Paní Novotná,
Psaním dopisů SVJ byste pouze ztratila čas.
Podle § 13 odst. 3 Zákona o vlastnictví bytů úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek. To analogicky platí i v případě, je-li stavebníkem kdokoliv jiný, například SVJ.
Podle § 103 odst. 1 písm. h Stavebního zákona stavby a udržovací práce nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, pokud se nemění vzhled stavby. Ve vašem případě je tedy vyloučeno provést stavbu bez stavebního povolení nebo ohlášení. Bylo povinností stavebníka buď podat ohlášení stavebnímu úřadu, nebo podat žádost o stavební povolení a absolvovat plné (nebo zkrácené) stavební řízení.
Podle § 105 odst. 1 Stavebního zákona k ohlášení stavby se připojí doklad prokazující vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření anebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku či stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí. Shodnou povinnost má stavebník, podává-li žádost o stavební povolení (§ 110 odst. 2 Stavebního zákona).
Takovým dokladem mohl být pouze souhlas VŠECH vlastníků (získaný na shromáždění nebo na podpisové listině), vzhledem ke znění § 13 odst. 3 Zákona o vlastnictví bytů.
Doporučuji Vám tedy okamžitě se obrátit na příslušný Stavební úřad s tím, že jde o změnu vzhledu, která nebyla všemi vlastníky schválena. Můžete Stavební úřad požádat, aby stavebníka vyzval k předložení podkladů a projeku stavby s cílem stanovit, zda dojde či nedojde ke změně vzhledu domu.
Pokud věc nesnese odkladu, obraťte se ihned na soud a žádejte o vydání předběžného opatření, jímž se stavebníkovi uloží zdržet se všech kroků vedoucích ke změně stavby do doby, než Stavební úřad o věci rozhodne.
lake
Poslední komentáře