Centrální odvětrávání
Dobrý den, potřeboval bych poradit co se týče větráku na záchodě v panelovém domě. Když ho někdo zapne začne být docela velký průvan a větrák hučí jak proudové letadlo. Teď v zimním období je to obzvlášť nepříjemné, máme malé děti, které lozí po zemi kde je průvan největší. Dalo by se to ještě přežít, kdyby ten větrák někdo nezapínal od šesté hodiny ráno pořád dokola a někdy i pozdě večer když už děti spí. Mám tip kdo takto „větrá“ ale vím, že je to velký zastánce větráku a navíc je to předseda v domě. Můžu se proti tomu nějak bránit? Také nám ten větrák bere teplo za které si všichni dost platíme. Podotýkám, že jsme zastánci čerstvého vzduchu a často si během dne větráme okny a myslím si, že tímto způsobem nikoho neobtěžujeme, což se nedá říct o větráku, díky za každou pomoc či radu, Adam.
Adame, máte v domě špatně naprojektované a špatně fungující systém odvětrávání. Máte možnost navrhnout vlastníkům jednotek modernizaci větracího systému. Jeho součástí budou elektricky ovládané odtahové klapky v bytech, a hlavní ventilátor na střeše bude osazen elektronickým řízením výkonu podle podtlaku v šachtě.
Pokud se nepodaří prosadit, aby v celém domě byl nainstalován nějaký FUNGUJÍCI systém, máte možnost zařídit se individuálně (i když takový postup nedoporučuji). Na vstupy do větrací šachty v bytě si nainstalujete elektricky ovládané či ručně uzavírané klapky a tím zamezíte nadměrnému odtahu vzduchu z bytu.
Otázkou v tomto případě je jak zajistit minimální předepsanou výměnu vzduchu, zejména v kuchyni a v koupelně. Potřeboval byste tedy kromě odtahových klapek osadit i elektrické ventilátory pro nucené ovětrávání kuchyně, koupelny a WC. V koupelně to lze elegantně řešit ventilátorem automaticky spínaným s čidlem vlhkosti. Na WC je možno osadit ventilátor s časovým doběhovým spínačem, ovládaný pohybovým čidlem, nebo přes okruh osvětlení.
Takové dílčí řešení pouze pro byt považujte za náhradní. Pro jednotlivý byt je dražší než komplexní řešení a z hlediska celého domu je nevhodné.
lake
Pane Adame,
čtu, že Vám vadí, že centrální odvětrávání řádně funguje a rovněž Vám vadí, že uživatelé domu centrální odvětrávání použivají. K tomu bych Vám ráda sdělila, že přesně k tomuto účelu bylo centrální odvětrávání v domě projektováno, totiž k větrání.
Mě zase vadí, že se centrální odvětrávání málo používá, větrací šachtou mi jde do bytu smrad z jiných bytů, i od předsedy. Co s tím mám dělat?
Paní Amálie, opravdu nikdy jsem u nás v bytě necítil smrad od sousedů, mě by ten větrák zase tolik nevadil, sám ho po použití velké potřeby na WC zapnu, ale jednou!!! Né pořád dokola asi dvacetkrát, kdyby aspoň větral tak nějak zlehka, to se ale o tom našem říct nedá, když je zapnutý tak mám problém otevřít dveře do bytu, jaký tam vznikne podtlak…
Pane Adame,
jakou máte značku větráku? Jak už jsem psala, máme opačný problém, a to větrák výkonu takřka nulového. Výkon ve Vašem případě je možné omezit, zatímco já výkon stávajícího větráku nezvýším. Děkuji.
Značku větráku nevím, co myslíte tím, že můžu omezit výkon? Pokud by to šlo, tak bych se o to pokusil. Váš problém chápu, taky vím, že je dobré si tu stupačku občas vyvětrat. Tak zajděte za vaším předsedou a navrhněte aby se u vás větrák nainstaloval, podle mě na to máte právo, a myslím že je to i povinost.
Větrací šachtou vám jde do bytu smrad z jiných bytů ne proto, že se odvětrávání málo používá, ale proto, že je špatně udělané-
Já netuším jak to odvětrávání máte technicky vyřešené, zda bydlite ve starším domě a máte „zmodernizované“ odvětrávání tzv. řízeným větráním nebo bydlíte v novém domě. Obecně lze konstatovat, že pokud se u starých domů nahoře na střeše původní odvětrávací komínek, který má přirozený tah a odvádí vše z bytů bez problému zruší a udělá se tzv. řízené větraní, tak to dělá to co popisujete. Při řízeném větrání to z horních bytů vysává teplo a v dolních bytech se veškeré pachy vrací do bytů, byty pak nejsou odvětrávány. Pokud bydlíte v novém domě, kde je řízené odvětrávání přímo naprojektované, tak je to pak špatně technicky vyřešené, jinak by to nedělalo to, co popisujete. Taková modernizace starých panelových domů jak se dnes prosazuje, které tady stojí desítky let, je pouze chiméra. Z trabanta rolls royce nelze udělat. Pokud chcete mít rolls royce musíte si jej koupit.
Průvan u země? Zabraňte mu, ucpěte díry. Kdysi tam byl v kuchyni
plech, totéž šlo udělat v koupelně. Bránit, když je to součástí domu?
Předseda větrá, že mu tam asi něco smrdí, kouří… Řeknete mu, ať to
omezí, že vám, to vadí? Kolik je v baráku bytů nepíšete, 50? Min. 50 x
denně může být větrák spuštěn. Jak dlouho vás to trápí?
Ucpěte si vstup do větrací šachty od sebe.
Tak při 50ti bytech, kde bydlí v průměru tři lidé a každý ho dvakrát denně zapne to máme 300 zapnutí denně. Hlavní sezóna bude tak 20 hodin ze dne tak že to máme 300/20, tedy 15 zapnutí za hodinu. A časovač bude minimálně tři minuty. Je jasné, že lidi ho nezapínají postupně. Ale stejně.
To my máme centrální odvětrání dávno mimo provoz, a každý má možnost si udělat svoje individuální (digestoř a wc).
Poslední komentáře