Dotaz - vznik SVJ v dome s uverem
Dobry den, Jsme druzstvo s 52 cleny s uverem, ktery jsme si v roce 2010 vzali k zatepleni domu. Anuita je plne splacena. Ja a dalsich 5 clenu druzstva mame zajem o prevod do osobniho vlastnictvi a zalozeni SVJ. Co pro to musime udelat? Ve stanovach se pise nasledujici: V případě zájmu získat užívaný byt do osobního vlastnictví dle zákona č.72/1994 Sb. má člen družstva právo na základě písemné výzvy k převodu bytu do vlastnictví uzavřít s družstvem smlouvu o převodu tohoto užívaného bytu do osobního vlastnictví. Nedílnou součástí této smlouvy je ustanovení o trvajícím spoluvlastnictví ke společným částem domu, se všemi právy i povinnostmi z toho vyplývajícími. Družstvo je povinno žádosti vyhovět v případě, že jsou pro tento převod splněny všechny zákonem stanovené podmínky a člen družstva uhradil plnou cenu příslušného družstevního podílu a další náklady, které na převáděný byt připadají, cenu příslušného podílu na společných částech domu včetně pozemků, jakož i náklady s převodem bytu spojené tak, jak je stanoví členská schůze.
Predstavenstvo s prevodem do osobniho vlastnictvi nesouhlasi. Mame na to pravo? Banka, od ktere mame uver, je ochotna refinancovat tento uver s tim, ze splacet pak bude druzstvo i byty v osobnim vlastnictvi.
Dekuji za odpoved a pomoc, Petr
Pane Novotný,
převod bytu podle zákona č. 72/1994 Sb. je možný pouze v případě že budova je rozdělena na jednotky Prohlášením vlastníka budovy. Je tento předpoklad splněn?
Názor představenstva družstva je pro věc bezvýznamný. O převodech bytového majetku rozhoduje členská schůze družstva.
Tvrzení jiného diskutujícího o 25% podílu družstva je bezvýznamné a může být nesprávné. Navíc nijak to nesouvisí s převodem bytu do vlastnictví. Tvrzení o podpisu smlouvy o správě nemá právní podklad a rovněž to nesouvisí s převodem bytu do vlastnictví. Pravidla pro správu domu po převodu jednotek stanoví Prohlášení vlastníka.
lake
dekuji za odpoved, k rozdělení na jednotky Prohlášením vlastníka budovy jeste nedoslo.jak mam ale prinutit druzstvo, aby to udelalo, pokud s tim nesouhlasi?
dekuji, Petr
Zda s tím družstvo souhlasí nebo nesouhlasí zjistíte teprve až po získání souhlasu a hlasování na členské schůzi družstva (§ 239 odst. 4 ObchZ). Členská schůze může vyjádřit nesouhlas bez ohledu na obsah vašich stanov. Ty jsou v této části neplatné pro rozpor s kogentním ustanovením zákona.
Postupujte přesně podle vašich stanov. Začněte písemnou výzvou, doručenou prokazatelně družstvu. Doporučuji ve výzvě navrhnout i konkrétní datum převodu. Jinak bude výzva neurčitá a nebude vymahatelná.
Je na družstvu, aby provedlo všechny úkony nutné ke splnění stanovami dané povinnosti: bude-li převod schválen, družstvo bude muset vypracovat Prohlášení vlastníka a vložit do katastru.
lake
Dekuji. Takze abych tomu rozumel:
- Mam sepsat zadost dle stanov (kazdy zajemce o prevod) a dorucit ji predstavenstvu druzstva s terminem dle Vaseho doporuceni
- Pak bude clenska schuze, ktera nam da souhlas nebo nesouhlas- musi to byt vetsina pritomnych nebo jak presne?
- Pokud dostaneme souhlas tak se udela prohlaseni vlastnika budovy atd
- Pokud nedostaneme souhlas tak mame smulu?
Jinak zastavu na nemovitosti nemame. Dekuji, Petr
Musíte si ještě uvědomit, že se jedná o záležitost finančně poměrně náročnou. Realitky nebo právní kanceláře nabízejí své služby za 2,5 a více tis. za jednotku za zpracování prohlášení vlstníka a dalši nutné úkony.
A ještě jsem si uvědomil, že jste nenapsal, jak máte zajištěn úvěr. Pokud jej máte zajištěn domem, tak to by mohl být důvod, proč není možno byty do vlastnictví převést po dobu jeho splácení.
Jirka
SVJ vzniká pokud podíl družstva klesne pod 25% , jinak majitelé bytů v os.v. sepíší s družstvem smlouvu o správě. A dále se na chodu BD nepodílí a rozhodují družstevníci.
Poslední komentáře