Ve zdejší diskusi jsem našel odkaz na rozsudek NSS č.j. 1 As 2/2004–214 kde bylo mezi jiným uvedeno: „Jestliže ve smlouvě o převodu vlastnictví bytu a spoluvlastnického podílu k pozemku je balkón přístupný pouze z bytu vymezen jako součást převáděné jednotky, tvoří tak příslušenství bytu a spolu s převáděným bytem se stal vlastnictvím vlastníka bytové jednotky“. Usoudil jsem z toho, že balkón, který je příslušenstvím bytu, musí být vždy ve vlastnictví bytu, takže jsem informaci za dostatečnou. V našem případě tomu tak skutečně je. Písemné vyjádření právníka našeho správce, které jsem předal také předsedovi, to potvrzovalo.
Děkuji za nabízené řešení, ale nezamlouvá se mi (je to oko za oko). Je ale inspirující k dalším možnostem přimět vlastníky k přemýšlení nad mým návrhem. Usiloval jsem o získání spravedlivého dělení pro 40 bytů bez lodžií (bohužel beru svou funkci v KK vážně). Mám dostatek informací, abych mohl stanovit odpovídající výši částky pro každý jednotlivý byt při dělení podle plochy (současný stav), při mém návrhu i při nulové spoluúčasti (která hrozí??? u soudu) a můžu s nimi všechny vlastníky seznámit a pokusit se o „další kolo“.
Nemám nejmenší zkušenosti se soudy, ale v ZoVB je v §11 (3) uvedeno: Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu (§8 odst. 2); spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne“. Tím soudním řízením jsem myslel toto požádání soudu. Představoval jsem si vysokou částku, když hodina porady právníka stojí 3 tisíce Kč. Mrkl jsem na soudní poplatky a zjistil jsem, že jsou přijatelné. Domnívám se, že snad jde o „důležitou událost“. Otrava
Poslední komentáře