Co je potřeba při výměně radiátorů?
Dobrý den, koupili jsme 20 let starý byt v panelovém domě, v původním stavu. Součástí rekonstrukce plánujeme i výměnu starých plechových deskových radiátorů, za výkonově i typově stejné. Abychom se nedostali do nějakého konfliktu nebo obvinění ze zásahu do společného majetku, ptám se, co je nutné udělat pro bezproblémovou výměnu. Předpokládám, že je třeba informovat SVJ, tedy požádat o souhlas. A co dál? Koho je třeba ještě žádat o sohlas, případně komu dát na vědomí? A kdo má informovat např. dodavatele tepla? Já jako vlastník, nebo výbor společenství jako nadřazený orgán vlastníků? Prosím o podrobnou odpověď, případně praktická řešení ve Vašich domech. Ještě dodám, že náklady na výměnu budou v naší režii. Děkuji Novotný L.
Sepsal jsem žádost o souhlas s výměnou těles, předal SVJ. Ti se rozhodli (předseda), že k tomu, aby mohli žádost posoudit, musím předložit „projekt k rekonstrukci“. Co vy na to? :o)) Firma, která má výměnu provést, řekla, že je to hloupost, oslovený projektant jen nechápavě kroutil hlavou, který „znalec“ si to vymyslel… N.L.
Vážený p.Novotný L. Otopná soustava bytového domu je specifické technické zařízení, na které se vztahuje řada technických norem třídy 06 (ústřední vytápění). Konstatovat takto na dálku bez technických znalostí otopné soustavy vašeho domu dle kterých právní předpisů či technických norem je nutné postupovat nelze.
Domnívám se, že Vaše „odborná firma“ a ani „projektant“ neví, o čem je řeč, jsou-li ve vašem domě splněny technické požadavky zákona č.406/2000 Sb. Výměna radiátoru za jiný typ ve většině případů způsobí změnu hydrodynamických parametrů, což má za následek poruchy ve vytápění (některé radiátory mohou přestat topit, otopná soustava může být „hlučná“ apod).
Doporučuji konzultovat na Českém sdružení pro technická zařízení nebo u Asociace montážních firem technických zařízení nebo u Cechu topenářů a instalaterů.
Doporučuji: publikaci Pravidlo H 271 08 – Tepelné soustavy v budovách. Navrhování termostatických radiátorových ventilů a řízení hydraulických poměrů. Toto pravidlo bylo zpracováváno v Cechu topenářů a instalatérů (CTI), kde je mohou zájemci také získat. Pravidlo bylo dne 6. 3. 2008 registrováno u Hospodářské komory České republiky jako pravidlo správné a uznávané praxe pod registračním číslem HKCR/4/08/11. V pravidle jsou uvedeny tyto části: rozsah platnosti, názvosloví, Termíny a definice, Požadavky na projektovou dokumentaci, Navrhování termostatických radiátorových ventilů (TRV), regulačních a seřizovacích armatur, Hydraulické seřizování a Hydraulická zkouška. Šest informativních příloh obsahuje: popis vytápěcích soustav, stanovení tlakových ztrát vytápěcí soustavy, průběhy tlakových rozdílů, způsoby řízení, proporcionálně řízená oběhová čerpadla, náhradní seřizování, tabelární stanovení nastavení TRV, technický dozor při realizaci, přejímku díla. Cena pravidla v elektronické verzi je 250 Kč, pro členy CTI 150 Kč. Tištěnou verzi lze získat za příplatek 100 Kč, který obsahuje náklady na tisk, balné a poštovné. Objednávky na e-mailu cti@cechtop.cz nebo na adrese: Cech topenářů a instalatérů ČR, Pražská 38 b, 642 00 Brno-Bosonohy tel., fax: 543 234 746
Matějka
Jak již bylo uvedeno, nejprve si zjistěte, komu radiátory patří. Pokud Vám souhlas nepotřebujete, pokud patří do společných částí budovy, budete souhlas SVJ potřebovat. Souhlas dodavatele tepla nepotřebujete.
V každém případě si ale myslím, že je vhodné to oznámit stat.ogánu SVJ. Pokud totiž máte vyregulovanou otopnou soustavu, tak bude pravděpodobně nutné provést korekci nastavení (nejsem odborník, takže možná že nemám pravdu, kdyžtak ať mě někdo opraví).
Při výměně radiatorů a ještě za předpokladu, že si je měníte za své, je zapotřebí zdravý rozum… Jo najdou se zde různí závistivý magoři co se budou ohánět odssáckými § a budou vám házet klacky pod nohy…
A taky se zde najdou přitroubli anonymové kteří budou blemtat něco o zákonech ale nejsou schopni říci jaké že to zákony jsou. Jen se nebojte a jednejte podle zdavého rozumu a hlupáku si nevšímejte.
Nejdříve se podívejte do prohlášení vlastníka budovy a zjistěte si z tohoto prohlášení zda jsou radiatory vaším vlastnictvím. Pokud jsou Vaším vlastnictvím tak stačí oznámit vlastníkům bytů že budete měnit radiatory, (datum a předpokládaná doba prací). V našem domě to tak funguje bez problémů již léta protože zde nemáme závistivce kteří by Vám přáli jen to nejhorší. Pokud tam máte hloupé závistivce budete mit problémy, přeji hodně úspěchů aby tomu tak nebylo.
Poslední komentáře