Bytová družstva- stát ve státě
Jste cizinec? Na členství zapomeňte. Bytová družstva odmítají lidi bez trvalého pobytu.
26.5.2015
Stanovy bytových družstev často povolují vznik členství jen lidem s pobytem v Česku. Podle právníků je ale takové jednání nepřípustné a v rozporu se zákonem. Bytová družstva spoléhají na to, že jejich stanovy prakticky neprocházejí žádnou kontrolou.
Realitní makléřka z kanceláře Alexiss Group před týdnem odmítla ukrajinskou rodinu, která měla zájem o koupi bytu v Praze 4. Bytové družstvo v Novodvorské totiž nepřipouští, aby se jeho členem stal občan mimo Evropskou unii. Realitní makléři se s podobným jednáním bytových družstev setkávají poměrně často. Mnohá mají přímo ve svých stanovách napsané, že členem se smí stát jen občan, který má trvalý pobyt v Česku.
Podle právníků je ale takové jednání nepřípustné a v rozporu se zákonem. Družstva se jím dopouštějí diskriminace.
V některých případech jdou družstva dokonce ještě dál. Podle předsedy Svazu bytových družstev a společenství vlastníků ČR Františka Laudáta se stává i to, že stanovy zakazují pronajmout či prodat členský podíl na základě rasové příslušnosti.
Ustanovení, které říká, že členem se může stát pouze občan s trvalým bydlištěm v ČR, má například Bytové družstvo Pavlišovská v Praze 9 nebo Stavební bytové družstvo Ocelář Kladno. „Podobné jednání může být diskriminační jak z hlediska nakládání s majetkem, tak z hlediska nabývání majetku. Ochrana vlastnického práva náleží všem, bez ohledu na občanství,“ říká k tomu advokát František Korbel, který byl dříve náměstkem ministra spravedlnosti a podílel se na přípravě nového občanského zákoníku.
Stejně se na to dívá i ombudsmanka Anna Šabatová. „Pokud by se jednalo o omezení v přístupu k členství pouze na občany České republiky, pak by to bylo jednoznačně v rozporu s právem EU. Ale i samotná podmínka trvalého pobytu na území ČR je z hlediska práva Evropské unie problematická.“ Právo EU zakazuje jakoukoliv diskriminaci na základě státní příslušnosti.
Bytová družstva spoléhají na to, že jejich stanovy prakticky neprocházejí žádnou kontrolou. Právníci i realitní makléři se shodují, že do stanov se často dostávají věci, které tam podle zákona nepatří. V Česku navíc podle nich stále chybí rozsudek, který by podobný případ řešil.
„Pokud to ve stanovách družstva mít chtějí, pak říkám dobře, ale jestli bude hrozit soudní spor, měli byste vědět, že budete mít problém,“ říká právník Karel Šrol, který se zabývá bytovým právem.
Jenže taktika bytových družstev zatím funguje. Když jsou cizinci odmítnuti, už se tím nechtějí dál zabývat. I proto, že od začátku vědí, že i kdyby vyhráli, nebudou v domě vítáni.
„Bytová družstva fungují často jako stát ve státě. Ve svých stanovách mají podobné věci už léta. Nezmění to, i když by podle zákona měla. A kolikrát to ani změnit nechtějí. Je to takový komunismus v dnešní době,“ říká k tomu realitní makléřka Barbora Merknerová ze společnosti Century 21.
Jednatelka společnosti Alexiss Pavla Vohradská ale namítá, že starousedlíci jsou kvůli novému občanskému zákoníku často v těžké situaci. Družstvo totiž musí mít na svých schůzích stoprocentní účast. A to je podle ní často problematické s lidmi, kteří v domě bydlí, natož s cizinci, kteří by členský podíl vlastnili, ale dá se očekávat, že by se často pohybovali v zahraničí.
Věc je často nepříjemná i pro samotné makléře. „Je to nepříjemný tlak. Jste to vy, kdo podobné ustanovení člověku prezentuje, ne družstvo,“ říká Merknerová.
V Česku je podle údajů statistického úřadu více než čtyři miliony bytů. Družstevní je přibližně každý desátý.
Bože, to jsou žvásty! František Korbel i paní ombudsmanka Šabatová jsou úplně mimo. Zřejmě sluníčkoví lidé, kterým to sluníčko moc svítilo na hlavu.
Bytové družstvo je soukromoprávní korporace, pane Korbeli a paní Šabatová. Může si do stanov dát jakékoliv omezení bude chtít. Může vyloučit vznik členství u neobčana České republiky, u neobčana Evropské unie, u osoby, která nehovoří plynně česky, u toho, kdo neprokáže, že má alespoň třímilionový majetek na účtu, či pro osoby které vyznávají islám.
Družstvo může odmítnout členství komukoliv, aniž by představenstvo muselo sdělit důvod. Může si schválit podmínky členství ve stanovách. Nejde o žádnou diskriminaci. Diskriminací a vměšováním státu by bylo, kdyby paní ombudsmanka Šabatová do toho strkala nos.
Nikdo nesmí být nucen stát se členem spolku či bytového družstva proti své vůli. Na druhou stranu ovšem platí, že nikdo nemá právo stát se členem spolku či bytového družstva proti vůli současných členů, či proti vůli statutárního orgánu.
Vždyť je to tak jednoduché. Nechceme tě – hledej si bydlení jinde.
90/2012 Sb. Vznik členství § 577 (1) Členství v družstvu vzniká jen při splnění všech podmínek stanovených tímto zákonem a stanovami, (…). |
§ 599 Převod družstevního podílu je možný jen na osobu, která se podle ustanovení tohoto zákona nebo stanov může stát členem družstva. |
§ 600 Člen může převést svůj družstevní podíl (…) na osobu, která není členem, pokud to stanovy připouštějí. Stanovy mohou převod podmínit souhlasem představenstva. (…). |
Že pan František Korbel nerozumí základům práva mne nepřekvapuje. Četl jsem před časem jeho bláboly o tom, že NOZ má údajně retroaktivní účinky i bez toho, že by to bylo v zákonu výslovně uvedeno. Ten člověk nezná Ústavu, ani nový Občanský zákoník, na jehož přípravě se údajně podílel.
Paní ombudsmanka Šabatová si vážně myslí, že ombudsman je oprávněn nařizovat vnitřní právní poměry v soukromoprávní sféře?
lake
Reakce na článek viz http://prikryl.blog.idnes.cz/…bjasnit.html
Ještě přidám dotaz ilustrující informační hodnotu článku. Komu se podařilo nalézt zmiňovaný Svaz bytových družstev a společenství vlastníků ČR jehož předsedou je František Laudát? Já vím o Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR, z.s. jehož předsedou je František Lebl, případně o Svazu českých a moravských bytových družstev s dosavadním předsedou Vítem Vaníčkem. Nebo je snad redaktorem míněn tento (http://www.psp.cz/sqw/detail.sqw…) František Laudát?
P.V.
Ano souhlasím. BD jsou stát ve státě taky co se týče např. správy vlastnických bytů, svj a pod. Manipulují s vlastníky a vytahují z nich peníze. V článku se mimo jiné uvádi:„Bytová družstva mohou například být ohrožena až ekonomickou likvidací, pokud se jejich členem stane osoba nezaručující řádnou úhradu nájemného, které je v podstatě úhradou všech nákladů spojených s provozem bytu a službami.“ A co společenství a vlastníci bytů. Ty nejsou ohroženi ekonomickou lidvidací, když se vlastníkem bytu stane osoba, nezaručující řádnou úhradu příspěvků? Kdyby BD vymáhaly své pohledávky, tak by nebyly ohroženy. Raději ale převádí dluhy na někoho jiného (na byt, na nového vlastníka nebo nájemníka a pod.). Zkrátka stát ve státě.
P.V.,
já bych nebyl tak přísný. Vždyť ze tří údajů: jméno, příjmení, název spolku pan novinář trefil plnou 1/3!
Kdyby i ostatní informace byly alespoň z 1/3 pravdivé, tak by to byl nadstandardně kvalitní článek.
Krásně je vidět, jak „podnikavci“ z realitek nejsou rádi, že jim někteří brání v jejich velmi výnosném businessu.
Pro mne je novinkou, že lze údajně pronajmout i členský podíl. Členským podílem se asi myslí družstevní podíl dle §595 ZOK. ZOK zná pouze převod a přechod družstevního podílu a pan novinář ještě vynalezl pronájem družstevního podílu. No, furt něco nového. :-))
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře