Externí, profesionální předseda/člen výboru SVJ
Dobrý den. V našem SVJ jede diskuse na téma externí člen statutárního orgánu SVJ.
Někteří říkají: „Lidská (podnikavost?) je nekonečná.“ A znechuceně poukazují např. na: První česká předsednická s.r.o., IČO: 08836809.
Jeden soused pravil: „Jóó, ehm… Externista se hodí… já teď sháním externího nositele svýho svědomí…“
Prosím, zda má někdo z praxe zkušenosti – dobré, špatné, výhody, rizika?
Buďme zdrávi –
sky78
- Pokud tu funkci vykonává vlastník v konkrétním domě, který v domě i bydlí…má svůj osobní zájem , aby dům fungoval
- Pokud tu funkci bude vykonávat vlastník z bodu č.1 , který to bude mít jako svoji další práci , nikdy tu funkci nedokáže vykonávat tak profesionálně jako člověk , který to bude mít jako svoji hlavní pracovní činnost.
U nás v domě tuto problematiku řešíme také. Dům je dnes družstevní, funkci v předsatevnstvu družstva může vykonávat pouze člen družstva. Nicméně jsme nastartovali proces postupného převodů bytů do vlastnictví družstevníků. Budeme řešit vznik SVJ a volbu výboru. A ejhle..nikdo z cca 200 budoucích vlastníků to nechce dělat. Já po sedmi letech ve funkci předsedy družstva jsem již totálně vyčerpaný a řekl jsem si, že s koncem družstva skončím jako „šéf domu“ i já. A co dál ? Jedinou možnost vidíme v externím předsedovi. Ale obáváme se toho, že ten člověk bude chtít pouze inkasovat, ale skutečně pracovat nikoliv… Jak postupovat ?
který to bude brát jako svoji novou práci. Respektive odejde ze svého zaměstnání, bude dělat profesionálního předsedu ve svém domě za nějakých 5–7.000 Kč. Toto by však mohlo fungovat u nějakého čerstvého penzisty. Normální člověk by však potřeboval nějakých dalších 8–10 domů.
„bude dělat profesionálního předsedu ve svém domě za nějakých 5–7.000 Kč. … Normální člověk by však potřeboval nějakých dalších 8–10 domů.“ (Vložil VN (bez ověření), 7. Květen 2021 – 9:21)
Pane VN,
napsal jste, že potřeba normálního člověka je 45.000–77.000 Kč. Podle Vaší definice nejsem normální.
Zase záleží na regionu. Navíc z této sumy musíte platit odvody. Jinak pokud pracujete jako například vedoucí materiálového hospodářství v nějaké automotive montovně , vyděláváte 60–80.000 brutto. K tomu máte k dispozici řadu benefitů jako penzijní spoření,služební auto, různá školení, dovolené, atd, atd… Takže tu montovnu včetně kanceláře, PC a dalších pomůcek při hrubé mzde 60.000 Kč můžete stát nějakých 130.000 Kč. Jako vedoucí materiálového hospodářství nepotřebujete znát takových věcí jako byste měl znát jako předseda SVJ. A z odměny, které dostanete jako předseda SVJ si musíte všechno zaplatit. Odvody, auto, kancelář… Takže z nějakých 77.000 , které vyfakturujete vám až tak moc v čistém nezbyde..
„Kolik bytů by dům musel mít, aby předsedu zaplatil?“ (Vložil Stalf (bez ověření), 7. Květen 2021 – 8:26)
Pane Stalfe,
případná otázka zní poněkud jinak: Kolik bytů by dohromady musely mít domy, kde je předsedou? Např. při 30.000 Kč/měsíc a 200 bytech se dostáváme na 150 Kč/byt.
Kvalifikační předpoklady pro předsedu jsou přitom prakticky nulové, sám mám živnost na správu nemovitostí.
Mame v dome predsedu SVJ na plny uvazek s 220 byty a ten s rekl 40tis…nevim kdo mu to odsouhlasil,, ale ja bych mu dal taky max 30tis…§nevim co tam polovinu dne dela??
„Mame v dome predsedu SVJ na plny uvazek s 220 byty a ten s rekl 40tis“ (Vložil Jirka Pokorny (bez ověření), 5. Listopad 2022 – 15:18)
Uvedená částka je za 220 bytů nebo za jeden dům s kolika byty?
Tak je jasné, že předsedou SVJ může být zvolen kdokoliv. Na nějaké „vstupní vzdělání“ se zde nehraje. Nicméně pro to, aby člověk mohl tuto práci vykonávat kvalitně, musí tohoto znát celkem dost. Mnohonásobně více, než potřebuje znát jiný člověk, pracující za hrubou mzdu ve výši 30.000 Kč. 30.000 Kč brutto je dnes mzda průměrného ouřady, jehož zodpovědnost je minimální ve srovnání s předsedou SVJ.
jde o to, co vše a hlavně jak bude správce zajišťovat. jestli kompletní správu včetně účta, cena je pěkná. my platíme předsedovi násobně víc, ale on bydlí v baráku, vlastníci s ním tak mohou řešit případné problémy hned a osobně, sám vidí, co se v domě děje, co je za problémy, co je potřeba opravit, zajistit…
Teoreticky (snad i prakticky) méně, pokud to dělá pro víc domů nebo pokud kromě toho inkasuje za operativní/technickou správu a pod.
Ale to také znamená, že se nebude věnovat výhradně danému domu, spíš bude dělat jen nutné zákonné minimum. Obecně, pokud společenství očekávají, že externí předseda bude dělat „vše pro jejich spokojenost a vše co jim na očích uvidí“, tak nepochopili situaci.
Zdravím a jen něco málo k nedobrým zkušenostem se dočtete zde.
http://www.portalsvj.cz/…i-predseda-1
Nesplněné sliby (když ptáčka lapají.....), profesionální výmluvy, profesionální odpírání v podstatě čehokoliv. Netransparence – rok a čtvrt je jen slibováno zřízení webových stránek. Nekomunikace – doporučený dopis bez odpovědi – skoro jako když se vám vysmívají.
Předposledním podrazem našeho výboru pod vedením „profipředsedy“ byla tzv. akce Tlustá čára za minulostí. Tou byl odpis nedobytné pohledávky – odpis dluhů jednoho vlastníka, způsobený neřešením (nebyla podána vůbec žádná žaloba). Bez vědomí ostatních vlastníků, bez souhlasu shromáždění jsme zaplatili dluh, který by bylo možno vymáhat na výboru, který to způsobil (žádné starosti s dluhy). Poslední ukázka činnosti – zkrácení intervalu „plynové kontroly“ na půl roku. T.
„V našem SVJ jede diskuse na téma externí člen statutárního orgánu SVJ“
Sice nevím, co myslíte diskusí, tedy zda
- akademická, teoretická
- konkrétně zda pro vaše SVJ ano/ne
Pryč od toho.
- bude svolávat schůzi 1× / rok, i když i v době Covidu lze hlasovat/jednat per-rollam častěji
- nebude se namáhat aby informoval aktuálně bez nutnosti schůzování
- nejde mu o jeho peníze, takže mu bude šumafuk, jak hospodárně hospodaříte
Poslední komentáře