Co je "zrušení" STA? Jak podpořit rekonstrukci?

Vložil Anonymous, 19. Květen 2008 - 10:16 ::

V domě chystáme rekonstrukci STA. STA je společnou částí domu a do teď byla funkční. Pokud bychom se rozhodli zrušit (doslova) její funkci byl by nejspíš potřeba souhlas 100% hlasů.

ALE! Pokud STA prostě necháme být bez rekonstrukce, tak do dejmetomu 2 let pozbyde svou funkčnost (po vypnutí analogu) tedy tímto jí také víceméně „zrušíme“.

Zajímá mě váš názor na tento problém. Vyplývá z nějaké legislativy povinnost provozovat STA? Mám dojem že ano, jen nevím kde. Ale je někde TECHNICKY specifikované CO znamená „provozovat STA“? Je přípustné pouze převést digitál na analog a to „pustit“ do stávající STA? Nebo je nutné „zpřístupnit“ digitální signál až do každé zásuvky STA v bytě?

Zaznívají totiž argumenty, že rekonstrukce STA za několik stovek tisíc je zbytečná a lepší je když si každý koupí set-top-box(y) + pokojové antény. To je sice pravda ale je to dost nekomfortní.

Tedy dotaz především zní – jaké (pokud možno legislativní) argumenty použít PRO rekonstrukci STA v té formě, že půjde dvb-t signál až do bytů? To tedy znamená dražší výměnu kabelů.

Díky za názory.

P.L.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 19. Květen 2008 - 18:46

    Technická poznámka jako argument proti pokojovým anténám: Pokud je na nich vůbec příjem všech multiplexů možný, nedokáží poskytnout (narozdíl od rozvodu STA) stabilní signál s dostatečnou rezervou. Jejich polohu je potřeba pečlivě zkoušet a přesto je signál obvykle pohlcen přiblížením (člověka). Za druhé jsou náchylné na spínání spotřebičů v domácnosti, která se projevují jako krátká přerušení obrazu/zvuku.

    G.X.

    Vložil Vrabec (bez ověření), 19. Květen 2008 - 12:48

    Dobrý den, předesílám, že nejsem odborník přes slaboproud, ale přesto si dovolím několik postřehů (osobních názorů) k Vašemu problému:

    1. provozovat STA může (musí) její zřizovatel nebo jím pověřená (nebo zákonem ustanovený „správce“) osoba, toto provozování se asi omezuje pouze na užívání a případné revize (ale nevím co by se na STA dalo kromě prvotní zkoušky funkčnosti revidovat).
    2. není mi jasné, jak by mohla stávající anténa pro analogový příjem pozbýt funkčnost pro příjem digitální. Osobně mám doma analogovou televizi, settopbox a digitální televizní kartu v PC, vše na jednu klasickou anténu (+ 2× rozbočovač) na fasádě (z r. 1983) a příjem je, i pro všechna zařízení najednou, naprosto v pořádku
    3. záleží na velikosti domu a množství partají, ale pokud při rekonstrukci anténních rozvodů hovoříte o statisícových nákladech, vypadá to jako panelák o cca 100 až 150ti partajích. Pokud tolik partají Váš dům nemá, je někde chyba ve výpočtu – omyl nebo záměr…
    4. koupi settopboxů pro každou partaj (lépe řečeno pro každou samostatně ovládanou televizi bez integrovaného digitálního tuneru) se v případě Vašeho požadavku na dostupnost digitálního signálu pro všechny obyvatele nemůžete vyhnout. Přitom je ovšem možné, aby partaje používaly společnou anténu pro příjem digitálního signálu (i stávající – nutno vyzkoušet nastavení a směrování) a nemusely tak mít vlastní pokojovou anténu.
    5. a k Vašemu dotazu: nejsm přesvědčen, že se Vám podaří najít a prosadit jediný „legislativní“ argument pro rekonstrukci, protože si myslím, že žádný takový argument není (pokud se nejedná o havárii) a také proto, že celý text Vašeho dotazu (dle mého názoru) vypovídá o tom, že této problematice moc nerozumíte a informace čerpáte nejspíš z nabídky už konkrétního dodavatele případné rekonstrukce rozvodů STA. (Ale mohu se samozřejmě mýlit). Doporučil bych Vám spíše kontaktovat nějakého specialistu (nezávislého) a požádat ho (nejlépe za úhradu) o rozbor stávajícího stavu vedení a následně technický návrh rekonstrukce STA dle Vašich požadavků, který (návrh) Vám potom vhodné dodavatelské firmy nacení a Vy si budete moci vybrat tu nejvhodnější. Ale nejlevněji doporučuji nedělat nic, a ať si partaje koupí vlastní settopboxy a používají stávající anténu.

    S pozdravem

    Milan Vrabec

    Vložil Anonymou (bez ověření), 19. Květen 2008 - 13:01

    Reaguji na bod b+e. Zdá se, že problematice (technické) rozumím lépe než Vy – nic ve zlém. Problém je v tom, že stávající koaxiální kabely nedokáží ve většině případů přenést frekvence vysílání dvb-t. Tedy opravdu rekonstruce nutná je, jinak opravdu STA „pozbyde význam“ – stane se z ní „hluchý“ kus drátu ve zdi.

    K bodu c – daná cena uvažuje rozvod nového koaxu do každého bytu zvlášť, říká se tomu „zapojení do hvězdy“.

    Bohužel jsem se nedočkal odpovědi, ale naznačil jste v bodu A – na základě čeho musí (tedy pokud opravdu musí) SVJ provozovat STA? Prosím o konkrétní předpis.

    P.S. To že si ve velkém množství domu neuvědomují „problém STA“ neznamená že problém neexistuje. Bohužel technicky bude většina současných STA za rok až dva nefunkční.

    P.L.

    Vložil stavdozvra, 19. Květen 2008 - 14:04

    Neberu si nic ve zlém a doufám, že ani Vy.

    Zkuste http://www.digizone.cz/…evizi-s-sta/ , třeba Vám to pomůže ve výběru.

    Co se týče konkrétního předpisu, není mi znám, ale logika věci mi říká, že kdo jiný je odpovědný za provoz než její zřizovatel či vlastník. Osobně bych prostudoval kolaudační rozhodnutí Vašeho domu, pokud tam je společná anténa uvedena dá se „stopa vlastnictví“ sledovat až k jeho dnešnímu vlastníkovi (provozovateli). Pokud tam není a není uvedena ani v jiných dokladech souvisejících s převody a správou majetku Vašeho družstva či společenství, je to spíš už otázka na právníka.

    Vrabec

    Vložil Marxcela (bez ověření), 4. Říjen 2008 - 14:55

    Dobrý den, jsme SVJ o 32 bytových jednotkách a na střeše našeho domu je umístěna anténa STA. S naším domem sousedí další dva domy, které berou signál z antény na našem domě. Nyní v souvislosti s přechodem na digitální vysílání bychom chtěli k anténě (na radu odborníka) přidat nějaké zařízení, které bude bude samozřejmě stát nějakou korunu. Dotazovali jsme se, zda se budou sousední domy podílet na finančních nákladech. Odpověď zněla, že kromě 3 vlastníků všichni v sousedním domě jsou napojeni na kabelovku a že tedy sousední SVJ se nebude na investici do STA podílet, ať si to vyřídíme pouze s těmi 3 vlastníky, kteří signál budou dál z naší střechy odebírat. Samozřejmě nás to zaskočilo, poněvadž pokud bychom se na tom podíleli všechny tři SVJ, bylo by to pro nás finančně přijatelnější. Musím ještě dodat, že v našem domě máme také kabelovku, na kterou ja napojeno více jak polovina vlastníků. Je vůbec SVJ povinno provádět za současné situace úpravy společné STA? A můžeme si dovolit odpojit anténu sousednímu domu, kde se SVJ odmítá podílet na nákladech s úpravou STA? Děkuji za radu a odpovědi. Marcela

    Vložil Petr F. (bez ověření), 4. Říjen 2008 - 15:04

    Vážená paní Marcelo,

    jednoznačně na Vaši otázku neodpovím. Nevím přesně, jaké zařízení chcete budovat. Ve většině případů nezávisí cena na počtu připojenýuch SVJ ani na počtu připojených bytů, ale na počtu účastnických zásuvek. (V jednom bytě můžete zřizovat i více televizních zásuvek.)

    Jedna z variant návrhu nového ZoVB proto zakotvovala rozúčtovávat náklady spojené s rozvodem televizního signálu právě podle počtu účastnických zásuvek daného vlastníka. Snad by to pro Vás bylo schůdné řešení.

    Jak řešit věc po právní stránce není zřejmé. Snad bych si nechal notářsky podepsat, že vlastníci, kteří odmítají přispívat, budou od rozvodu televizního signálu odpojeni a ani v budoucnu se nebudou moci připojit.

    Problém bude s vlastnictvím: stávající rozvod bude ve vlastnictví všech, nově zbudované zařízení ve vlastnictví těch, kteří se na jeho vybudování budou podílet. S tím se bude také třeba vypořádat.

    Asi se zde ozvou i jiné názory.

    Petr F.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".