daň z převodu nemovitosti
Dobrý den, prosím o radu. V prosinci 2008, kdy jsme ještě nebyli statutárním orgánem SVJ, si pověřený vlastník prodal nakoupený pozemek a zavázal se uhradit odhad i daň z převodu nemovitosti – přiznání však podal až v únoru 2009, když již dle zákona nebyl daňovým subjektem. Finanční úřad rozhodl o zastavení řízení a ukládá povinnost podat příznání jako společenství. Přiznání tedy podáme, ale zajímá mě, zda z tohoto rozhodnutí FÚ vyplývá pro SVJ nějaká sankce.
Děkuji
LD
Nevím, jak zde ostatní čtenáři, ale tvrzení "si pověřený vlastník prodal nakoupený pozemek " prostě nerozumím.
Napište jasně, kdo (vlastník-prodávající) prodal komu (kupující) jaký pozemek.
G.X.
Dobrý den, ano je to složité – bývalý pověřený vlastník našeho SVJ, který je současně vlastníkem 16 bytových jednotek, je současně dle kupní smlouvy prodávající a kupující. Jako pověřený vlastník abdikoval v prosinci 2008 a stihnul za SVJ koupit pozemek od města (na němž stojí dům SVJ), který si na základě kupní smlouvy prodal od SVJ do osobního vlastnictví. Přiznání daně z převod.nemov. podal ovšem až v době, kdy již nebyl pověř. vlastníkem za SVJ, protože od 01/2009 již vznikl výbor společenství, kde již nefiguruje.
Rozlišujte prosím jasně, kdo je prodávající. Bylo jím SVJ. Tedy – předpokládám. Ani po toto vaše nové vysvětlení totiž není jasné.
To, že za SVJ jednal pověřený vlastník (z titulu, že je statutárním orgánem SVJ) není až tak podstatné.
Daň z převodu platí prodávající. SVJ. V čem vidíte rozpor?
(odhlížím od toho, že SVJ není k tomu, aby skupovalo pozemky, tj. oba převody zřejmě neměly vůbec nastat)
G.X.
A proč jste proboha prodávali (vy jako SVJ) pozemek pod domem do osobního vlastnictví jednoho člověka? To jste s tím všichni souhlasili?
Poslední komentáře