Vložil PeDuPles (bez ověření), 2. Duben 2010 - 9:24

Vážený Anonymousi, na Vaši schopnost číst zákony mám sice svůj názor, když dokážete tvrdit, že správcem podle žádného zákona nemusí být osoba, ale budiž.

Ano, dle ZoVB vykonává po vzniku SVJ správu samo SVJ. Nevím, nakolik znáte praxi, ale jen mizivé procento SVJ vykonává správu svépomocí, už kvůli tomu, že většinou nikdo z členů nemá dostatečnou znalost zákonů a vyhlášek s tím souvisejících (účetnictví, evidence, vyúčtování, …)

Také, alespoň u nás, většina SVJ vznikla při prodeji městských bytů nebo z družstva. Svolavatelem prvního shromáždění je původní vlastník, který většinou u toho srocení vyjukaných lidiček již tam nechá odsouhlasit osobu pověřenou správou domu, družstvo sebe, město nějakou svoji organizaci.

Dále, dle ARES má v předmětu podnikání správu nemovitostí na základě smlouvy více než 1000 subjektů. Ty by se jistě neuživily, kdyby nebylo co spravovat, respektive kdyby SVJ si správu prováděla sama.

Vzorové stanovy jsem citovala proto, že se jimi řídí velké procento SVJ, minimálně ze začátku. Ano, nejsou závazné, pokud si SVJ odsouhlasí hned na prvním shromáždění jiné; opět takových SVJ moc neznám. A zákonodárce v nich evidentně i s fyzickou osobou počítá.

Takže zákony jsou jedna věc, praxe jiná, a to včetně toho, že někteří správci provádějí správu setrvačností bez jakékoli smlouvy, dokud se SVJ necukne, a to i několik let.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.