Vůbec nevím, že by pro SVJ existoval nějaký právní předpis.
Pokud neexistuje, postupuje SVJ podle § 9a ZoVB, odst. 2: Společenství je oprávněno rozhodovat o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek, není-li rozúčtování cen služeb stanoveno zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu.
Záleží tedy na SVJ, jak rozhodne. Rozhodnutí by mělo být uvedeno ve stanovách SVJ.
Podle mého názoru by se platby za úklid společných prostor měly rozdělovat podle jednotek – ne podle osob. Vycházím z následující logiky (která nemusí být nutně nejsprávnější).
U nás v domě si uklízíme sami- nikomu tedy neplatíme.
Úklid se provádí podle vyvěšeného rozpisu. Podle něj uklízí vždy (např. po týdnu) někdo z bytu – ne každá osoba v něm bydlící (včetně miminek, osob nepohyblivých…).
Občas se někdo z úklidu „ulije“. Pokud by se tento trend měl zvyšovat a byli bychom nuceni si platit úklidovou firmu, logicky bychom rozdělili náklady rovněž podle bytových jednotek (asi).
Chcete-li zvolit hledisko počtu osob v bytě, může se někdo ozvat, že v bytě bydlí třeba 1 osoba, ale denně má spousty návštěv, nebo naopak, v bytě bydlí mladá rodina s právě narozenými trojčaty, která ještě velmi dlouho nenavštíví společné prostory … atd.
Problém mohu ještě více zkomplikovat:
Náklady na úklid společných částí domu jsou běžně považovány za náklady na služby. Nevím ale o žádném předpisu, který stanoví SVJ povinnost je takto zařazovat.
Umím si představit SVJ, které považuje náklady na úklid za náklady na správu domu a rozděluje je mezi vlastníky podle spoluvlastnických podílů. Pokud se všichni vlastníci dohodnou na jiných podílech, rozděluje je jinak.
Jak vidíme, možností je více. Záleží na výboru SVJ, pro které řešení získá potřebnou většinu hlasů.
N. Klainová
Poslední komentáře