Formulář hlášení změny výboru Rejstříkovému soudu

Vložil BODLAK, 11. Březen 2014 - 17:28 ::

Zdravím všechny, na únorové schůzi shromáždění byl zvolen nový výbor. Potřebovali bychom podat návrh na zápis změny zapsaných údajů do rejstříku SVJ Rejstříkovému soudu. Dnes jsem se s tím stavil na soudu osobně, nicméně paní na podatelně byla poněkud neinformovaná a nedokázala mi odpovědět na pár otázek, které jsme k tomu měli. Odkázala mě na Rejstříkový soud, kde prozměnu celý den nikdo nebere telefon…

Poprosím tedy o radu vás:

  • v kolika stejnopisech se návrh podává? Stačí jeden? Že musí být opatřeny ověřenými podpisy předsedy a místopředsedy (podepisujeme tak dle platných Stanov) je nám jasné…
  • stačí jako přílohu dát 1) zápis ze schůze shromáždění, 2) prezenčku a 3) zápis ze schůze výboru, na které jsme si zvolil předsedu a místopředsedu? Nebo ještě něco?
  • asi nejdůležitější dotaz – den vzniku členství – rozumí se členství ve výboru? Pak by bylo datum shodné se dnem vzniku funkce. Nebo je míněn den vzniku členství ve Společenství? Pak by se tím rozuměl den vzniku SVJ?

Moc díky za všechny komentáře!

Tomáš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tomáš Brandejský (bez ověření), 10. Duben 2015 - 7:38

    Vznik členství a vznik funkce jsou rozdílné okamžiky. Zatímco vznik členství nastává podle Stanov většinou vznikem vlastnického práva k jednotce, funkce vzniká dnem shromáždění, na kterém byl člen výboru zvolen.

    Do příloh ještě určitě patří čestné prohlášený zvolených členů výboru, že souhlasí s ustanovením do funkce a se zápisem do rejstříku a že splňuje podmínky dle § 1205 občanského zákoníku a že je svéprávný a bezúhonný (s úředně ověřeným podpisem a datováno).

    Vložil Zdenek 22, 10. Duben 2015 - 8:42

    Pane Brandejský,

    nevím, jaký má smysl přispívat do rok starých vláken, pokud to není vámi založené vlákno a nemáte-li k tomu zvláštní důvod.

    Členství a funkce ve vztahu k zápisu člena statutárního orgánu do RSVJ se týká jeho zvolení do tohoto orgánu a jeho funkce v tomto orgánu.

    Proto dnem vzniku členství je den zvolení dotyčného za člena výboru a dnem vzniku funkce je den voby člena výboru výborem za předsedu nebo místopředsedu.

    Vložil Qwerty, 10. Duben 2015 - 10:57

    Zdenku, když kliknete na nick Tomáš Brandejský, tak pochopíte proč vyrobil ten příspěvek. Bohužel jeho příspěvek je popletený a tak mnoho pozitivní reklamy pro rodinnou firmu nepřinese. :-))

    Vložil Pavel Š. (bez ověření), 25. Červenec 2017 - 9:17

    Dobrý den, no mně to zrvona pomohlo. Děkuji :-)

    Vložil Rýna (bez ověření), 15. Březen 2014 - 10:37

    Mám prosím dotaz: Je nutné hlásit změnu výboru na RS když jsou zvoleny stejné osoby ?

    Vložil Emill (bez ověření), 13. Březen 2014 - 16:40

    kde se volil nový tříčlenný výbor. Jako žadatel byl uveden předseda a jen on podepsal žádost ověřeným podpisem. Soud to vzal a zápis provedl. Ve formuláři je uvedeno ověřený podpis žadatele (jako žadatele jsme uvedli předsedu fyzickou osobu a ne SVJ).

    Vložil BODLAK, 13. Březen 2014 - 12:37

    Zdravím ještě jednou, díky za všechny komentáře. V podstatě mi přijde nejlogičtější varianta, kterou píše lake. Tak jsme i uvažovali při vyplňování inteligentního formuláře. Schůze shromáždění se konala 13.2. – asi 3 týdny před uplynutím funkčního období původních členů a účinnost volby vznikla až posléze, kdy původním členům vypršelo pětileté funkční období. Jako datum vzniku členství jsme tedy dali den následující po uplynutí funkčního období (tj. od 1.3., funkční období vypršelo 28.2.). Jak to ale bude v případě, když se budoucí členové nového výboru sejdou a zvolí si svoje budoucí funkce předběžně, ještě před vznikem jejich členství výboru. Prostě jsme se sešli 20. února a řekli si – ty budeš od 1.3. místopřed­sedou, ty předsedou a ty členem výboru – kdo je pro? … všichni…). Pak předpokládám, že budou oba dva datumy shodné, tj. 1.3. Teď už je to ale stejně jedno, máme to podepsané a ověřené, připravené k odevzdání. Tomáš

    Vložil BODLAK, 12. Březen 2014 - 17:39

    Zdravím všechny, Tak se mi asi napodvacáté podařilo na rejstříkový soud dovolat. Nenapadlo mě totiž, že musím nechat zazvonit minimálně 15×, aby to někdo vzal. Nicméně paní byla příjemná a vše mi sdělila, takže jí již bylo odpuštěno :-) V podstatě jak psal „přihlížející“ – zápis ze schůze shromáždění, prezenční listinu, zápis ze schůze výboru s volbou předsedy a ta prohlášení, že jsme trestně bezúhonní, jsme schopni funkci vykonávat a souhlasíme se zápisem do RSVJ (zde ověřené podpisy všech členů výboru). Vše v jednom výtisku. Ověřit podpis na samotném návrhu prý stačí jen u předsedy, nicméně raději jsem dal i svůj, neboť dle platných stanov za výbor podepisujeme oba dva. Tak snad se někomu bude hodit… otázkou je, jestli to každý KS nechce jinak… Samozřejmě kolkové známky v hodnotě 2000 Kč. Všem děkuji za reakce, pomohlo mi to, v neposlední řadě i proto, že jsem věděl, na co se v tom telefonu ptát… Tomáš

    Vložil přihlížející (bez ověření), 11. Březen 2014 - 21:03

    Zdravím, řešil jsem stejný problém, po hodinách hledání jsem kontaktoval notáře a ten i s ověřením podpisů připravil vše potřebné. Nestálo to moc a ušetřil jsem spoustu času a nervů. Soud po nás chtěl: zápis ze shromáždění, prezenční listinu, zápis ze schůze výboru, kde jste si volili předsedu a místopředsedu, prohlášení, že funkci přijímám dobrovolně( nebo tak nějak) a v neposlední řadě soudní poplatek 2000 Kč.

    Vložil Gustav, 11. Březen 2014 - 19:46

    den vzniku členství a funkce bude shodné. Jedna věc je zvolit členy výboru pro funkční období od… a musí následovat zvolení funkcí pro stejné funkční období. Měli jsme to tak zapsané také. Hodně zdaru.

    Vložil levape, 13. Březen 2014 - 9:12

    Máme tříleté funkční období. A vždy asi 2 měsíce před jeho uplynutím volíme členy výboru na další funkční období. Členství tedy nevzniká dnem zvolení,ale dnem po uplynutí funkčního období stávajícího výboru.

    Vložil BODLAK, 11. Březen 2014 - 19:52

    Moc Vám díky… a bude stačit jeden výtisk? V zákoně ani vyhlášce se o více výtiscích nepíše nic, ale mám pocit, že jsem někde četl (možná dokonce zde na portálu), že to po někom chtěli dvojmo. Tom

    Vložil Gustav, 11. Březen 2014 - 20:06

    Zasílám pokyny, které jsem získal z OR mého kraje, když jsme volili výbor pro další období. Zvolili se ti samí členové. Tedy dávali jsme změnu. Z toho se dá pochopit co je potřeba i pro první návrh. Jinak bych doporučil podání do veřejného rejstříku na https://or.justice.cz/ias/ui/podani. Upozornění – pokyny jsme dostali před platností Zákon o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (304/2013 Sb.). Ale inteligentní formulář navede… Ty listiny (zápis shromáždění a výboru) nemusely být ověřené. Návrh jsem dával jeden, ale kopii jsem si nechal potvrdit.

    Pokyny: Návrh na změnu zápisu členů výboru (pověřeného vlastníka) do rejstříku společenství vlastníků jednotek

    Společenství vlastníků jednotek je osvobozeno od poplatku ve věcech rejstříku společenství vlastníků jednotek.

    Návrh na změnu zápisu do rejstříku společenství vlastníků jednotek nemusí být na formuláři,

    • návrh musí obsahovat označení navrhovatele – tím je společenství, a údaje, které se mají z rejstříku vymazat a které se mají do rejstříku zapsat,
    • u členů výboru navržených k zápisu musí být uvedena jejich jména, rodná čísla a adresy pobytu,
    • návrh musí být podepsán předsedou výboru a všemi nově nebo opakovaně zvolenými členy výboru, jejich podpisy na návrhu musí být úředně ověřené; podpis předsedy výboru na návrhu musí být vždy úředně ověřený, úředně ověřené podpisy členů výboru dokládají jejich souhlas se zápise (opakovaným zápisem) do rejstříku v rámci zápisu společenství.

    Listiny předkládané k návrhu:

    • 2 x zápis ze schůze shromáždění vlastníků jednotek, kde byli zvoleni noví členové výboru; (členem výbor může být pouze vlastník nebo spoluvlastník jednotky v domě)
    • 2 x zápis ze schůze výboru, kde byl zvolen předseda, případně místopředseda výboru (pokud není podle stanov volen shromážděním),
    • listinu dokládající den zániku členství ve statutárním orgánu (pokud členství nezaniklo uplynutím funkčního období nebo tento údaj nevyplývá z jiné listiny)
    Vložil BODLAK, 11. Březen 2014 - 20:16

    Použil jsem inteligentní formulář z webu „justice“. Jen v závěrečné části VI. je podpisové pole pro osoby jednající jménem navrhovatele… ve Stanovách máme, že za výbor jedná navenek předseda a místopředseda. Tak předpokládám, že by měly stačit podpisy předsedy a mě (místopředsedy). A moc díky za vyčerpávající info. Tomáš

    Vložil Gustav, 11. Březen 2014 - 20:18

    To jsem si taky myslel, ale chtěli to tak. Aby měli jistotu, že všichni členové výboru o to ví a souhlasí. Asi bych pro jistotu položil dotaz rejstříkovému sou­du.

    Vložil BODLAK, 11. Březen 2014 - 20:26

    Hmm, dotaz jsem položit chtěl, chtěl jsem se zeptat na všechno, na co se ptám tady, ale na podatelně paní nevěděla vůbec nic a na rejstříkovém soudu dělali, že nejsou… telefon nikdo nezvedal, ale občas bylo i obsazeno, takže tam někdo být musel. Můj mail je tomdim@seznam.cz A díky moc!!! Tom

    Vložil Gustav, 11. Březen 2014 - 21:08

    Já zásadně nevolám, ale píšu. Co je psáno je dáno :-). Určitě existuje elektronická podatelna obchodního rejstříku příslušného krajského soudu. Můj mail jangus@post.cz.

    Vložil Z. Prouzová (bez ověření), 29. Duben 2015 - 11:23

    Mně odpověděli takto: Dobrý den,

    sdělujeme, že informační služba ani jiné pracoviště rejstříkového soudu nejsou oprávněny poskytovat informace o tom, jaké listiny je třeba připojit k návrhu na zápis do obchodního rejstříku ani poskytovat jiná hmotněprávní poučení.

    Klára Haňáčková

    vyšší podatelna

    498016130

    Vložil Qwerty, 29. Duben 2015 - 13:37

    Paní Prouzová, smyslem existence soudní mašinérie je kontinuální usilování o zvýšení soudcovských platů. Že se nestydíte je obtěžovat prací, od toho tam přece nejsou. Vyšší Klára je v obraze a její informace je bez právní vady.

    Vložil Pacient (bez ověření), 29. Duben 2015 - 12:47

    Navštívil jsem lékaře, vylíčil jsem mu své zdravotní potíže a dotázal se, co mohu pro své zdraví udělat. Odpověděl:

    Dobrý den,

    sdělujeme, že lékař ani jiné pracoviště zdravotnického zařízení nejsou oprávněny poskytovat informace o tom, co může pacient pro své zdraví udělat, ani poskytovat jiná zdravotní poučení.

    lékař

    Vložil Poznamka (bez ověření), 11. Březen 2014 - 18:06

    zde naleznete co potřebujete:

    https://or.justice.cz/ias/ui/podani

    případně přečtěte si zákon č. 304/2013 Sb o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob

    Vložil BODLAK, 11. Březen 2014 - 18:39

    Děkuji za odpověď. Pročetl jsem si informace uvedené v odkazu, příslušná ustanovení v zákoně č. 304/2013 Sb. i vyhlášce č. 323/2013 Sb. a našel jsem zde odpověď k jednomu, maximálně ke dvěma dotazům, a to ještě dost nejasnou. Především jsem ale nenašel odpověď k třetímu dotazu, o který mi jde nejvíc. Proto prosím ostatní o jejich zkušenosti – ohledně data vzniku členství. Díky! Tom

    Vložil bublina (bez ověření), 13. Březen 2014 - 9:02

    Vážený pane „BODLÁK“, jen opravdu letmo jsem si přečetla Vaše příspěvky-dotazy. Dle mých zkušeností a obyčejné logiky: Je potřeba rozlišovat:

    1. datum členství v SVJ,
    2. datum členství ve výboru nebo v RK,
    3. datum, kdy byl výborem zvolen předseda a místopředseda (pokud se volí) příslušného voleného orgánu výboru, RK.

      Z toho vyplývá, že do návrhu zápisu do rejstříku se u volby výboru a RK zanese datum, kdy výbor (RK) byl shromážděním zvolen. Dále se do návrhu zanese datum, kdy výbor nebo i RK si zvolila svého předsedu (příp. místopředsedu). Je tedy logické, že u předsedy a místopředsedy bude den jejich volby odlišný ode dne, kdy byli shromážeděním zvoleni do výboru (RK). Může se ale stát, některá SVJ to tak dělají (a není to zcela správné), že v den, kdy shromáždění rozhodne o volbě do výboru (RK), tak shromáždění „rozhodne“ kdo bude předseda a místopředseda – ale tento postup není správný. V případě, že předseda (místopředseda) byl zvolen na shromáždění ve stejný den jako členství ve výboru (RK), potom datum v návrhu zápisu do rejstříku je totožný jak pro volbu do výboru (RK), tak pro volbu do funkce předsedy, event. místopředsedy výboru (RK).

    Vložil lake, 13. Březen 2014 - 10:26

    Je to ještě jinak než napsali bublina a Pavel. Je třeba rozlišovat den platnosti volby a den účinnosti volby orgánu SVJ. A samozřejmě záleží na znění konkrétních stanov.

    Datum vzniku členství se zpravidla nevztahuje k okamžiku volby (na shromáždění), nýbrž k předem danému datu (okamžik účinnosti volby). Ve většině SVJ to (kdoví proč) neumějí rozlišit. Stačí si vzpomenout na platnost a účinnost právních předpisů. Nebo na volbu presidenta ČR: byl přece volen v době, kdy funkci stále zastával předchozí president. Funkce Miloše Zemana nevznikla ihned volbou, protože to bychom měli presidenty dva.

    Výbor je volen na funkční období, které je dáno stanovami. To nelze bezdůvodně zkrátit jen proto, že volba nového výboru proběhla před koncem tohoto období. Srozumitelně to popsal levape ve svém příspěvku: v jeho SVJ se volí statutární orgán v předstihu, před koncem funkčního období dosavadního výboru.

    Není tedy obecnou pravdou, že do rejstříku by se mělo uvádět datum volby (datum shromáždění), nýbrž uvede se datum dne, kdy platná volba nabude účinnosti. V zápisu musí samozřejmě být uvedeno, že se hlasuje o výboru na funkční období od… do… podle stanov. U výboru bude prvním dnem funkčního období zpravidla den, následující po dni ukončení funkčního období stávajícího výboru. To může být desítky dnů po provedení volby na shromáždění.

    U nových SVJ(2012) je to ještě zřetelnější: členství v orgánu právnické osoby nemůže vzniknout dříve, než vznikne tato právnická osoba samotná. A ta vznikne teprve vkladem do katastru, tedy později po založení SVJ(2012), při kterém se schvalují stanovy i složení (budoucího) statutárního orgánu.

    Datum vzniku funkce ve formuláři rejstříku se vztahuje ke dni, kdy členové orgánu si mezi sebe rozdělili funkce (např. předseda, místopředsedsa, člen výboru, předseda kontrolní komise, …). Jak napsal pan Pavel, jde o den, kdy se členové voleného orgánu sešli na první schůzi po počátku jejich funkčního období a provedli volbu osob do jednotlivých funkcí. Datum zápisu z této schůze je datem vzniku funkce člena orgánu právnické osoby.

    lake

    Vložil Pavel, 13. Březen 2014 - 9:21

    Bublino,

    s bodem 1 a 2 souhlasím.

    Na bod 3 mám jiný názor. Nesouhlasím s Vaším výrokem „Je tedy logické, že u předsedy a místopředsedy bude den jejich volby odlišný ode dne, kdy byli shromážeděním zvoleni do výboru (RK).“

    Podle mých zkušeností je velmi časté, že ihned po skončení shromáždění, které zvolilo členy výboru a KK, se tyto orgány sejdou a zvolí si své předsedy, případně místopředsedy. Potom bude stejné datum.

    Pokud se sejdou až v dalších dnech později, bude jiné datum.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil bublina (bez ověření), 13. Březen 2014 - 9:36

    Samozřejmě je jasné, že pokud se hned (ve stejný den) po shromáždění nový výbor sejde a zvolí si předsedu (místopředsedu), tak datum bude stejný – to je naprosto logické.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 11. Březen 2014 - 20:16

    z podrobného pokynu pro tyto údaje cituji návod k vyplnění: 20 Do příslušného sloupce se vyplní nově zapisované, případně vymazávané, datum vzniku členství výše uvedeného člena v orgánu společenství, případně text „dnem zápisu do rejstříku“, pokud členství v orgánu společenství vznikne zápisem návrhu do rejstříku společenství vlastníků jednotek. 21 Do příslušného sloupce se vyplní nově zapisované, případně vymazávané, datum zániku členství výše uvedeného člena v orgánu společenství, případně text „dnem zápisu do rejstříku“, pokud členství v orgánu společenství zanikne zápisem návrhu do rejstříku společenství vlastníků jednotek. Zvěřejníte-li mail adresu pošlu Vám celý Návod k vyplnění ev. formuláře.. ale vše z roku 2013, nevím zda letos je něco v tom jinak

    Vložil Jitka Maralíková, 23. Březen 2014 - 17:39

    V současné době máme předsedu společenství vlastníků (dříve pověřeného vlastníka), chce rezignovat na příští schůzi, současně by měl bý zvolen nový výbor.

    Prosím napište, jestli můžeme zapsat nový výbor a vymazat stávajícího předsedu SVJ okamžitě. Máme starší stanovy z roku 2008, kde je uvedeno „Funkční období členů volených orgánů společenství je 5 let; počíná dnem zvolení do funkce a končí uplynutím funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním nebo zánikem členství ve společenství.“

    Ale NOZ § 160 Odstoupení člena voleného orgánu

    „Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení.“

    Jak tedy postupovat?

    Vložil Hubert (bez ověření), 23. Březen 2014 - 19:43

    … jako ze by si predseda prevzal svoji rezignaci ?

    … muze, ale je povinnen svolat novou clensku schuzi, za ucelem nove volby… je to uplne stejne jako když svola schuzi za ucelem sve rezignace a nove volby.

    Rezignace se podava vždy tomu kdo jej do funkce zvolil, eventuelne statutaru. Ten pokud je nutno svola členskou schuzi v danych terminech. Clenska schuze zvoli nového náhradníka ci napr. novy vybor.

    Co se tyka lhut .. je nozno bud stavajici vybor doplnit .. pak se pocitaji lhuty stare … ci se zvoli vybor novy .. a lhuty se pocitaji od zacatku.

    Clenska schuze muze vždy odvolat vybor, ci zkratit jeji obdobi.

    POkud predseda nesvola schuzi, muze schuzi svolat urcity počet clenu.

    Zapis do rejstriku je stejny .. tj posle se navrh na novy zapis s kopii zapisu ze schuze.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".