Snažíme se řešit alespoň to, co se řešit dá. Když někomu v bytě nepoteče voda, těžko tam vydrží, nemyslíte? Takže vypnutí vody by velmi rychle vyřešilo i ostatní náklady. Nevím, jestli vy byste si v bytě bez vody dokázal spokojeně užívat teplo nebo to, že vám uklízečka zamete přede dveřmi? Zavřete-li někomu přívod vody, tak buď zaplatí, nebo se do měsíce odstěhuje. Obzvlášť, když třeba bydlí ve 4. patře bez výtahu a musel by si vodu na mytí domů tahat v barelech.
A pokud jde o vymáhání dluhu soudní cestou, tak to rozhodně není nějaké vše-spásné řešení, jak se asi domníváte. Soudy pracují pomalu, takže může trvat i rok (nebo ještě více), než budete mít v ruce vykonatelný rozsudek. Podobně dlouho pak trvá i exekuce, resp. samotné vydražení bytu dlužníka. A jak si jistě rychle spočítáte, za 2 roky (od podání žaloby po vydražení bytu) může SVJ v důsledku neplacení záloh vzniknout škoda přesahující 100 tisíc Kč.
Já si tady rozhodně nehraju na nějakého vševěda. Nemám problém říct, že něčemu nerozumím nebo že v některých oblastech nevím, jak postupovat. Od toho myslím, tento portál primárně je – aby si zde lidé pomáhali, a ne jen neustále druhé kritizovali. Pokud máte s vymáháním nedobytných pohledávek nějaké zkušenosti, tak se o ně se mnou prosím podělte. Pokud vás napadá jiné řešení (které vám nepřipadá směšné), tak ho zde prosím uveďte. Jak už jsem uvedl, máme v domě neplatiče, kteří vesele odebírají vodu, teplo atd., aniž by za to platili. Žalobu jsme podali, nyní řešíme exekuci. Byt dlužníků se bude dražit přibližně asi za půl roku. Každý měsíc jim narůstá dluh o dalších 4800,– Kč.
Jsem velice zvědavý na to, jak byste to na našem místě řešil vy. Doufám, že kromě kritiky uvedete také nějaké konstruktivní a hlavně ÚČINNÉ řešení, jak v této situaci postupovat.
Poslední komentáře