194/2007 Sb. - Pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody - průměrná denní teplota atd
Dobrý den,
rád bych Vás poprosil o názor.
Jsme společenství Vlastníků bytových jednotek, máme novou společnou plynovou kotelnu pro 18 bytových jednotek, která podle mých informací nevyžaduje odborníka - kotelníka. Měřáky na radiátorech dosud nemáme nainstalovány.
Jeden z nájemníků má klíč a když je problém, zavolá plynaře, který kotelnu instaloval a ten závadu odstraní. Kotel topí v jakémsi automatickém režimu, který se řídí vnější teplotou. Dle mého názoru je zbytečně přetápěno, trubky jsou horké ve dne v noci prakticky stejně po celé topné období i v těchto teplých dnech, nevím jak právně a správně s toto situací něco dělat.
1) Jsme jako Společenství vlastníku povinni se řídit vyhláškou 194/2007 Sb.
- Pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody nebo si můžeme odhlasovat vlastní pravidla?
2) Pokud musíme vyhlášku dodržovat, tak jak postupovat, když se v ní píše:
Vytápění bytů a nebytových prostor v bytových a nebytových budovách se omezí nebo přeruší v otopném období tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě vystoupí nad +13 st. C ve 2 dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den. Omezení vytápění se provádí tak, aby byly dodrženy požadavky jejich teplotního útlumu zajišťujícího tepelnou stabilitu místnosti. Při následném poklesu průměrné denní teploty venkovního vzduchu pod +13 st. C se vytápění obnoví.
Kdo má měřit průměrnou denní teplotu a rozhodovat o omezení nebo přerušení vytápění? U nás ji neměří nikdo, zkrátka se topí neustále, dokud se někdo neozve, že je mu zima pak se zavolá plynař a ten na kotli něco upraví.
3) Jak a kdo zjistí, že při omezení vytápění jsou dodrženy požadavky jejich teplotního útlumu zajišťujícího tepelnou stabilitu místnosti?
4) Kdo změří nebo kde se vezme Výpočtová teplota vnitřního vzduchu stanovená projektem, tak aby V průběhu otopného období byly byty v době od 6.00 do 22.00 hod. na tuto teplotu vytápěny?
Jde mi tedy o praktické aplikování vyhlášky v běžném provozu a vůbec jak se s těmito problémy vypořádáváte Vy.
Prolezl jsem toto fórum i jiná a stále z toho nejsem moudrý, pomohl by mi odkaz nebo třeba i zaslání na můj e-mail např. konkrétní postup (zápis z jednání), který je praktikován v jiných podobných společenstvích, která mají vlastní kotelnu. Nebráním se i placené radě od odborníka.
Moc děkuji za odpověď či alespoň odkaz, nasměřování apod.
Tusalaj
Z vlastní zkušenosti bych na to šel úplně jinak. Nemusíte mít kotelníka,stačí Vám člověk,nejlépe od Vás z domu,který bude proškolen/bude na to mít „papír“ s razítkem/ na Vaše konkrétní kotle a bude obsluhovat kotelnu vč.regulace. Když jste schvalovali projekt kotelny,tak v projektu by mělo být uvedeno jaký druh regulačního zařízení tam máte instalován.Toto regulační zařízení by mělo být schopno dle nastavených podmínek topit.Tzn.nastavení teploty v době od 6:00–22:00hod.a od 22:00–6:00hod.a ještě nastavení po dnech/od PO-PÁ a SO,NE/Venkovní čidlo je podružný faktor topení,pokud máte přednastaveny hodnoty na regulaci.Další faktory,které jsou a které by jste měli mít:teplota vody odchozí do systému,teplota voda vracející se a v neposlední řadě i regulátor teploty na kotli/kotlích. Pokud nemáte čím a jak regulovat/nastavovat/ teplotu v různých denních a nočních hodinách,příp.různých dnech,tak asi nic nevymyslíte a začal bych hledat chybu v projektu kotelny. Jinak průměrné denní teploty zjistíte na stránkách ČHMÚ. A jinak nepsané pravidlo je,že pokud je Vám v domě zima třeba v červenci a je vůle si zatopit/více členům je zima/ tak si klidně zatopíte a nejste na nikoho a nic odkázáni a vázáni. To je výhoda vlastních kotelen.
S pozdravem Roman P.
na společenství vlastníků kde mají vlastní kotelnu se tato vyhláška nevztahuje, platí jen například pro centrální zásobování tepla (teplárny atd.)
Poslední komentáře