Navržený způsob rozúčtování, tedy podle dosažené teploty v bytě, považuji obecně za nevhodný. Problém uzavírání radiátorů by to nevyřešilo.
Rovněž uváděná minimální teplota v nevytápěném bytě 16°C není obecně platná. Možná to platí v domě, v němž bydlí autor článku, ale v jiných domech bude skutečnost jiná. Např. v našem domě máme empiricky ověřeno, že teplota v byt. jednotce, kde jsou trvale uzavřeny všechny radiátory nepoklesne pod 19°C. Podotýkám však, že máme dům důkladně zateplený.
Problém s uzavíráním radiátorů jsme vyřešili informováním a přesvědčováním vlastníků/nájemníků, že zbytečně uzavírat ventily na radiátorech nemá smysl ani finanční efekt. Limit +/-40% od průměrné spotřeby s konkrétním vyčíslením, kolik zaplatí, když si ventily uzavřou úplně (tj. nebudou topit vůbec), a kolik zaplatí, když si ventily nastaví na projektovanou teplotu 21°C, je naprosto dostatečný. Ten rozdíl je samozřejmě nulový.
Takže v minulé topné sezóně jsme měli ze 106 byt. jednotek už jen jeden byt s nulovými náměry a 80 % bytů se vešlo do průměru +/-40%.
Pro zajímavost: já sama zapínám radiátory ve svém bytě zcela výjimečně, a přesto mám trvale teplotu minimálně 23°C na severu a 24°C na jihu. Je to středový byt, takže tepelné úniky jsou minimální a většinu tepelného příkonu pokryje při rozumném větrání prostá přítomnost lidí a používání běžných elektrospotřebičů. Můj byt patří mezi cca 10% bytů s výrazně podprůměrnou spotřebou (u mého bytu konkrétně je to cca 30% průměru domu).
Těch 10% bytů s nadprůměrnou spotřebou (nad 140%) je v domě rozmístěno nerovnoměrně. Většinou jde o byty s nevyměněnými okny (u nás jsou okna součástí byt. jednotky, takže si jejich výměnu zajišťoval každý vlastník sám a někteří to nepovažovali za nutné) nebo o domácnosti kuřáků s trvale otevřenými okny na ventilační polohu.
Z uvedených důvodů považuji jakékoli jiné účtování spotřeby tepla než podle indikace na radiátorech za nesmyslné, podporující pouze zbytečné plýtvání teplem. Dokonce jsem přesvědčena, že při správně nastavených koeficientech, které chrání vysoce exponované byty (nárožní, podstřešní, ev. přízemní) je i stanovený maximálně přípustný rozdíl +/-40% zbytečný.
Šárka
Poslední komentáře