Vložil lake, 3. Červenec 2011 - 13:57

Pane wertene,
kdykoliv se sejde více lidí, kteří přijímají rozhodnutí hlasováním, existuje určitá (nikoliv malá) pravděpodobnost, že si odhlasují naprostou pitomost. Jako příklad mohou posloužit některá rozhodování námi zvolených poslanců v parlamentu.

Shromáždění SVJ může přijmout rozhodnutí, které je protizákonné, jehož plnění je nemožné, nebo usnesení ve věci, o níž není vůbec oprávněno rozhodovat. Podle druhu usnesení může jít o:

  • relativní neplatnost (usnesení je považováno za platné, dokud se neplatnosti nedovoláte),
  • absolutní neplatnost (usnesení je neplatné od počátku, nemá právní účinky).

Je pak na členech výboru, aby si zachovali zdravý selský rozum a řekli jasně STOP. Jsou totiž osobně odpovědni za porušení právní povinnosti (§ 420 odst. 1 ObčZ) a za případný vznik škody (§ 415 ObčZ).

Vzhledem k absolutní neplatnosti přijatého usnesení nemusíte činit nic. Odmítněte platit alikvotní částku za opravu balkonů a poměrnou část odměny členům výboru. Pokud se pak SVJ obrátí na soud, ten je povinen z moci úřední přihlédnout k absolutní neplatnosti. Vy se na nákladech soudního řízení na straně SVJ budete podílet poměrně (do výše Vašeho spoluvlastnického podílu). Berte to jako pokutu za Vaše dřívější špatné rozhodnutí při volbě členů výboru. Ostatně i tuto Vám přináležející část můžete pak požadovat k úhradě od členů výboru, kteří realizovali protizákonné usnesení a vedli SVJ do předem prohraného sporu.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.