DANĚ POVĚŘENÉHO VLASTNÍKA
V SVJ je nas pět spoluvlastníki,je zde pověřený vlastník ,který si bere částu za rok 36 000 Kč. měl by z této částky platit daně? děkuji Eliška
Odměny členům statutárních orgánů nelze vyplácet na základě dohody o provedení práce – z titulu funkce člena statut.orgánu nevzniká pracovněprávní vztah. Odměny jsou přesto považovány za příjmy ze závislé činnosti podle § 6/1/c) ZDP. Podléhají pouze zdravotnímu pojištění (9% + 4,5%), povinnost odvodu SP nevzniká.Zálohová daň by se měla odvádět vždy.
Od 1.1.2014 platí, že odměny z Dohody o pracovní činnosti se zdaňují stejně jako příjmy z pracovního poměru. To znamená, že z odměny v jakékoliv výši odvede zaměstnavatel 15 % zálohu daně z příjmů. A jestliže zaměstnanec podepíše na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, sníží zálohu o daňová zvýhodnění.
Zdravotní pojištění se odvádí až z odměny od 2.500,– Kč za měsíc (plátcem pojistného není osoba činná na základě dohody o pracovní činnosti, která v kalendářním měsíci nedosáhla započitatelného příjmu.). Z odměny do 2499 Kč za měsíc zaměstnanec ani zaměstnavatel pojištění neplatí, to je výhoda oproti pracovnímu poměru. Jestliže zaměstnanec nemá v konkrétním měsíci žádný jiný příjem, ze kterého by bylo odváděno zdravotní pojištění, a ani za něj neplatí zdravotní pojištění stát, musí se přihlásit do 8 dnů zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit pojistné. Abychom nemuseli odvádět z odměny sociální pojištění, musí být dohoda sepsána jako tzv. zaměstnání malého rozsahu. Z dohody musí být zřejmé, že měsíční odměna buď nedosáhne 2.500,– Kč, nebo výši odměny nelze předem stanovit (například „počet hodin podle potřeby“, „sazba odměny podle druhu vykonané činnosti“). Pokud je dohoda sepsána na měsíční odměnu 2.500,– Kč nebo vyšší a zaměstnanec této odměny z nějakého důvodu nedosáhne, tak se odvádí pojištění i z odměny nižší, třeba z tisícovky. Máme-li u stejného zaměstnavatele více zaměstnání malého rozsahu, tak se pro účely sociálního pojištění příjmy z těchto zaměstnání sčítají, a když v součtu dosáhnou 2.500,– Kč měsíčně, tak se z každé z nich odvede pojistné (platí od roku 2014).
Funkci pověřeného vlastníka lze vykonávat na základě dohody o pracovní činnosti? Přestaňte, prosím, kopírovat ze stránek jakpodnikat.cz, mají zcela odlišné zaměření.
realizovat na základě DPP. Ovšem tauto činnost může vykonávat bezplatně a jinou, která není předmětem činnosti statutára vykonat na základě DPP. U tak malého počtu vlastníků měli všichni na počátku vzít trochu rozum do hrsti a dohodnout se na nějakém rozumném způsobu, který optimalizuje náklady. A ni vyplácet peníze a dodatečně mudrovat co a jak z nich odvádět.
Podle mne by se měla oddělit a rozlišit funkční odměna za výkon funkce pv (za odpovědnost a rozhodování) a pak zvlášť odměna za výkon správy domu a pozemku, výše podle toho kolik činnnosti vykonává a forma odměny zde může být libovolná. Faktura je-li správa vykonána na základě smlouvy osobou OSVČ nebo právním subjektem je-li pv jeho zaměstnancem, mzdová odměna je-li vykonána v rámci pracovního poměru nebo k tomu obdobnému DPP/DPČ.
Poslední komentáře