Pane lake,
toho, že se článek týká nájemních bytů jsem si samozřejmě vědom. Také vím, že řada judikátů na toto téma řeší až šikanózní snahy majitelů domů o donucení nájemníků k podpisu nových „výhodnějších“ smluv nebo rovnou k vystěhování. Odpojování vody, tepla, elektřiny apod. je tedy z jejich strany spíše zneužíváno k nekalým účelům (k prosazení vlastních zájmů). Proto není překvapivé, že soudy takovéto jednání postihují. Naším zájmem (tj. zájmem SVJ) určitě není vlastníka šikanovat nebo vydírat, ale pouze mu zabránit v tom, aby nadále využíval služby, za které odmítá platit. Otázkou ovšem je, zda by soud i na takový postup nakonec neaplikoval ustanovení § 208 tr.zák. Žádný judikát na téma „Odpojení vody neplatiči v SVJ“ bohužel neznám.
Chtěl bych se ale vrátit ještě k praktické stránce uzavření přívodu vody: Ještě mě napadlo, že jednou z možností, jak technicky vyřešit odpojení vody neplatiči, by mohlo být to, že bychom po odsouhlasení na shromáždění upravili revizní otvory do stoupaček v jednotlivých bytech. Možná by stačilo nechat tam nainstalovat uzamykací dvířka s průhledem, tak aby vlastníci mohli sledovat svojí spotřebu (vodoměry by byly např. za plexisklem). Klíče od jednotlivých dvířek by měli jen členové výboru. Tímto způsobem by vlastníci nemohli manipulovat s vodoměry ani s těmi elektromagnetickými ventily (které bychom tak mohli nechat namontovat před vodoměry). Akorát bychom v tomto případě museli přesunout uzávěr studené a teplé vody mimo stoupačky – tak, aby si vlastník v bytě mohl sám uzavřít vodu, když bude potřebovat.
Chtěl jsem se vás zeptat, co si o tom myslíte. Chci se vás zeptat, jestli nevíte, jaké kroky bychom mohli případně podniknout v případě, že by některý vlastník uzamčená dvířka vypáčil a ventil odstranil, a tím obnovil přívod vody, i když za něj neplatí? Vzhledem k tomu, že by byl ten elektromagnetický ventil ve stoupačkách v bytě, by totiž stále hrozilo riziko neoprávněného zásahu, přestože by se jednalo o majetek všech vlastníků (nikoli jen majitele bytu). Měli bychom v takovém případě právo přivolat např. Policii? A mohla by mu vůbec Policie udělit za poškození nebo neoprávněnou manipulaci s tímto „společným“ zařízením nějakou pokutu?
Předem děkuju za odpovědi.
Poslední komentáře