Energie společných prostor - levní dodavatelé

Vložil mostecak, 17. Červenec 2014 - 11:09 ::

Může SVJ jako právnická osoba uzavřít smlouvu o dodávkách elektřiny do společných prostor (osvětlení, výtah) s jakýmkoli dodavatelem v daném distribučním regionu, tedy i tzv. alternativními (Fosfa, Fonergy, 3-e, Elimon atd.), kteří jsou obvykle levnější, než dominantní dodavatel?

Namátkou jsem zadal čísla do tohoto kalkulátoru: http://kalkulator.tzb-info.cz/…-vyber-kraje a dům by měl ušetřit 4000 Kč za rok, vím, jsou to drobné, ale také dobré.

Jaké máte zkušenosti?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil mostecak, 18. Červenec 2014 - 8:01

    Mohu se pro srovnání zeptat, kolik jste za dům (SVJ) loni platili za kWh? U nás je to asi 6,9 Kč, což se mi zdá hodně, uvážím-li, že jako domácnost jsem platil 4,6 Kč (byť šlo o jiný region, ale ceny se snad tolik neliší). Nevím ale, jestli domácnosti nemají cenové zvýhodnění oproti právnickým osobám.

    Vložil slavekr, 22. Červenec 2014 - 22:20

    I SVJ jako „právnická osoba“ může využívat tarif pro „domácnost“ – tedy „D“. Stačí si vyhledat přílohu 4a Vyhlášky č. 541/2005 Sb., která řeší kategorizaci zákazníků. Podle bodu „d“ této přílohy je: „odběratel kategorie D – fyzická osoba, jejíž odběrné místo je připojeno k distribuční soustavě s napětím mezi fázemi do 1kV včetně a která odebírá elektřinu k uspokojování její osobní potřeby související s bydlením nebo osobních potřeb členů domácnosti, za odběratele kategorie D se považuje i fyzická nebo právnická osoba v rozsahu odběru elektřiny pouze pro potřeby správy a provozu společných částí domu sloužících pouze pro společné užívání vlastníkům nebo uživatelům bytů“. Z toho tedy vyplývá, že elektrická energie spotřebovaná všemi elektrickými spotřebiči, které jsou v „Prohlášení vlastníka“ zahrnuty do společných částí domu (osvětlení chodeb, STA, ale i výtahy, ventilace a pod. ) by měla být fakturována pro společenství v příslušné sazbě „D“. Kromě toho, co je výše uvedeno, je podmínkou samozřejmě je oddělené měření. Než začnete hledat nejlevnějšího dodavatele, podívejte se nejprve na fakturu, zda nemáte náhodou distribuční sazbu "C“, u které pochopitelně platíte za dodanou elektřinu víc než u „D“.

    Vložil mostecak, 22. Červenec 2014 - 9:40

    Vyptával jsem se v jiných domech a někde mají cenu dokonce 7,30 Kč a to jde o věžák se 100 byty… Jaké máte zkušenosti s aukcemi? Lze se dostat na cenu až někam ke 4 Kč?

    Vložil svjvmt, 17. Červenec 2014 - 23:56

    Jistě, je přece jen a jen váš problém,koho si nasmlouváte (i jiní dodavatelé). Máte svobodu rozhodování.

    Vložil AsiTak, 18. Červenec 2014 - 8:36

    Ale pozor na záludnosti „obchodních podmínek“ levných dodavatelů, zejména…

    1. ukončíte-li odběr bez důvodu, zaplatíte … poplatek (dost vysoká částka)
    2. ceník platný je ten, který je zveřejněn na internetu (nevíte co tam bude zítra)
    3. dodavatel může stanovit individuální ceny (nebezpečí při nízkém odběru vyšší cena)

    Je dobrý navštívit stávajícího dodavatele a naznačit záměr odchodu, třeba také nějakou „slevičku“ Vám nabídne!

    Vložil mostecak, 18. Červenec 2014 - 8:56

    Chápu, určitě je nejprve třeba prostudovat smlouvu a VOP. S levnými dodavateli už mám dlouholetou pozitivní zkušenost, ale jen jako domácnost. Tento typ smluv je zcela v kompetenci statutárního orgánu, nebo o uzavírání smluv s dodavateli musí rozhodovat shromáždění? (Nebo záleží na tom, co je napsáno ve stanovách?)

    Vložil petrsv, 21. Červenec 2014 - 12:53

    Pokud to nemáte výslovně uvedené ve Stanovách, je to plně v kompetenci Výboru.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".