pane FrantoF,
podle mého názoru záměr za vzniklé komplikace (a pár korun) nestojí. Evidentně se jedná o části domu, které vyžadují společný přístup při operaci typu zateplení, jedná se navíc zpravidla o stěny, strop, podlaha, které jsou nosné. Tedy domnívám se, že by bylo vhodné, aby byly společné (všem) včetně zateplovací vrstvy a vnějších konstrukcí, i kdyby vlastní prostor lodžie byl jen vlastníka jednotky. V tomto směru bych tedy inicioval změny PV.
Pokud uvažujete stanovit lodžie jako společné jen některým vlastníkům – uvažujete také , že jen oni by měli o nich rozhodovat (a třeba blokovat tak část zateplení)?
Domnívám se, že tato ani další související otázky nejsou v zákoně dostatečně pokryty a mechanizmus „společných částí domu společných jen některým vlastníkům“ považuji za nedomyšlený , a uvedu pár faktorů jako reakci na fakta uvedená v příspěvku p. Lake:
- p. Lake odkazuje na viz § 15 odst. 2 ZoVB. a uvádí, že rozhoduje nadpoloviční většina hlasů dotčených vlastníků. Podle § 15 však rozhoduje o výši příspěvku shromáždění. Tedy – většinou hlasů přítomných vlastníků, nikoliv většina (všech) hlasů vlastníků. Ze zákona není zřejmé, zda o částech společných rozhoduje řádné („celé“) shromáždění , či zda si mají dotčení vlastníci konat nějaké své pod-shromáždění – jak asi předpokládá p. Lake.
- Za fundamentální považuji ono vymezení oněch „spol. částí jen některým vlastníkům“. Z kontextu rozumím, že p Lake uvažuje dát lodžie na hromadu a prohlásit je souhrnně za společné dané skupině vlastníků. Tak tomu ale není. Každá lodžie jednotlivě je společná fakticky jen jedinému vlastníku jednotky. ALe dejme tomu…
- podle § 8 (2) je i podíl na částech domu společných jen někteým vlastníkům určen poměrem podlahových ploch JEDNOTEK k celkové ploše jednotek. Z toho plyne – ať jsou lodžie jakékoliv, bude podíl na nich dán velikostí bytu daného vlastníka. Už vidím spory, proč má některý vlastník platit více za (stejnou) lodžii jen proto, že má větši byt!
G.X.
Poslední komentáře