část spoluvlastníků chce zrušit a zazdít komíny
Dobrý den, jsem naprostý laik a chtěl bych radu ohledně našeho svj. Nikde jsem tady podobné téma nenašel. Jsme malé svj vlastníků. Poslední půl rok řešíme komíny v domě. Část asi 1/2 vlastníků chce komíny úplně zrušit, zbylý vlastníci komíny využívají- máme tam všichni vložky na plyn. kotle a komíny samozřejmě rušit nechceme a požadujeme aby pravidelné kontroly spalinových cest byly hrazeny z SVJ, protože do něj řádně přispíváme na správu a údržbu domu. Problém je v tom že v prohlášení vlastníka , ani stanovách není o komínech ani zmínka. Dále v PV není komín vymezen jako vlastnictví každého vlastníka zvlášť. Vlastníci kteří kominy nevyužívaji chtějí abychom si kontroly platili ze svého. To nám připadá tedy nespravedlivé, stejně tak bychom mohli argumentovat že nevyužíváme společné osvětkení a chodíme s baterkou, tudíž nemusíme platit údržbu a opravy společného osvětlení…to jako napřiklad. Mohl by někdo fundovaný poradit , jak vzniklou situaci řešit ? Děkuji
Justin mà pravdu, i ohledem oprav i ohledem provozu/kontrol… náklady na provoz komínů hradí uživatel a ne FO.
Když berete náklady na provoz (revize) komínů z FO všem, i těm co je nevyužívají a tedy se nervidují, okrádáte ty co komín nevyužívají.
Řešení je snadné: těch pár korun na kominíka se rozúčtuje/uvede do Vyúčtování pouze těm, kteří komín využívají / byl zkontrolován. Ostatní budou mít
Komíny: 0,–
Argument “požadujeme aby pravidelné kontroly spalinových cest byly hrazeny z SVJ, protože do něj řádně přispíváme na správu a údržbu domu” je ukázkově stupidní. Navíc jde jen o pár Kč, takže první rok bude dražší ta účetní, co takové rozúčtování nastaví, než úspora za revizi, než kdyby se to vzalo z FO.
Výbor nemůže každý den kontrolovat kouř z komína a byty které tvrdí, že komín nepoužívají.
- na výtah také z FO přispívají i ti, kdo jej celý rok nepoužijí
- na úklid a rekonstrukce spol. prostor kam má přístup a znečisťuje ho pouze pan statutár a jeho rodinka plus VIP vlastníci také z FO přispívají všichni
- na spol. elektřinu také z FO přispívají všichni bez ohledu na to kolik jí spotřebují
- …
A tohle je (jak píše pan J.) v souladu s dobrými mravy?
Náklady na údržbu a revize společných částí domu, do kterých v domě pana tazatele prokazatelně komíny spadají se hradí z FO.
Když už jsi použil ten příměr s výtahem, tak ano, na investice a opravy přispívají všichni, ale na provozní náklady, nikoliv.
U nás například v panelaku je v prvním patře výtah vyblokován, takže tam nejezdí a provozní náklady na výtah nejsou rozpočítaný mezi první patro.
Všechny tyhle věci jsou nepodstatný detail, a jde je individuálně dohodnout, zdůrazňuji dohodnout, pokud to chce jeden z baráku opak, tak to nemá šanci zlomit.
„na investice a opravy přispívají všichni, ale na provozní náklady, nikoliv.“ (Vložil Osel (bez ověření), 24. Červenec 2023 – 13:29)
Tohle jste vyčetl kde, pane Osle?
Pozor ! Mýlí se „Řešil (bez ověření)“. Mýlí se „… (bez ověření)“. Oba poradili špatně. |
- Kamil: „Poslední půl rok řešíme komíny v domě.“
Neřešíte žádné komíny, ani vlastnictví komínů ! To je nesmyslné tvrzení. Řešíte pouze kontrolu a čistění spalinových cest.
Jde tedy o náklad na službu „čistění komínů“ podle zákona č. 67/2013 Sb.. Pokud tuto službu poskytuje SVJ, pak je povinno rozúčtovat náklady na příjemce služby podle počtu využívaných vyústění do komínů. Při tom je bezvýznamné kdo je vlastníkem čeho.
Vlastníci, kteří komíny nevyužívají, zcela správně požadují, aby náklad na kontroly a čistění spalinové cesty hradili pouze ti, kdo provozují spotřebiče připojené ke spalinovým cestám. To je požadavek v souladu se zákonem i s dobrými mravy. Vyřešeno.
Zcela jiná je otázka kdo je vlastníkem komínových vložek. Vy totiž směšujete dohromady tři různé věci:
- komínové těleso (= součást společné stavby)
- komínový průduch (= prázdný prostor uvnitř komínového tělesa)
- komínová vložka (= samostatná věc vložená uvnitř komínového průduchu)
Vaše prohlášení o komínových vložkách mlčí. Proto se uplatní § 5 nařízení vlády 366/2013 Sb.: Společnými částmi domu (…) jsou zejména (…) komíny jako stavební konstrukce v celé své stavební délce, včetně vyvložkování pořízeného spolu s komínem, mimo dodatečně instalovaných komínových vložek. Z uvedeného plyne:
- Jestliže komíny byly vyvložkovány již v době kolaudace stavby (a tedy vložky byly na místě i v okamžiku rozdělení domu na jednotky), pak vložky jsou společné.
- Jestliže komínová vložka byla do komínového průduchu instalována dodatečně, pak jejím vlastníkem je ten, kdo si vložku pořídil vlastním nákladem.
Podotýkám, že návrh „komíny úplně zrušit“ je protizákonným nesmyslem: nebylo by možné vytápět byty. Není přípustné toto uskutečnit bez souhlasu všech vlastníků a bez povolení stavebního úřadu.
Justitianus
Pokud se PV o komínech nezmiňuje, platí:
Nařízení vlády č. 366/2013 Sb.
§ 5 odst. c)
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366…
Údržba a revize se tedy samozřejmě platí z FO. O rušení komínů také nemůže být řeč, vždyť je používáte.
Že je v té demoliční skupině požadující platby za kraviny, ale odmítající platit za komíny i pán statutár?
„v prohlášení vlastníka , ani stanovách není o komínech ani zmínka. Dále v PV není komín vymezen jako vlastnictví každého vlastníka zvlášť.“ (Vložil kamil (bez ověření), 23. Červenec 2023 – 12:24)
Komín je společnou částí domu, podle zákona i podle prohlášení vlastníka.
Vyřešeno.
Poslední komentáře