Evidence, a likvidace nepotřebného majetku
Jak se účetně řeší likvidace nepotřebného majetku ? Např. při výměně rozvodu vody, kotlů topení a pod. Jak pomocí „kovošrotu“, tak v případě odprodeje.
Jak účetně? Myslíte v SVJ? Trochu to upřesněte. „Účetně“ můžete likvidovat pouze majetek, o kterém účtujete.
… jak jsem uvedl:
Např. při výměně rozvodu vody, kotlů topení a pod. Jak pomocí „kovošrotu“, tak v případě odprodeje.
SVJ jako právnická osoba je vlastníkem některých těchto zařízení, aby je musela účetně likvidovat?
Či Vám jde o to, jak se rozúčtuje likvidace – například objednávka kontejneru a následná faktura za likvidaci tohoto odpadu?
Zpravidla si SVJ s tím, kdo provádí dané dílo sjednává ve smlouvě, že zajistí i odvoz a likvidaci původního zařízení. Ten by měl v rámci předání díla předat i likvidační protokol.
Tento likvidační protokol pak slouží k účetní likvidaci a vyřazení majetku. To však platí pouze, pokud daná účetní jednotka o tomto majetku účtuje.
… a má SVJ povinnost vést evidenci majetku včetně povinnosti o tomto majetku účtovat ? … nebo je to tajný spolek, kde si jeho vedení pikluje ?
Pane Vlastiksi,
je nutné rozlišovat následující věci:
- jedná se o společný majetek spoluvlastníků (členů SVJ), SVJ v tomto případě se „pouze“ o daný majetek stará, neúčtuje o něm. Nenajdete v účetnictví účetní jednotky (SVJ) položky typu bytový dům, jeho pořizovací cena, odpisy, případné technické zhodnocení apod.
- majetek, které pořídilo SVJ do majetku SVJ, to může být třeba PC, či tiskárna, či něco jiného. Vše se odvíjí od pořizovací ceny, zda je nutné například tento majetek odepisovat. Majetek lze zařadit přímo i do spotřeby, když nesplňuje požadavky na odepisování. Takže nemusí jít o žádné „piklování“, ale o standardní účetní postup.
Majetek, který je ve spoluvlastnictví členů SVJ, by se měl v účetnictví SVJ najít a ne, že ne. Jde např. o staré prádelní stoly, pračky, mandly, ale i vyřazené vchodové dveře aj.. O takovém majetku se účtuje na podrozvahových účtech, které podléhají inventarizaci viz § 30 odst. 12 ZoÚ.
Tržby za prodaný majetek ve spoluvlastnictví členů SVJ nepatří do výnosů SVJ, ale mají se rozdělit mezi členy SVJ. Takto to bylo ve starém sdělení MF čj. 281/55 462/2002 a takto je to i v NV č. 366/2013 Sb.
Další podrobnosti si můžete přečíst tady: http://klaiex.webnode.cz/…ventarizace/
N. Klainová
Paní Klainová, jakou mají podle vás hodnotu nepoužívané vchodové dveře stáří 37 let, rezavé zárubně, nefunkčí rezavé pračky, protržené hadice přívodu vody v prádelně. To fakt myslíte vážně, že se budou někde skladovat (kde bude to skladiště????) a účtovat se o těchto krámech. Vždyť už dávno to nemá žádnou hodnotu. Kdo by si to tak asi koupil, kolik bude stát odvoz do nějakého sběrného dvora, jaké budou náklady na skladování těchto krámů, kdo bude ten sklad spravovat a za kolik? A co staré žárovky, ty nemáme skladovat? A co staré lino, které se mění, to taky máme skladovat? Main gott.
A to jste si přečetl kde, že radím, aby se skladovaly staré nepotřebné a neprodejné krámy.
Ty patří do sběrného dvora. Někteří, kteří nemají peníze na odvoz, je vyhodí, nejlépe potmě, kamkoliv a pak to někde vypadá, jak to vypadá.
Radila jsem, jak účtovat o věcech ve spoluvlastnictví, které někdo už skladuje např. proto, protože je možné je prodat nebo protože jsou stále používány a v případě jejich zcizení nebo poškození by bez jejich evidování bylo obtížné prokázat výši škody. Mein Gott!
Nemyslím si, že různý majetek vlastníků jednotek by se měl vždy najít na podrozvahových účtech. Naopak spíše platí, že takový majetek tam nemá co dělat.
Na podrozvahových účtech se účtuje o všem, co má podstatný vliv na posouzení majetkové a ekonomické situace účetní jednotky.
Staré prádelní stoly, pračky, mandly, vchodové dveře nepatří podle
mého názoru na podrozvahový účet. Jde o majetek jiných osob, který se
nachází v budově, která je ve vlastnictví těchto osob. Nejde ani o cizí
majetek, který účetní jednotka používá, ani nejde o cizí majetek,
převzatý účetní jednotkou do úschovy.
----------------------------------------------------
Jiný případ nastane, jakmile SVJ při své činnosti převezme do úschovy majetek vlastníků jednotek. Psalo se zde o vodoměrech. Pokud jsou vodoměry společné a po demontáži je SVJ převezme od vlastníků do úschovy (a uskladní nejlépe tak, že pouze SVJ k nim má přístup), pak o nich bude účtovat v knize podrozvahových účtů jako o cizím majetku v úschově.
Stejně tak bude SVJ vést na podrozvahových účtech technické zařízení kotelny, jestliže SVJ tento cizí majetek převzalo smluvně od vlastníka kotelny a toto technické zařízení provozuje svým jménem a na svůj náklad.
lake
Děkuji.Pokračujme, tedy v tomto názorném příkladě.Bytové vodoměry jsou majetkem SVJ a SVJ je vzalo po instalaci nových do úschovy.Nyní se naskytla možnost jejich odprodeje a získání nějaké finanční částky na účet SVJ.Jakým způsobem to má výbor provést,aby neporušil zákon?JaVa
Zaujal mě názorný příklad, kde se uvádí, že bytové vodoměry jsou majetkem SVJ. Tento vodoměr je umístěn za uzavíracím ventilem domovního rozvodu vody a tedy patří vlastníku bytové jednotky, který jej financuje. Tak je to podle prohlášení vlastníka.
Pokud se vodoměry a práce spojená s jejich výměnou hradí z účtu SVJ, tak jsou jeho vlastníkem SVJ.Pokud by měly být ve vlastnictví majitele bytu,musel by částku za vodoměr a jeho výměnu hradit každých pět let sám ,přímo firmě,která by mu práci provedla.JaVa
JaVa, Vaše domněnka že „kdo hradí – ten je vlastník“ je domněnka mylná.
Pokud SVJ vymění vodoměry, může se jednat o opravu cizího majetku. I když je vždy hrazena z účtu SVJ. Možná Vám ušlo, že SVJ nedělá po celou dobu své existence nic jiného, než že hradí opravy, údržbu a pořizuje technická zařízení cizího domu – to vše z účtu SVJ. Ale ani dům, ani jeho technická zařízení nejsou ani na okamžik v majetku SVJ.
Správce majetku není vlastník majetku.
lake
Děkuji pane Lake za vysvětlení.Vše, co jsem se zde k tomuto tématu dozvěděl,mi opět hodně pomohlo.JaVa
JaVa píše: „Bytové vodoměry jsou majetkem SVJ a SVJ je vzalo po instalaci nových do úschovy.“
To máte nějak popletené. Je-li SVJ vlastníkem svých vodoměrů, pak je nebere do úschovy! Neúčtuje o nich na podrozvahových účtech, protože je má zařazeny přímo v majetku. Nekomplikujte to, zeptejte se někoho kdo se vyzná v účetnictví.
lake
Omlouvám se , v účetnictví se opravdu nevyznám.Ale znovu.Ty použité vodoměry jsou SVJ a to je prodá a pak je povinno každému vlastníkovi vyplatit alikvótní částku.Doklady o prodeji i o finančním vyrovnání s jednotlivými vlastníky předá účetní firmě a ta to nějak zaonačí.Je to tak v pořádku paní Klainová? JaVa
Pokud se prodá něco z majetku SVJ, určitě se tržba nerozdělí mezi vlastníky jednotek. Rozdělují se tržby z prodeje majetku, který je ve spoluvlastnictví členů SVJ. Další diskuse si už zase na čas odpustím.
Selským rozumem vzato:
. Vybrat možnost(i) . Informovat . Schválit . Provést . Zaúčtovat
A JE TO !!!
Děkuji paní Klainová za vyčerpávající vysvětlení.Tuto odpověď jsem očekával. Jsem zvědavý, jak se s tím vypořádá výbor a účetní firma.JaVa
Já myslím,že pan Vlastiks měl na mysli třeba toto.Při výměně bytových vodoměrů, zůstanou SVJ ty demontované.Existují firmy,které si pro ně přijedou a vykupují je cca. 12 kč. za kus.Předseda vystaví doklad o odprodeji,kde je uveden typ,cena za kus,počet kusů a celková cena.Kupující potvrdí převzetí a zaplatí buď keš, nebo převodem na ůčet SVJ.Předseda SVJ zašle peníze na účet SVJ a doklady své účetní firmě,která vše navede do účetnictví.Jak, to nevím, nejsem ani účetní ani statutár a dokonce ani člen SVJ. JaVa
Poslední komentáře