Elektroměr HDO
Dobrý den, Chceme vyměnit karmu za bojler a využít možnost nízkého tarifu. Bohužel elektroměrný rozvaděč má všechny pozice obsazené (8 bytů + společná spotřeba + výměníková stanice) a HDO se už nevejde. ČEZ nás nutí vybudovat další elektromerny rozvaděč kde bude náš elektroměr a přijímač HDO, což budu investovat já neboť ostatní spoluvlastníci mne nepodpořili a nemají zájem o HDO. Zajímá mě, pokud „vystěhuji“ svůj elektroměr ze společného rozvaděče do jiného, který si zaplatím, tak tam tam vznikne volná pozice, kterou může do budoucna využít někdo jiný pro HDO. Můžu nárokovat kompenzaci? (Třeba se nastehuje někdo nový…)Protože budoucí uživatel si může HDO osadit bez investice na místo kde jsem měl elektroměr já a já musel platit značnou částku za přesun, což je nespravedlivé. Děkuji.
Vložte foto rozvaděče.
Elektrikář a rozvoďák vám řekl, že nejde přeskládat elektroměry? Zkusil bych jiného elektrikáře. Ale levnější to o moc nebude. Možná by i bylo levnější udělat nový rozvaděč, než přeskládat 9 elektroměrů.
Pak nezbude, než vybudovat nový rozvaděč na náklady toho, kdo to požaduje (tedy vaše), protože spoluvlastníci na tom mít zájem nebudou a na kompenzaci také ne. Nárokovat můžete, rozhoduje se na shromáždění.
Také můžete čekat, až třeba nájemce zruší odběr a ČEZ sundá někomu elektroměr (po 30 dnech od ukončení smlouvy u obchodníka, pokud se v této době nepřihlásí nový) a uvolní se tak místo, a pak provést bleskovou akci.
Třeba PRE (v Praze) z tohoto důvodu elměry nesundává, jen je odpojí.
Ps: Elektřina je 2× dražší než plyn. Vaše akce by měla ekonomický smysl, pokud jste plyn zrušil (nemáte jej pro sporák a pro topení). Bojler zabere víc místa.
Omlouvám se, ale nevím jak poslat obrázek. Nicméně jsem jej posílal na ČEZ a 2 elektrikáře. Nerozumím proč PRE může využívat technologií integrovaného prijimace HDO a ČEZ to odmítá. Jinak karmy jsme se zřekli z principu, je to pro nás strašák – případy otravy CO… a také stará karma odešla, nová = revize, vložkování komína a pravidelné revize. Bojler bez údržby, benefit HDO – máme sušičku, pereme denně…
Obraz vložíte přes imgbb.com
ČEZ nemá integrované HDO, politika. Jediná možnost = udělat místo v rozvaděči nebo nový, viz jejich připojovací podmínky.
O tomto diskutujte na elektrika.cz tam i poptejte s fotkami, kolik by to stálo. Tam jsou fachmani :-)
Všechno má svou cenu, nic není zadarmo, ani změna.
https://ibb.co/Jpr4XSb Díky za tip! Ono kolo rozvaděče není moc místo, kam umístit druhý. Zvláštní je, že mi 2 elektrikáři říkali že ČEZ umí integrovaný elektroměr s HDO, ale jen výjimečně..
No tak si ho vyklepte. V tom rozvadeci je spousta mista. Podle me by to slo preskladat. Samozrejme na naklady toho, kdo to chce, dohodnete se s elektrikarem.
Zadarmo nebude ani zmena sazby z D0X na D2X, potrebujete minimalne revizni zpravu pro zmenu sazby.
„Třeba PRE (v Praze) z tohoto důvodu elměry nesundává, jen je odpojí.“ (Vložil Ladd (bez ověření), 24. Duben 2021 – 9:04)
Pane Ladde,
je vidět, že se vyznáte.
Poprosila bych podklad pro shora citované, nejlépe ze stránek PRE. ČEZ mi po odhlášení elektřiny sundal elektroměr, potřebuji reservovat místo pro elektroměr pro případné budoucí znovupřipojení. Měla jsem za to, že místo pro elektroměr nemůže obsadit někdo jiný, že patří k bytu. Nebo je to jinak?
Rovněž prosím o podklad, že elektroměry PRE v sobě obsahují přijímač HDO. ČEZ požaduje (v případě HDO) dvojnásobný počet míst v rozvodné skříni, čehož výsledkem jsou obludně velké a drahé rozvodné skříně zabírající plno místa (pro 12 bytů je třeba 24 pozic apod).
Berte to jako fakt. Ono je ale nepravděpodobné, že vám někdo obsadí místo. Musel by mít počíháno :-)
Ale nevidím na tom nic závratného, vybourat si kangem díru a koupit rozvodnici, odhadem 1–3 hodiny práce. Běžně se to děje.
Toho revizáka potřebujete i ke změně sazby na 2T, to za náklad nepovažuji.
Ps: pokud jste přišla o elektroměr, tak po 6 měsících počítejte náklady na revizní zprávu, po 4 letech poplatek na rezervovaný příkon. To je u PRE a ČEZ stejné.
Pss: původnímu tazateli pomůže toto https://diskuse.elektrika.cz/…11461.0.html
Elektrorozvodné jádro (oceloplechový rozváděč) je většinou společná část domu, čili je dimenzováno pro všechny jednotky domu. PRE umisťuje HDO do elektroměru což bohužel není u ČEZu. Jinak než kompromisem společného financování rozšíření HDO pro všechny to myslím nepůjde rozumně vyřešit, i když úpravy elektroměrového rozváděče by měly mít kromě projektu a revize také souhlas vlastníků, což bude asi jediná berlička.
PS: Pozvěte si projektanta nebo revizního technika který má přístup do neměřené části (pod plomby) aby ohlédl kapacitu svorek atd., než se pustíte do dalšího kroku. Pokud by nebyla volná rezerva, tak bez dodatečné úpravy rozváděče nepochodíte.
Anonymous_El (bez ověření) se mýlí. Ta „kapacita“ svorek je samozřejmě dostatečná (ať už tou „kapacitou“ mínil cokoliv).
Jiná věc je že v rozvaděči není místo pro další pozici a tazatel to chce řešit novým rozvaděčem jen pro svůj byt. Bylo by jistě možné, aby nový rozvaděč byl dimenzovaný velkoryseji a platil by se ze společných příspěvků – s možností budoucího HDO pro všechny. Rozhodne shromáždění.
Justitianus
Schémata zapojení ČEZ distribuce jsou zde:
https://www.cezdistribuce.cz/…dminky-nn/14
U svorek se uvažuje dimenzování/max.zatížení (A), průřez připojovaných vodičů (mm2) a počet volných pozic (rezerva). Svorky jsou stoupací/odbočovací a za elektroměrem. Zmínil jsem to proto, že z dotazu vyplývá navýšení odběru pro bojler (karma asi znamená plynofikaci domu) a bez znalosti i celkového stavu hlavního domovního vedení a pojistek v rozpojovací skříni nelze jednoznačně odpovědět. Energetika může podle připojovacích podmínek vyžádat úpravu odběrného místo na aktuální podmínky. Proto opatrnost a doporučení.
Pane Anonymous_El, tazatel se nezmínil o žádném zvýšení hodnoty hlavního bytového jističe. A plánuje vyřešit dvoutarif jenom pro svůj byt. Z toho jsem vyšel.
Ta „kapacita“ svorek je dnes nepochybně dostačující, jinak by HDV a rozvaděč neprošly revizí. Takže „kapacita“ bude dostačující i v případě, kdy ve stávajícím rozvaděči bude namísto hlavního bytového jističe zařazen jistič odbočky, a z něj vedena odbočka do nového rozvaděče.
Pokud by se měla systémově vyřešit možnost dvojího tarifu pro všechna odběrná místa v domě, pak by to byl úplně jiný příběh. Ovšem toto by nehradil ani nezajišťoval tazatel; to by realizovalo SVJ a bylo by to hrazeno – jako společné zařízení domu – z příspěvků na správu.
Justitianus
Pouze doplním, že připojovací podmínky uvažují o osazení brojleru a HDO jako o změně odběrného místa a z toho plynoucí návazné úkony. Tato změna musí být provedena a zakončena se souhlasem energetiky a potvrzena revizním technikem který má povolení od energetiky. Čili to co je pod plombami v neměřené části není součástí pravidelných revizí ale reviduje se pouze při úpravách. I když to je většinou v majetku domu/odběratele.
Nezlobte, ale víc už se nebudu vyjadřovat, nemá smysl diskutovat o technikáliích bez orientace v elektroenergetice.
Jakube, všechno jde když se chce, a když se ví jak na to.
V domě je společné hlavní domovní vedení (HDV) které končí v rozvaděči a z něj odbočují přípojky k jednotlivým elektroměrům. Při tom podle bodu 5.3 připojovacích podmínek ČEZ platí, že odbočky delší než 3m musí být jištěny samostatně v místě odbočení z HDV. Jistič na počátku odbočky musí být označen popisem „Jištění odbočky“.
Nic Vám nebrání umístit na místo Vašeho dosavadního elektroměru jistič odbočky s příslušným popisem. Tím si zablokujete místo v rozvaděči. (Odbočka tedy bude začínat jističem odbočky a bude končit na svorkách hlavního bytového jističe před elektroměrem. v novém rozvaděči.)
Pokud budete chtít toto místo později uvolnit (samozřejmě za dohodnutou finanční částku od zájemce), vzpomenete si, že odbočka není delší než 3m, a nepotřebuje tedy samostatný jistič v místě odbočení.
Justitianus
Nepatří to „místo(rozvodná skříň s elektroměry), kde je/byl umístěn elektroměr náhodou do "společných částí“ domu (§ 6/366/2013 Sb.,) a tudíž ho(ten rozváděč) spoluvlastní všichni vlastníci jednotek v domě, dle velikosti svého podílu na společných částech domu?
Co je o tom rozváděči uvedeno v PV?
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
Ano, měl by patřit do společných částí a měl by být spoluvlastněn. Jenom doplním, že z pohledu distributora je elektrorozvodné jádro součástí hlavního domovního (stoupacího) vedení které začíná na svorkách rozpojovací skříně. Proto každá úprava se posuzuje komplexně jako kapacita celku. Pokud bude chtít jeden, může dobudoucna chtít druhý. Představa, že si každý koupí podružný rozváděč který se napojí na HDV bude ve výsledku znamenat že se buď poperou o volná místa nebo zaplatí jednou tolik za samostatné rozváděče.
Poslední komentáře