Vložil AP (bez ověření), 23. Listopad 2011 - 12:33

Podle mého názoru žádným „zákonným způsobem“ znepříjemňovat život druhým lidem NELZE.

Pokud jde o odpojevání tepla nebo vody dlužníkům: V Listině základních práv a svobod se píše: „Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstupovat bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí“ (Čl. 12 LZSP). Jedinou výjimkou je domovní prohlídka, ale tu smí nařídit pouze soud, a používá se pouze za účelem zajištění důkazů v trestním řízení. Kromě toho je zde také § 249a odst. 2 trestního zákona, ve kterém se píše o neoprávněném zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Řada právníků k tomu uvádí, že „pojem bránění v užívání praxe vykládá především zamezením přístupu oprávněné osoby do předmětné nemovitosti (výměna zámku, zazdění dveří), ale také odpojením přívodu elektřiny, tepla, vody apod.“. Nejvyšší soud k tomu ve svém usnesení sp.zn. 5 Tdo 893/2003 ze dne 9.9.2003 uvedl následující: „Trestným činem neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu a nebytovému prostoru podle § 249a odst. 2 tr.zák. je jakékoli neoprávněné a podstatné rušení užívacího práva oprávněné osoby, a to nikoli pouze znemožnění přístupu zamčením nebo jiným uzavřením“.

Z výše uvedeného lze vyvodit, že pokud dlužníkům v jejich bytě (který mají v osobním vlastnictví) odpojíte teplo, vodu, plyn apod., dostáváte se tím za hranici zákona – resp. váš čin by naplnil skutkovou podstatu trestného činu. Jakmile by se tedy dlužníci obrátili s tímto problémem na Policii, bylo by proti vám s největší pravděpodobností zahájeno trestní stíhání. Na soudu by pak bylo, aby rozhodl o tom, jak moc nebezpečné toto vaše jednání bylo a podle toho vám vyměřil trest (myslím, že v krajním případě je tam sazba až 2 roky za katr). Nejméně nebezpečný by takovýto postup byl asi v případě, že byste svůj návrh na odpojení tepla a vody předložila na shromáždění, které by ho většinou hlasů schválilo. Pak by Policie musela stíhat asi SVJ, a nikoli jen vás. To by mohlo vést k vyměření nižšího trestu nebo jen podmínky – každopádně by záleželo na soudu.

Jediný legální způsob, jak „znepříjemnit život“ dlužníkům, vidím v tom, že je dáte k exekuci. Tomu ale musí předcházet:

  • žaloba za neplacení předepsaných záloh a nedoplatků z vyúčtování a pravomocný rozsudek soudu. Navíc pokud je budete žalovat u běžného soudu, mohou se proti tomu odvolávat a spor se bude táhnout i několik let – i když ho nakonec zcela jistě vyhrajete (pokud budete mít solidní důkazy, což obvykle nebývá problém)

NEBO

  • uznání dluhu případně i se splátkovým kalendářem a doložkou přímé vykonatelnosti (s tím můžete rovnou k exekutorovi; tato listina se ale musí sepsat u notáře a platí se za to)

Doufám, že vám to pomůže.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.