fond oprav

Vložil Anonymous, 3. Únor 2007 - 13:53 ::

Vlastník podílu, který obnáší asi 26% našeho majetku odmítá platit FO na účet společenství. Provozuje v domě komerční prostory a tvrdí, že si ukladá FO na vlastní účet, o čemž odmítá podat důkaz a SVJ nemá samozřejmě k tomuto účtu přístup a pochybuje o jeho existenci. Dá se stím něco dělat? Děkuji za odbornou radu. Náš právník tvrdí, že soud bychom mohli prohrát.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil recepice, 3. Listopad 2007 - 13:50

    Dobrý den! Chtěli bychom vyměnit kotel na tuhá paliva za ekologický kotel na tuhá paliva, ale 2 vlastníci, kteří mají dohromady 26% podílu jsou proti. Je nějaká možnost, abychom je přehlasovali? Tedy, myslím tím, zda opravdu musí na tento problém být odhlasováno nad 75%! Díky recepice

    Vložil Matějka Jaroslav, 3. Listopad 2007 - 17:11

    Vážení recepice, platí ustanovení §15 ZoVB a dalších, a ustanovení vašich stanov.

    Pro výměnu kotle by měl být:

    • jednak obecně schválený Plán oprav v SVJ-dle životnosti kotle (nerentabilnosti oprav),
    • písemné posouzení technického stavu kotle příslušnou odbornou firmou,
    • protokol o tepelné účinnosti kotle příslušnou odbornou firmou,
    • případně protokol o měření vypouštěných spalin.

    V případě schválení ekologického zákona a poplatků ze zdrojů znečištění ovzduší z topenišť na tuhá paliva, asi od 1.1.2008, kotel asi vyměnit budete muset. Od 1.1.2008 vyměna kotle s montáží již nebude s DPH v 5%, ale v 9%, tedy se vám prodraží.

    Matějka

    Vložil recepice, 2. Leden 2008 - 17:47

    Dobrý den,

    ráda bych věděla, zda-li byl schválen ekologický zákon a poplatků ze zdrojů znečištění ovzduší z topenišť na tuhá paliva k 1.1.2008 či nikoliv!

    Předem děkuji za odpověď! recepice

    Vložil Anonymous, 11. Prosinec 2007 - 13:03

    Dobrý den,

    pátrala jsem o zákonu, o němž jste se zmiňoval, zda-li už byl uzákoněný či nikoliv. Rádi bychom vyměnili kotel, ale ti 2 nájemníci stále nesouhlasí, tak čekáme na to, zda to budeme muset vyměnit ze zákona a nebo si pozveme někoho na měření vypouštěných spalin a pak bychom stejně museli KOTEL vyměnit, jelikož by neprošel.
    Díky recepice

    Vložil Anonymous, 3. Listopad 2007 - 13:37

    Pokud jsem tedy správně pochopila z uvedených komentářů, na zvýšení částky do fondu oprav stačí více než 50% souhlasu vastníků. Máme totiž v bytovce 2 byty, kteří mají dohromady 26% a pokud by bylo zapotřebí více než 75%, tak bychom neměli šanci je přehlasovat, ale při měsíční platbě 200,– Kč opravdu nikdy nic neopravíme! Podle jednoho z nich, máme peníze, které chceme dávat navíc odkládat doma do kasičky, do prasátka. Směšné nebo má pravdu? Díky!

    Vložil Anonymous, 3. Únor 2007 - 14:21

    Začal bych odhlasováním způsobu plateb do fondu oprav (tedy upřesnění, že platby se budou skládat na účet společenství, kdy apod.). K tomu by vám měl stačit podíl 50% přítomných na shromáždění. Tím lze těžko něco zkazit.

    A dále mě zajímalo, z čeho tak Váš právník usuzuje.

    Vložil Anonymous, 4. Únor 2007 - 11:36

    Máme ve stanovách výslovně napsáno, že se musí zálohy a platby odvádět na účet společenství. Vznikl tady dojem, že když se jedná o velkou firmu, která, notabene, komplex postavila, tak si mohou dělat, co se jim hodí.

    Vložil HonzaT, 3. Únor 2007 - 16:18

    To si myslím ani není nutné, pokud to je již uvedeno ve stanovách (což by ostatně mělo být).

    Přispívat na správu domu je povinností vlastníka přímo ze zákona, pokud se tak neděje, zaslat upomínku, pokud to nepomůže, podat návrh na platební rozkaz. Tohle už se tu někdy řešilo, v diskuzi určitě postup proti neplatičům najdete.

    Toho právníka bych rád poznal, jaké argumenty Vám řekl na odůvodnění toho, že byste mohli soud prohrát?

    Vložil Anonymous, 4. Únor 2007 - 11:38

    Právníkův argument byl, že výklad stávajících zákonů je různý a nemusí dopadnout v naš prospěch.

    Vložil HonzaT, 4. Únor 2007 - 17:38

    To je zajímavé, v zákoně o vlastnictví bytů je mnoho věcí, které se dají vysvětlovat různě, ale že by to platilo zrovna o paragrafu 15, to bych si skutečně tvrdit nedovolil.

    Věřte, že znám několik případů, kdy vlastníkovo neplacení vedlo až k exekuci na něj, takže toho právníka bych co nejdřív vyměnil.

    Vložil Anonymous, 4. Únor 2007 - 15:09

    Vypadá to, že právník má něco společného s oním hříšníkem, ne? Nebo je to diletant. Každopádně pokud to tak je, že je to ve stanovách, tak není o čem…

    Vložil Anonymous, 5. Únor 2007 - 0:02

    Je možné se ve společenství rozdělit na půlku domu, ve věci co se týče fondu oprav? Že by si každá půlka domu to je 5 bytů založila svůj účet na který by přispívala na fond oprav a potom by si ta která část společenství rozhodovala sama nezávisle na druhé části o opravách, výše fondu. Jsme přízemní dům něco jako řadovka, máme pět vchodů po dvou bytech nad bytem jen půda. Tady jde o to, že někteří jsou ochotni do fondu peníze dávat,ale někteří ne. Z tohoto důvodu jsme chtěli fond rozpůlit,protože jsme ochotni platit, abychom si časem dům zvelebili. Jestliže přistoupíme na podmínku druhé strany do fondu neplatit, tak nám neudržovaný dům asi spadne.

    Vložil Anonymous, 11. Prosinec 2007 - 20:51

    Neznám disposici domu, ale pokud má pět vchodů, zřejmě by bylo možné dům prohlášením vlastníka rozdělit na více částí. Pokud by v některé části byl počet bytů menší než pět, nebyla by pro takovou část povinnost zakládat společenství.

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 5. Únor 2007 - 0:22

    Zákon umožňuje, abyste se dohodli na libovolném přispívání na správu a nejste tedy vázáni přispíváním ve výši podle spoluvlastnických podílů. Dohodou se zde myslí souhlas všech. Můžete se tedy dohodnout, že všechny opravy týkající se jedné poloviny domů budou hradit někteří vlastníci a zbytek ostatní vlastníci. Stejně tak i zálohy do fondu oprav nemusí být stejné, pokud všichni budou souhlasit.

    Horší to bude s tím nezávislým rozhodováním. Zákon stanovuje kvóty (procenta hlasů), které jsou potřebné pro hlasování o všem možném a tyto kvóty nelze změnit.

    Takže 50% přítomných hlasů libovolných vlastníků je třeba k běžnému usnesení, kde zákon nevyžaduje větší počet (75% či 100%).

    Stejně bych to viděl jako problematické a nepraktické, protože v některých případech se budou lišit názory, které poloviny domu se daná oprava týká apod. A z hlasování o opravě jedné poloviny domu nelze vyloučit vlastníky z druhé poloviny domu.

    Vložil Anonymous, 5. Únor 2007 - 0:33

    Nelze vyloučit vlastníky druhé strany,ale zase když se podílet nechtějí tak vidím ještě jedno řešení a to, změnu stanov. Kdybychom se dohodli že každá část domu bude mít svůj účet jen na opravy té své strany domu, a toto vše bychom doplnili ve stanovách, tak už by to potom bylo zřejmé a zřetelné pro všechny.

    Ke změně stanov je zapotřebí jestli se nemýlím hlasujících 75 procent.

    Vložil Anonymous, 5. Únor 2007 - 0:58

    Buhužel do stanov nesmíte dát (resp. bylo by to neplatné) omezení hlasovacího práva vlastníků, které zaručuje zákon. Tedy podílet na nákladech se můžete jak se dohodnete, ale rozhodovat o to, co se opraví, budou stejně všichni (pokud budou chtít).

    Tedy k odhlasování něčeho, k čemu je potřeba 50% přítomných bude stačit pořád 50% přítomných a to bez ohledu na příslušnost k dané polovině domu. Stejně tak s hlasováním, ke kterému je třeba větší procentuální podíl hlasů.

    Ke změně stanov je potřeba opravdu 75% přítomných hlasů.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".