálohy na služby související s užíváním jednotky, tj. zálohy na studenou vodu, teplou vodu a teplo ve výši odpovídající skutečné spotřebě, resp. skutečným nákladům jeho jednotky v předchozím kalendářním roce navýšené o 12%.
Každý člen společenství je povinen hradit zálohy na ostatní služby a na správu a údržbu domu hrazené Společenstvím neuvedené v předchozím odstavci ve výši odpovídající skutečným nákladům v předchozím kalendářním roce navýšené o 12% a/nebo navýšené o důvodně předpokládané zvýšení nákladů (např. DPH, změny smluv).
Výbor je oprávněn na základě výše zmíněných pravidel každoročně sestavit a odeslat členům společenství nový předpis záloh. A to bez zbytečného odkladu poté, co uplynou lhůty na odvolání proti ročnímu vyúčtování.
Takže enerige máme jasné a ostaní věci podle vyhodnocení výboru. Například náklady jako správce, úklid nebo odpady obvykle nezvyšujeme, protože důvodně předpokládáné navýšení je 0.
Zřejmě jste měl na mysli:navýšení o 1/12 (jednu dvanáctinu) spotřeby za uplynulé zúčtovací období.
V každém případě,je tato povinnost navýšení zálohových plateb plně v kompetenci statutárního orgánu SVJ a nikoliv shromáždění vlastníků!
JaVa
Ne, myslel jsem 12%. V textu je to jasně, je to jen zkopírované. A je to oproti reálné spotřebě, nikoliv záloze předchozího roku.
V začátcích SVJ se tato hodnota vzala z doporučení správce a je třeba mu přiznat, že poměrně dobře funguje.
Navýšení je v kompetenci výboru, to to usnesení i jasně říká, ale stanovuje pravidla, jak na to. Aby bylo zřejmé, co se vždy v létě stane a bylo to ve značné míře předvídatelné.
U nás máme odsouhlasený manuál, jak stanovovat předpis záloh. A jede se dle toho. Takže nikdo nikoho nediskriminuje , pokud někdo spotřebuje dám příklad ročně za vodu 5000 Kč , má stanovenou měsíční zálohu 416 Kč+ 10% rezervu na případné výkyvy nebo situace , pokud vodárna v průběhu období zvýší cenu vody. Každopádně máte pravdu , že o hlasování vlastníků není , kdo bude platit jaké zálohy.Je třeba si uvědomit,že pokud si všichni budou rozhodovat o výši záloh…můžete na to dojet. Pokud jako SVJ nezaplatíte vodárně zálohu proto , protože si vlastníci odhlasovali malé zálohy, vodárna vám pravděpodobně zastaví dodávku vody…
U nás máme zaběhnutý a osvědčený postup úprav zálohových plateb nejen na energie a to ve vazbě na rozúčtování záloh předchozího roku. Podle toho zjistíte, kdo a ve kterých položkách je mínusový a tak podle toho se záloha upravuje o očekávaný cenový nárust a mírnou reservu 3–5% . Vysoké přeplatky se naopak, se souhlasem vlastníka, navrhuje snížit.
Poslední komentáře