elektrické rozvody

Vložil Astro (bez ověření), 7. Únor 2011 - 22:41 ::

dobrý den Prosím o radu. SVJ o 12 bytových jednotkách stejným poměrem. Výbor 3 členný. Vnitřní stanovy 100% schválení při projektech nad 50 000Kč. (musí souhlasit všichni vlastníci) Zakázka dle projektové dokumentace na novou elektroinstalaci dle projektu cca 300 000Kč.
Při výběru firem se není možno dohodnout, jeden člen pan/paní X výboru prosazuje firmu – tu nejdražší. 4 vlastníci podepíši co jim řeknete, tkz bez názoru. Předseda je výborný o vše se stará dokonale. Proto upozornil vlastníky na nevhodný výběr firmy, a chtěl přizvat zástupce firmy elekto na SVJ, k vyjasnění sporných bodů. Mezitím ho obešel pan/paní X člen výboru. Sehnal si 8 podpisů z 12 a uzavřel smlouvu v zastoupení SVJ a pana X. (Bez toho aby dal smlouvu k přečtení všem vlastníkům)Má právo vynechat a obejít předsedu, když druhý člen výboru mu to podepsal? V zákoně je uvedeno 75% musí souhlasit. My, ale máme své stanovy, které mají 100% Prosím, kde je pravda?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil spider (bez ověření), 8. Únor 2011 - 12:57

    Podobnou situaci jsem řešili před rokem. Dostalo se to až k soudu a tam byl výsledek rozhodnut ve prospěch stanov to znamená souhlasu všech. Máme 24 vlastníků a z toho 8 vlastníků důchodců. Jelikož se jednalo o dost velkou částku a musel by se zvýšit odvod do fondu oprav. 5 vlastníků se dovolalo u soudu a bylo jim vyhověno. výsledek byl takto rozhodnut, protože je opravdu možné najít firmu, která to udělá za rozumnou cenu. Není vždy nutné vybírat drahé firmy. jinak souhlas s tím, že právní věci musí jít vždy přes předsedu SVJ.

    Vložil lake, 8. Únor 2011 - 7:05

    Podle § 9 odst. 13 ZoVB "Za výbor jedná navenek jeho předseda, kterého výbor zvolí z řad členů výboru. Jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru. "

    Z uvedeného plyne, že smlouva je absolutně neplatná, neboť osoba, která ji za SVJ podepsala, nebyla oprávněna samostatně jednat za výbor ani činit právní úkony jménem SVJ. Absolutní neplatnost znamená neplatnost smlouvy od samého počátku.

    Předseda by měl okamžitě konat, to jest získat kopii oné smlouvy, obrátit se na policii a podat trestní oznámení (nejspíše trestný čin podvodu podle § 209 TrZ). Je vhodné policii sdělit i výši částky, o kterou se jedná (300000 Kč).

    Doporučuji rovněž oznámit (s doručenkou) druhému účastníku "smlouvy", že šlo o absolutně neplatný právní úkon, který již vyšetřuje Policie. Varujte je, aby nezahajovali žádné práce, neboť by mohlo jít o trestný čin podle § 208 TrZ "Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru".

    Doporučil bych ihned odvolat člena výboru, který takto porušil zákon. Otázkou je, zda k tomu získáte dostatečné množství hlasů. Někteří vlastníci jsou nepoučitelní ...
    ------------------------------------------------

    Teprve na druhém místě lze řešit otázku jakým kvórem má být schválena uvedená akce. Zákon v § 11 odst. 5 taxativně (výčtem) uvádí případy, kdy ke schválení opravy postačuje 75% (hlasů nebo vlastníků jednotek). Výměna elektroinstalace spadá nepochybně rovněž pod kvórum 75%. Jestliže ve vašich stanovách je uvedeno 100%, je možno považovat tuto část stanov za absolutně neplatnou pro rozpor se zákonem (§ 39 ObčZ).

    Je-li akce schválena shromážděním bez konkrétního určení dodavatele a bez finančního limitu, pak platí, že o dodavateli a o obsahu smlouvy (včetně ceny) rozhodne výbor nebo pověřený vlastník, pokud si rozhodnutí v  těchto věcech nevyhradilo shromáždění (§ 9 odst. 11 ZoVB).

    To však nic nemění na skutečnosti, že podepisovat smlouvy za zády předsedy SVJ je zcela mimo pravomoci člena výboru.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".