Bludné proudy v otopné soustavě.
Dobrý den.U nás v bytovém domě došlo během topné sezony v několika bytech k důlkové korozi.Respektive došlo k tomu že u rádiátorů došlo k malé rezavějící dírce která začala téci.Podle instalatéra nám v otopné soustavě kolují bludné proudy,které spůsobují korozi.Neví prosím někdo co to vlastně je,a kdo by tuto závadu mohl odstranit.Rádiátory byly staré poze pět let.Děkuji.
Na nektere radiatory je zaruka i 10 let.
Spis by jste o konzultaci mel pozadat vyrobce radiatoru.
Nepisete o jakou lokalitu se jedna, o takou tepelnou soustavu, zda lokalni ci dalkovou, zda jste delali upravu vody pro otop.
V nekterych pripadech by se mohlo jednat i o pripadnou indukci.
Ale to Vam ten clovek s hasakem – instalater nevyresi.
Vsechno se da merit a resit.
Důlková koroze na radiátoru z principu nemůže být způsobena bludnými proudy, doporučuji prostudovat odkaz „Bludné proudy“ uvedený v komentářích níže. Aby korozi způsoboval bludný proud, musely by být splněny aspoň 2 podmínky: Jednalo by se o STEJNOSMĚRNÝ proud značné intezity a proud by musel směřovat z POVRCHU tělesa do okolního vodivého prostředí (do zeminy, do vody). Z povrchu tělesa do vzduchu u vás doma žádný stejnosměrný proud neteče!
Důlková koroze je typický projev nehomogenity materiálu nebo špatné povrchové ochrany. Otopné těleso je na povrchu asi suché, koroze tedy hlodá zevnitř. Pokud z dírky začíná prosakovate voda, znamená to, že uvnitř je již mnohem širší porucha kuželovitého tvaru, která kdykoliv hrozí havárií. Více výskytů po relativně krátké době svědčí spíše o vadné sérii.
Předejít rychlému rozvoji koroze v budoucnu lze taky tím, že se pokud možno voda z topení nevypouští. S každou novou dávkou si do okruhu přivádíme čerstvý kyslík (rozpuštěný ve vodě), který korozi způsobuje.
Pokud je v diskusi dále zmínka o ztracené elektrodě v bojleru, je to právě navození umělého bludného proudu pomocí elektrochemického článku, kdy vzniklý proud tekoucí mezi elektrodou a povrchem nádoby bojleru spotřebovává jen tuto elektrodu (proto se jmenuje „ztracená“) a nežere vnitřní povrch nádoby.
Já bych spíš uvítal informaci zda se tento problém oběvil u některých vlastníků v domě a co proti tomu dělali.Tak jsem se jenom dozvěděl definici,co bludný proud vlastně je.
bludné proudy se vyskytují u stejnosměrného zdroje (typicky tramvaje a vlaky) a jejich eliminaci zajišťují polarizované drenáže (např. Jihomoravská plynárenská je využívá v Brně). V zásobnících TUV se využívají tzv. ztracené anody. To by asi mohla být Vaše cesta. Kam je namontovat a v jakém počtu dokáže říct odborník, který změří jaké proudy prochází jednotlivými částmi systému topení.
Poslední komentáře