Tento problém je poměrně častý, vychází z nešťastného znění Občanského zákoníku, kdy za života si člověk může s majetkem dělat co chce, po smrti mu to nařídí zákon (mám na mysli neopominutelné dědice). Bohužel je při tomto způsobu rozhodování o svém majetku potřeba myslet trochu dopředu.
Jak tady již bylo řečeno, Váš dědeček jakožto Váš nájemník skutečně v SVJ žádné hlasovací ani rozhodovací právo nemá. Ve Vašem případě je potřeba zjistit přesné znění Stanov, které odpoví na otázku, zda může být nevlastník ve výboru. Pokud ano, pak může být zvolen, např. pokud v minulosti dobře dělal předsedu. Pokud o to ostatní vlastníci stojí, jistě rádi změní stanovy i v případě, že to tam zatím není.
Druhou věcí by mělo být udělení Generální plné moci, ve které zplnomocníte dědečka např. ke všem úkonům spojeným s Vámi vlastněným bytem včetně podílu na společných prostorách, a to včetně účasti, hlasování, jednání, volení orgánů společenství, schvalování stanov na shromážděních SVJ, přebírání a vyřizování veškeré korespondence s bytem spojené, hrazení nákladů spojených s provozem bytu a domu, přebírání vyúčtování služeb včetně finančního vyrovnání i ostatních záležitostí výslovně neuvedených. Nejlépe notářsky ověřit.
Pak bude mít dědeček valnou část Vašich práv; členem SVJ však nadále nebude. Mělo by to ale řešit problémy, které popisujete.
Poslední komentáře