1 SVJ, dva vchody, 1 IČO, dva účty
Dobrý den všem,
jak zní popis v předmětu, jsme jedno SVJ(2004) s 1 IČ a dvěma vchody. Přemýšlím nad tím, proč má každý vchod svůj účet u banky. Na dotaz u fa., která nám vede účto, mně bylo odpovězeno, že je to přehlednější… Nicméně. Opravy, údržba společných částí(okna, výměna vodoměrů,střecha, atd) se hradí polovinou z každého účtu. Dílčí opravy ve vchodě(např. výměna lina) si každý hradí ze svého účtu. Pojištění paneláku jsou také dvě. Každý vchod má vlastní pojistku, což zbytečně prodražuje cenu pojištění. Vedlejší vchod navíc pronajal jednu místnost, kde se zřídilo kadeřnictví a pronájem jde na účet jim, ne do společné kasy(ne, že by mně to trápilo), jen se ptám, zda-li je to tak správně. Já si myslím, že 1 SVJ, 1 IČ, 1 účet, 1 pojistka. Ubírají se mé myšlenky správným směrem? Díky za názory. J.
Vaše myšlenky se ubírají naprosto správným směrem. Ještě k tomu dva účty, dvoje poplatky. Zjistěte, co je napsáno v prohlášení vlastníka, zda společné prostory jsou společné všem vlastníkům, nebo některé jsou společné jen některým. V prvním případě jsou příjmy z kadeřnictví společné všem. Jirka
Děkuji za odpověď a navedení na prohlášení vlastníka. Kromě jiného máme v prohlášení napsáno, že do společných částí budovy patří (a ty jsou společné všem vlastníkům) sklepní prostory, sušárny. Takže je to jasné. Příjem z kadeřnictví je všech. Ještě jednou děkuji. Jacek
Pane Jiří, poskytnu Vám recipročně doporučení, jakou větu vložit, nebo výboru navrhnout aby vložil do pojistné smlouvy bytového domu:
,, Pojištění se vztahuje na bytový dům, včetně stavebních součástí a příslušenství jednotlivých bytových jednotek.''
Ještě vás musím upozornit, že je to příjem zdanitelný a všichni
vlastníci jsou povinni jej zdanit. O tom se tu už psalo. Zdanit jej musí
i v případě, že se dohodnou, že peníze zůstanou na účtu SVJ a
fakticky se vlastníkům nepošlou. Je to jakoby se poslaly vlastníkům a
vlastníci pak zaplatili příspěvek nebo zálohu ve stejné výši.
Ve skutečnosti pak všichni daň neplatí. Neplatí ji třeba důchodci,
protože se vejdou do nezdanitelné částky. Většinou ji neplatí ani
zaměstnanci, ale to už je záležitost daňových zákonů a není to moje
parketa. Jirka
Dobrý den pane Jirko, opravdu to musí vlastníci zdanit, když na shromáždění odsouhlasili, že celá částka zůstane na účtu SVJ? Výboru to poradil účetní správce, výbor nám to předložil s tím, že na každého přijde asi 170,– Kč, takže se z účtu zaplatí skoro více za složenky, kterými to dostaneme, než získáme (je nás 197 jednotek). Tak jsme se mysleli, že to zdaní SVJ jako nahodilý příjem, protože podávat daňové přiznání kvůli 170,– Kč, je dost na hlavu.
Snižte o uvedenou částku jednu měsíční zálohu, a je to smetené ze stolu. OSVČ ale skutečně musí/měli uvést i těch 170 Kč v daňovém přiznání.
Poslední komentáře