Člen výboru SVJ
Mám všeobecný dotaz, který se týká zvolení člena výboru SVJ. Máme šikovného mladíka, kterého bychom chtěli mít ve výboru SVJ. Potíž je ale v tom, že vlastníkem bytové jednotky je jeho manželka a on ne. Dá se toto řešit nějakým pověřením za účasti notáře. Lidí, kteří by chtěli pracovat ve výboru SVJ je poskrovnu. Děkuji za odpověď. Třeba jste to někde již řešili.
Dobrý den, máme stejný problém a chceme to řešit právě změnou stanov tak aby členem výboru mohl být nečlen SVJ. Mohl by mi někdo poradit jak to formulovat v článku VI v odstavci 2 tu větu těmi správnými slovíčky, moje formulace je takhle:
Orgány uvedené v odstavci 1 písm. B) a c) jsou volené orgány společenství. Členem voleného orgánu společenství nebo jeho voleným orgánem může být fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby – člena společenství nebo rodinný příslušník člena SVJ s trvalým bydlištěm v místě SVJ který není členem SVJ, je ke dni volby starší 18 let a má způsobilost k právním úkonům.
Budu rad kdyz mi to nekdo okomentujete. Dekuji
Můžete mi prosím napsat, zda se někam na státní správu hlásí změna funkcí mezi členy výboru? Rozhodli jsme se vyměnit předsedu výboru (sám o to na schůzi výboru požádal a je o tom zápis) s členem výboru (celkem jsou tři členové výboru), na pozici místopředsedy zůstává stejná osoba. Děkuji. M. Hroch
Dobrý den, znamená to tedy, že členem je manžel/manželka i pokud není smlouva na ně??? Tzn. mohou se účastnit shromáždění, jen nemají hlasovací právo???
Členem SVJ je vlastník či spoluvlastník. Pokud manžel/ka není vlastníkem či spoluvlastníkem, není členem.
Shromáždění se může potom účastnit jako cizí osoba, pokud to stanovy či shromáždění nezakazují.
Shromáždění se může také zúčastnit na základě plné moci od vlastníka. Plná moc nemusí být ověřená, pokud to stanovy nevyžadují.
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
Myslím, že zákon vůbec neurčuje, že členem výboru musí být vlastník. Určitě to omezují vzorové stanovy, které lze změnit (tedy přijmout jiné stanovy). Vzorové stanovy obsahují:
Povinnosti a práva členů společenství:
- volit a být volen do orgánů společenství,
a
(2) Orgány uvedené v odstavci 1 písm. b) a c) jsou volené orgány společenství. Členem voleného orgánu společenství nebo jeho voleným orgánem může být pouze fyzická osoba, která je členem nebo společným členem tohoto společenství nebo je zmocněným zástupcem právnické osoby
- člena společenství, je ke dni volby starší 18 let a má způsobilost k
právním úkonům.
Proto pokud toto máte ve stanovách, bude je třeba změnit – jednoznačeně se v nich píše, že tomu tak být němůže. A po změně by pak mohlo dojít k naprosto normálnímu zvolení i jiné osoby než člena společenství.
Zkuste si ještě přečíst zákon 72/1994 Sb., zda tam nenajdete nějaké omezení.
Poslední komentáře