Budování vlastní plynové kotelny o výkonu cca 130kW
Dobrý den
Naše SVJ na vesnici o velikosti 16 bytů jsme nuceni odpojit od CZT a
vybudovat vlastní kotelnu. Můžete někdo poradit co nejdříve?
Předpokládám, že dát výpověď současnému dodavateli CZT ( obec ),
zpracovat projekt na plynovou přípojku, zajistit si stavební povolení na
přípojku a kotelnu a vystavět kotelnu včetně komínu, který půjde vně
budovy. Jaké jsou nutné revize a povolení? Není nutný souhlas životního
prostředí? Děkuji Vladan
Prošli jsme stejnou cestu, kotelny rušily nevyhovující blokové kotelny a nezbylo než zřídit vlastní nekotelnu. Řešením jsou kondenzační kotle v kaskádovém zapojení, jak bylo citováno výše. Náš dům má 24 bytů, 16 2 – pokojové cca 50 m2, 8 3 – pokojové cca 70 m2. Máme osazeny dva kotle o výkonu 45 kW. Slouží pro vytápění a ohřev teplé vody a projektovaná tepelná spotřeba domu je cca 90 kW. Zároveň jsme sjednotili otopná tělesa, která byla v minulosti vyměňována, a nebyly stejného typu. Náklady na kotelnu byly cca 550 tis. Kč, otopná tělesa s velkou slevou 190,– tis. Kč, výměna OT a regulace 110,– tis.Kč.
Mirapo Aby jste se vyhnuli statutu „kotelna“ ( ve vašem případě kotelna třetího řádu ) a s tím spojeny všechny povinné písemnosti, kontroly (např. provozní deník …), vybudujte dva nebo tři plynové spotřebiče ( kotle, nejlépe s kondenzační technologií ) zapojeny do kaskády a to tak, aby součet všech spotřebičů nepřesahoval výkon 100kW a aby žádný z těchto spotřebičů nepřesahoval výkon 50kW. Náš dům má 12 byt. jednotek, od loňské topné sezóny máme dva závěsné kondenzační kotlíky o výkonu 2×29kW a i –10 stupňů po dobu 10 dnů nebyl s teplem v bytech žádný problém. Vypracujte projekt, který vám především předloží tepelné ztráty vašeho domu ( máte např. vyměněna okna, což bývá největší únik tepla ) a projekt vám také předepíše minimální výkon ( i s rezervou ) vaší „kotelničky“.
Mirapo My jsme dělali pouze rekonstrukci kotelny, staré atmosferické kotle ( 3 ks Destila ) jsme vyměnili za mnohem účinnější, kondenzační. Z Vašeho dotazu usuzuji, že snad nemáte ani místnost, kam novou technologii umístit, takže náklady na vybudování se budou od našich velmi lišit. Nás vše stálo ( i včetně odvodu spalin a nuceného přisávání vzduchu původním vyvložkovaným komínem ), nového bojleru pro TUV, dvou kotlů kolem 230 tisíc.
místnost máme – bývalá prádelna, je tam odpad, přívod vody a jsou tam navedena hlavní potrubí na topení a TUV – chybí plynová přípojka, komín, který půjde venkem po fasádě, kotle, nádoba na TUV. já odhaduje, že 800 tis by mělo bohatě stačit ?
Mirapo,Vámi uvedená částka by měla být plně dostačující i pro tu nekvalitnější technologii( např.Viessmann ).Při výběru technologie se držte rčení, že levně koupené, dvakrát koupené. Výrobců,lépe dodavatelů kondenzačních kotlů je i u nás velmi mnoho a proto výběru technologie věnujte více času, určitě se Vám to oplatí!!
Mirapo, když dodržíte,že se nestanete kotelnou(výkony jsem Vám uváděl již dříve),budou kotle brány jako obyčejné plynové spotřebiče a pro instalaci těchto spotřebičů vyjádření ŽP je myslím bezpředmětné, ale nevím to jistě, my jsme nic takového při rekonstrukci nepotřebovali.
ještě dopním – dům je po celkové rekonstrukci – vyměněna okna, zateplen jak fasáda tak střecha. výkon 130kW jsem uvedl dle svého odhadu jako maximální.
Poslední komentáře