Pane AP,
ventily dálkově ovládané elektricky se vyrábějí jako dvoucestné (otevírají/zavírají průtok), nebo jako trojcestné (přepínají vstup vody do jednoho ze dvou výstupů). Používají se běžně např. v ústředním vytápění rodiných domů, v solárních systémech, pro ohřívání vody v bojleru odbočkou z teplovodního kotle ÚT, pro zapojení teplovodní krbové vložky do okruhu ÚT na základě snímání teploty v tomto okruhu.
Dvoucestné ventily se vyrábějí buď v provedení "otevřen bez napájení" (NO), nebo "uzavřen bez napájení" (NC). Doba mezi plným uzavřením a plným otevřením se počítá na vteřiny nebo desítky vteřin. Ovládací napětí se přivádí kabelem - samozřejmě nikoliv z elektrického okruhu bytu, v němž ventil umístíte, nýbrž z některé společné místnosti domu instalační šachtou.
Uživatel bytu má ovšem ve většině domů přístup k ventilu, který by zřejmě byl osazen na odbočce ze stoupačky TUV před vodoměr. Jestliže přeruší přívod proudu (nebo nějak "zbastlí" vlastní napájení 220V), přepne si ventil do druhé polohy.
Opravdu zde tedy probíráme teoretickou možnost, která není odolná proti neoprávněnému zásahu. Popsal jsem v předchozím příspěvku možnost legislativního řešení. Fungující technické řešení neznám.
lake
Poslední komentáře