dotace na zateplení
Jsme společenství vlastníků domu s 12 byty. Dům je 35 let starý, cihlový,bez zateplení. Rozhodli jsem se využít dotací a provést výměnu oken, čímž bychom dosáhli úsporu 20% a dostali dotaci 450 Kč na metr. Bohužel k výměně se přihlásilo pouze 11 vlastníků a 12 přes úpěnlivé prosby ostatních výměnu odmítl.Tím bylo nutno provést další akci a proto jsem se rozhodli pro zateplení stropů nejvyššího patra. Tímž na dotaci dosáhneme a protože úspora bude přes 30% tak dokonce dostaneme částku 600 Kč na m. Existuje nějaký předpis jak celkovou částku dotace rozdělit na jednotlivé akce (např. podle nákladů, podle procenta úspory atd.) nebo je to pouze na našem uvážení (tedy všech vlastníků).
Získanou dotaci můžete rozdělit jak chcete.
Jen upozorňuji, že SVJ jsou diskriminována v Zelená úsporám a se žádostí o dotaci musí souhlasit všichni, na rozdíl od třeba družstev či s.r.o.
Hezký den!
Pavel
Pana Pavle,
odkud máte informace, které uvádíte? Mně bylo řečeno, že rozhoduje celková úspora, nikoliv souhlas všech.
Děkuji a hezký den
amap
Na adrese
http://www.zelenausporam.cz/…na-vytapeni/
jsou formuláře pro podání žádosti o dotaci ZÚ.
Spolu se žádostí musí být podán „formulář souhlasného prohlášení vlastníků s ověřenými podpisy“ (řádek 31).
Chápu to u RD s 2–4 spoluvlastníky. U SVJ, kde jsou desítky až stovky spoluvlastníků tomu moc nerozumím.
Ověřoval jsem to na informačních linkách ZÚ. Těm to nepřipadá divné, byli tak proškoleni. Proto jsme napsali ministru ŽP, starostovi a poslanci, který má dotace na starosti mj.:
"Podle řádku č. 31 Žádosti se musí předložit souhlasné stanovisko všech spoluvlastníků nemovitosti, které navíc musí být úředně ověřeno. V našem společenství máme 139 bytových jednotek. Některé jednotky jsou v podílovém spoluvlastnictví, to by znamenalo podpisy navíc. Nejméně u jedné jednotky probíhá dědické řízení, to by znamenalo počkat až na konec dědického řízení. Přitom dodatkem č. 1 ke Směrnici se od 1.9.2009 znemožňuje pro panelové domy žádat o dotaci až po skončení prací, spoluvlastníci panelových domů jsou tak oproti ostatním znevýhodněni a mohou zahájit stavební práce až po podání žádosti o dotaci z Programu Zelená úsporám. Někteří vlastníci žijí v zahraničí a bude velmi obtížné od nich úředně ověřený souhlas získat. Může se i vyskytnout jednotlivec, který vlastně dostává do ruky právo veta nad několika desítkami členů společenství.
Společenství vlastníků jednotek jako právnická osoba vzniká přímo ze zákona, aby zastupovalo jednotlivé členy společenství vůči okolí – stavebnímu úřadu, dodavatelům služeb atd. Ve společenství se přitom o drtivé většině záležitostí rozhoduje prostou většinou. Například pro získání souhlasu s úvěrem stačí nadpoloviční většina přítomných na shromáždění (což vlastně může být 25 až 30% hlasů všech členů). Jedinou výjimkou je Program Zelená úsporám, kde se pro podání žádosti o dotaci vyžaduje souhlas 100% všech vlastníků."
Kombinace neschopných úředníků a všehoschopných politiků je pro ČR velmi škodlivá.
Možná bude vhodné napsat vlastním jménem také na MŽP. Pokud tam dostanou více takových informací, třeba by mohli novelizovat Směrnici č. 9/2009.
Hezký den!
Pavel
Zdravím,
Vaše dopisy asi měly částečný úspěch: když jsem se v pátek (po měsíci marného snažení) dovolal na infolinku programu Zelená úsporám, tak mi bylo řečeno, že souhlasné prohlášení vlastníků musí být podepsáno takovým kvorem, jaké je určeno ZoVB, případně stanovami.
Samozřejmě ale tato informace není oficiální stanovisko SFŽP, při podání žádosti může být vše jinak. :-(
Daniel Fišer
Jasné to je, ale co s tím?
Určitá naděje by byla, pokud by více subjektů psalo ma MŽP, že vymysleli blbost. Stávající ministr tam bude ještě řadu měsíců a tak by s tím mohl něco dělat.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře